12. Novembra 2024.

Domaćin COP29 optužio je Zapad za licemjerje i branio eksploataciju nafte i plina

On je posebno optužio Evropsku uniju i SAD, istorijski najvećeg zagađivača svijeta, za kritiku

Predsjednik Azerbejdžana, domaćin ovogodišnjeg klimatskog samita UN-a, osvrnuo se u utorak na zapadne kritike naftne i plinske industrije svoje zemlje.

Obraćajući se učesnicima samita, na kojem učestvuje skoro 200 zemalja, Ilham Aliyev je opisao svoju zemlju kao žrtvu “dobro orkestrirane kampanje kleveta i ucjena”.

Nekoliko trenutaka nakon Alijeva, generalni sekretar UN-a Antonio Gutteres je izašao na pozornicu i rekao da je promoviranje fosilnih goriva apsurdna strategija.

Ovakva oprečna mišljenja ukazuju na izazove u srcu pregovora o klimi: dok se zemlje pozivaju da pređu na obnovljive izvore energije, mnoge zemlje, uključujući i one na Zapadu, i dalje se oslanjaju na fosilna goriva.

“Kao predsednik COP29, naravno da ću se snažno zalagati za zelenu tranziciju i mi to radimo. Ali u isto vreme moramo biti realni”, rekao je Alijev, koji je nacionalne rezerve nafte i gasa nazvao “poklonom od Bože.”

“Zemlje ne treba optuživati ​​zato što ih imaju i zato što ih prodaju, jer su potrebni tržištu. Potrebni su ljudima”, dodao je on.

On je za kritiku posebno optužio Evropsku uniju i SAD, istorijski najvećeg zagađivača svijeta.

“Nažalost, dvostruki standardi, držanje lekcija drugim zemljama i političko licemjerje postali su model ponašanja nekih političara, nevladinih organizacija pod kontrolom države i medija u nekim zapadnim zemljama koji emituju lažne vijesti”, rekao je Aliyev.

Posmatrači su podijeljeni oko govora predsjednika Azerbejdžana, a neki kažu da on ništa ne doprinosi rezultatima dvonedjeljnog samita.

“Korišćenje konferencije o klimi za promociju fosilnih goriva… to je provokativno, pokazuje duboko nepoštovanje prema zemljama na prvim linijama klimatskih promjena”, rekao je Romain Ioualalen iz nevladine organizacije Oil Change International.

Tenzije također ukazuju na nepovjerenje između bogatih nacija i zemalja u razvoju koje smatraju da bogate nacije nisu učinile dovoljno da riješe probleme koje su stvorili.

“Razvijene zemlje ne samo da ne ispunjavaju svoju istorijsku dužnost smanjenja emisija, već zahvaljujući fosilnim gorivima udvostručuju ekonomski rast”, rekao je klimatski aktivist Harjeet Singh . “Ovo licemjerje dovodi u opasnost našu kolektivnu budućnost”, rekao je on.

Američki savjetnik za klimu Ali Zaidi odbacio je Alijevu kritiku, rekavši da će svijet ispuniti svoje klimatske ciljeve ako se sve zemlje dekarboniziraju brzinom kojom Amerika radi.

U Evropskoj uniji nisu željeli komentarisati govor predsjednika Azerbejdžana.

Jutarnji.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare