Mumble je besplatan program otvorenog koda za glasovnu komunikaciju sa niskim stepenom latencije i kvalitetnim zvukom. Postoji za Windows, macOS i Linux.
Mumble zapravo čine dva različita programa. Prvi je server pomoću koga se hostuju sobe za glasovnu komunikaciju. Drugi je klijent koji korisnici instaliraju na svoje uređaje, kako bi se povezali na servere i komunicirali.
Mumble ima napredne algoritme za kompresiju zvuka, koji uspijevaju da zadrže čist glas. Pri tome je kašnjenje u prijemu minimalno, zbog kvalitetne optimizacije programskog koda. Da bi povećao bezbjednost i privatnost Mumble koristi SSL/TLS enkripciju signala u komunikaciji između klijenta i servera. Mumble je program otvorenog koda i može se instalirati kao privatni server. Korištenje sopstvenog servera podiže privatnost na još viši nivo.
Kao i kod drugih sličnih programa komunikacija se odvija kroz kanale. Korisnici kreiraju svoje kanale za različite teme. Mogu se praviti i subkanali, da bi se postigla složenija komunikacija među mnogobrojnijim grupama. Uz to, ima mogućnost dodjeljivanja prava pristupa sa različitim privilegijama, pa se Mumble često koristi i za ozbiljnije profesionalne namjene.
Mumble ima veoma bogata podešavanja kojima povećava svoju funkcionalnost. Mogu se uključiti opcije za smanjenje šuma, prilagođavati zvuk i upravljati kanalima. “Push-to-Talk” aktivira mikrofon samo kada je određeno dugme pritisnuto. Poziciono ozvučenje je atraktivna opcija za igrače, jer stvara zvuk koji dolazi iz pravca koji odgovara trenutnom okruženju u igri. Normalno, za ovo je potrebna i odgovarajuća hardverska podrška (više dobro pozicioniranih zvučnika).
Instalacija je relativno jednostavna. Može se koristiti neki od javnih servera, ili instalirati svoj (za to je već potrebno određeno tehničko znanje). Zatim se unese adresa servera, port i šifra (ako je potrebna) i klikne na “Connect”. Kada se prvi put pokrene, program vas provodi kroz brzo podešavanje zvuka. Ako ste administrator, možete praviti kanale i subkanale, koji odgovaraju vašim potrebama, kao i dodjeljivati specifična prava određenim korisnicima.
Osim glasovnog postoji i tekstualni chat, ali samo u elementarnom obliku. On je dobar za razmjenu linkova, informacija ili brzih bilješki tokom razgovora.
Postoji puno programa sa funkcionalnošću glasovne komunikacije, koji su poznati po skraćenici VoIP (Voice over Internet Protocol). Ovdje navodimo samo neke od njih: Google Talk, TeamSpeak, Discord, Session, Jami.
Mumble minimalno opterećuje hardver, pa ga mogu koristiti i oni sa starijim računarima. Uspijeva da kvalitetno funkcioniše i pri lošijim i sporijim internet vezama. Aplikacija postoji i za mobilne platforme, ali za iOS nije ažurirana od 2017, a za Android je objavljena od strane nekih drugih autora.
Mumble nema moderno korisničko okruženje i neke od opcija koje krase komercijalne programe, ali je zato potpuno besplatan, bez dodatnih opcija koje se plaćaju. Ima visok kvalitet zvuka sa fleksibilnim podešavanjima, naglasak stavlja na sigurnost i privatnost.
Sama riječ “mumble” u prevodu sa engleskog znači mrmljati, nerazgovjetno govoriti. Autori su tako htjeli da pomoću pojma koji ima suprotno značenje, naglase jednu od glavnih osobina ovog programa. Mumble je postao popularan izbor za glasovni chat. Često ga koriste poslovne grupe, naročito IT industriji zbog enkripcije, timovi igrača, ali i sve druge zajednice, kojima treba kvalitetna i fleksibilna, a prije svega privatna komunikacija, prenose “BesplatniProgrami“.
Nezavisne.com