Sudije i tužioci zatražili su prolongiranje roka za dostavljanje izvještaja o njihovoj imovini, odnosno da to, umjesto do kraja ove godine, bude kraj februara 2025.
Taj zahtjev je iznesen na posljednjoj sjednici Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH, a o tome će članovi VSTS-a glasati na narednoj sjednici.
Nedim Ademović, punomoćnik svih udruženja sudija i tužilaca u BiH, rekao je da sudije i tužioci traže produženje roka za dva mjeseca, te podsjetio da je VSTS krajem jula usvojio Uputstvo za popunjavanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudija, tužilaca i članova VSTS-a, te donio zaključak da rok od 90 dana za dostavljanje početnog izvještaja počinje od 1. oktobra 2024.
Kako je naglasio, sudije i tužioci koji su već bili na funkciji prije usvajanja ovih izmjena moraju dostaviti izvještaje o imovini i interesima za 2023. godinu do 31. decembra 2024.
“Smatramo da se akti Vijeća u ovom momentu ne mogu primjenjivati sve do kraja februara 2025. Ne govorim o kvaliteti Zakona o VSTV-u koji je propisao ovu obavezu, nego o podzakonskim aktima koje je ovo Vijeće donijelo”, rekao je Ademović i zatražio produženje roka do 28. februara.
On je podsjetio i da je primjena izmjena i dopuna Zakona o VSTS-u prolongirana do februara.
“Materijalno-pravne obaveze sudija i tužilaca koje duboko zadiru u ljudska prava i slobode moraju imati puni legitimitet u standardima koji se primjenjuju”, kazao je Ademović, navodeći da su narušena prava na privatnost i porodični život nosilaca pravosudnih funkcija jer izvještaji o imovini i interesima uključuju i članove domaćinstva.
Ademović je rekao da niko od članova udruženja nema namjeru spriječiti da se izvještavanje o imovini reguliše, ali imaju pravo reći da “obaveza koja se nameće nema uporište u zakonu koji je u primjeni”.
“Naš zahtjev jeste da se ovi akti koje je donijelo Vijeće prolongiraju dok se ne stvori zakonska osnova koja će biti u primjeni”, rekao je Ademović, a prenosi BIRN.
Davor Martinović, član VSTS-a, rekao je da podržava ovakav zahtjev udruženja i ne smatra to pritiskom.
“Svi se boje, ne hoće li nešto prijaviti, nego da nešto ne preskoče jer imamo nove odredbe koje nisu poznate. Ja sam uvjeren da je ove ljude strah od greške”, rekao je Martinović.
Na prijedlog Halila Lagumdžije, predsjednika VSTS-a, usvojen je zaključak prema kojem će 12. novembra biti održan sastanak članova VSTS-a, Odjeljenja za pravna pitanja i Stalne komisije za legislativu na kojem će se raspravljati o ovoj temi.
Alfredo Stripoli, šef Odjela za vladavinu prava u Evropskoj uniji u BiH, rekao je da je transparentnost pravosudnog sistema ključna na putu BiH ka EU, što je naglašeno i u posljednjem izvještaju Evropske komisije.
Ivana Korajlić, izvršna direktorica “Transparency Internationala” u BiH, kaže da će VSTS odlučivati o tome da li je zahtjev sudija i tužilaca osnovan ili ne, ali, kako dodaje, ne bi valjalo da se sve to još više oduži i da se, generalno, dovede u pitanje podnošenje imovinskih kartona.
“Suštinski, ovaj mehanizam još nije zaživio iako su izmjene Zakona o VSTS-u odavno usvojene. Trebamo dobiti novi zakon o VSTS-u, a da nismo počeli sa primjenom ovih prethodnih izmjena”, rekla je Korajlićeva za “Nezavisne novine”.
Parlamentarna skupština BiH je u julu usvojila Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o VSTS BiH kojim sve osobe imenovane od 23. marta 2024. do 28. februara 2025. mogu stupiti na funkciju, a provjera njihovih izvještaja o imovini i interesima će se izvršiti nakon uspostave odjela za sprovođenje postupka po izvještajima.
Izmjene Zakona o VSTS BiH usvojene su pod pritiskom Evropske unije i bile su jedan od uslova za otvaranje pregovora BiH sa EU.
Tim izmjenama, između ostalog, osniva se odjel za sprovođenje postupaka po izvještajima o imovini sudija i tužilaca, i precizirano je da sudije i tužioci koje imenuje VSTS BiH dužnost mogu preuzeti tek nakon što te provjere budu sprovedene.
Prvobitno, rok za osnivanje tog odjela bio je decembar prošle godine, ali je onda pomjeren na 23. mart ove godine, međutim taj odjel još nije formiran. U izmjenama i dopunama Zakona o VSTS BiH koje su usvojene taj rok pomjeren je na 28. februar.