Sporazum takođe uključuje godišnju isporuku između 600 i 700 tona pirinča Severnoj Koreji.
Južnokorejska obaveštajna služba objavila je sadržaj sporazuma između Rusije i Severne Koreje, koja je poslala približno 10.000 vojnika na obuku u Rusiju sa ciljem raspoređivanja u Ukrajini.
Sporazum uključuje, između ostalog, godišnju isporuku između 600 i 700 tona pirinča Severnoj Koreji, mesečnu platu od 2.000 dolara (1.834 evra) za vojnike raspoređene u Ukrajini, svemirsku tehnologiju i sporazum o ruskom učešću u potencijalnom sukoba na Korejskom poluostrvu.
Institut za strategiju nacionalne bezbednosti, istraživački centar povezan sa južnokorejskim obaveštajnim službama, rekao je 1. novembra da je odluka Severne Koreje da pošalje trupe u Rusiju neposredno pre američkih predsedničkih izbora verovatno zasnovana na proračunu da bi pobeda Donalda Trampa mogla dovesti do brzog okončanje rata u Ukrajini, prenosi ukrajinska Pravda.
Južnokorejski poslanik Vi Sung Lak, bivši ambasador u Rusiji, tvrdi da učešće Severne Koreje u ratu protiv Ukrajine „uopšte nije loš posao“ za režim Kim Džong Una. Nacionalna obaveštajna služba (NIS) obavestila je Vidža o sporazumu Severne Koreje i Rusije pošto je on član odbora za obaveštajne poslove Narodne skupštine.
On je naveo da je finansijska i prehrambena kriza u Severnoj Koreji u velikoj meri ublažena ruskom kompenzacijom za vojnu podršku Ukrajini.
NIS je prošle nedelje obavestio parlament da će svaki severnokorejski vojnik poslat da se bori uz Rusiju primati mesečnu platu od približno 2.000 američkih dolara (1.834 evra). Uz očekivano raspoređivanje oko 10.000 severnokorejskih vojnika u Ukrajini, ovo bi Pjongjangu moglo doneti više od 200 miliona dolara (183 miliona evra) godišnje, preneo je Vi.
Približno 4.000 severnokorejskih radnika trenutno se nalazi u Rusiji sa platom od oko 800 američkih dolara (733 evra) mesečno, prenosi NIS.
Vi je napomenuo da je Rusija prethodno isporučila Severnoj Koreji količinu od 50.000 do 100.000 tona pirinča u jednoj pošiljci. U skorije vreme, kada Rusija kupuje artiljerijske granate od Severne Koreje, značajan deo problema nestašice hrane će verovatno biti rešen trgovinom oružjem, primetio je on.
Međutim, najpovoljniji deo dogovora za Severnu Koreju i dalje može biti potencijalno umešanost Rusije u borbe na Korejskom poluostrvu u slučaju nepredviđenih okolnosti, preneo je NIS.
„Ako ikada dođe do rata na Korejskom poluostrvu, Severna Koreja sada može da očekuje da Rusija dođe i pomogne, jer su i njihovi vojnici pomogli Rusiji“, rekao je Vi.
Bivši predsednik Instituta za nacionalnu bezbednosnu strategiju, Nam Sung-vuk, rekao je za Korea Herald da je južnokorejski obaveštajni istraživački centar u nedavnim izveštajima „umanjio značaj” umešanosti Severne Koreje u rat u Ukrajini.
Nam veruje da će Severna Koreja „ostati korisna Rusiji kao moneta za pregovaranje” u pregovorima sa sledećom američkom administracijom.
„Moskva će iskoristiti svoje bliske veze sa Pjongjangom da bi stekla uticaj u Vašingtonu, kao što je Peking imao u prošlosti“, rekao je on.