Prvi pešački prelaz u istoriji obeležen je u Ujedinjenom Kraljevstvu 31. oktobra 1951. godine, u gradu pod imenom Slou, zapadno od Londona.
Ova inovacija bila je odgovor na sve veći saobraćajni haos i potrebu za većom bezbednošću pešaka u urbanim sredinama. Pre toga, nije bilo standardizovanih oznaka za prelaz puta, a saobraćaj je često bio prepušten sporazumevanju vozača i pešaka, što je uzrokovalo brojne nesreće.
Uvođenjem ovog prelaza započela je nova era u bezbednosti saobraćaja.
Kako je izgledao prvi pešački prelaz?
Prvi prelaz bio je označen belim prugama na tamnoj podlozi, što ga je činilo izrazito uočljivim. Ove horizontalne linije nalik prugama na krznu zebre bile su postavljene kako bi jasno odvojile područje rezervisano za pešake i područje kojim prolazi saobraćaj, pomažući vozačima da ga uoče i uspore kako bi se pešaci bezbedno kretali.
Zašto se zove “zebra prelaz”?
Nedugo nakon postavljanja prelaza, naziv “zebra” počeo je da se koristi među Britancima. Iako se tačan izvor naziva ne može sa sigurnošću potvrditi, veruje se da je potekao zbog vizuelne sličnosti prelaza sa prugama na krznu zebre.
Smatra se da je britanski političar Džejms Kalahan prvi upotrebio termin “zebra prelaz”, opisavši ga kao nešto što podseća na zebru. Taj izraz ubrzo je postao popularan i ušao u svakodnevni jezik, a naziv “zebra” kasnije su preuzeli i mnogi drugi jezici.
Sjajni rezultati
Implementacija prvog zebra prelaza bila je vrlo uspešna, pa su počeli da se šire po celom Ujedinjenom Kraljevstvu, a ubrzo su prihvaćeni i u drugim zemljama.
Studije su pokazale da je takva vrsta prelaza drastično smanjila broj nezgoda na putevima, čineći saobraćaj bezbednijim i efikasnijim. Uvođenjem ove standardizovane oznake, vozači su lakše prepoznavali prelaze, a pešaci su dobili bezbednost na koju su dugo čekali.
Istorijski gledano, zebra prelaz postao je simbol bezbednosti na putu i jedan od najprepoznatljivijih elemenata u saobraćaju. Danas je nezamislivo imati moderni gradski saobraćaj bez ovih prelaza koji, uz semafore i druge znakove, osiguravaju bezbednost svih učesnika.