Jetra je voli, osigurava dobru probavu, štiti nas od upala i tumora
Oduševljava nas prženim, pečenim i kuvanim, a možemo ga dodati u variva i supe
Slatki krompir je zdravo korenasto povrće puno antioksidansa koji štite naše ćelije od oštećenja, a hranljive materije u slatkom krompiru su odlične za creva, oči i imuni sistem. Bogat je vitaminima i mineralima, uključujući vitamin A, vitamin C, kalijum, cink i vlakna.
Zašto bismo ga trebali jesti češće?
- Efikasan je u prevenciji nedostatka vitamina A. Sadrži visok nivo beta-karotena, koji se u jetri pretvara u vitamin A, koji pomaže u borbi protiv infekcija u tijelu.
- Slatki krompir pomaže u liječenju dijabetesa. Smatra se hranom niskog glikemijskog indeksa, što znači da polako otpušta šećer u krvotok, što pomaže u kontroli razine šećera u krvi.
- Olakšava napetost kada smo pod stresom jer sadrži značajne količine magnezija, koji pomaže u smanjenju stresa i anksioznosti.
- Slatki krompir sadrži ogromnu količinu vitamina koji imaju jaka protuupalna svojstva, uključujući holin, koji doprinosi smanjenju upalnih reakcija u tijelu.
- Štiti zdravlje jetre, a njegove aktivne tvari djeluju kao antioksidansi.
- Konzumacijom batata osiguravamo dovoljno vlakana, važnih za dobru probavu, a kako je lako svarljiv, preporučuje se djeci, sportistima i onima koji se oporavljaju od raznih zdravstvenih problema.
- Slatki krompir, posebno narandžasti i ljubičasti, takođe je bogat antioksidansima koji štite organizam od delovanja slobodnih radikala, nestabilnih molekula koji mogu da oštete DNK i izazovu upale koje se povezuju sa hroničnim bolestima, kao što su tumori ili srčana oboljenja, npr. kao i prerano starenje.
Oduševljava nas prženim, pečenim i kuhanim, a možemo ga dodati u variva i supe. Ako ste na dijeti, u ručak uključite slatki krompir, nakon čega vam neće trebati ništa slatko. Kao prilog dobro ide uz junetinu ili divljač u sosu.
Najbolje je kuhati na pari. Ovo će sačuvati aromu i ukus. Međutim, može se pripremiti i na sve druge načine, baš kao i krompir. Kakav god da je “termički tretman”, ne bi trebalo da traje kraće od 30 do 40 minuta.
Pečeni batat se lako priprema. Operite ga i umotajte u aluminijumsku foliju. Pecite u rerni zagrejanoj na 180°C. Kada je pečeno, trebalo bi da bude mekano. Ogulite ga, narežite na kriške i poslužite.
Juranji.hr