Švedski proizvođač električnih automobila Polestar, koji je takođe uvršten na američku berzu, mogao bi se suočiti sa velikim izazovom u SAD zbog svog kineskog glavnog vlasnika Geelyja. Novi propisi u SAD mogli bi zabraniti kineski hardver i softver u automobilima.
Za Polestar, koji je povezan sa Geelyjem i ima lanac snabdevanja u Kini, ovo znači da bi modeli Polestara mogli biti u potpunosti zabranjeni za prodaju u zemlji, navodi se u izveštaju Reutersa o predloženim pravilima Bajdenove administracije.
„Ministarstvo trgovine trebalo bi da razmotri da li je pravilo koje praktično zatvara poslovanje za pravno registrovanu američku kompaniju sa značajnim američkim investicijama, brojnim zaposlenima i ključnim upravljačkim jedinicama u prijateljskim zemljama, kao i u SAD, prikladno za rešavanje istaknutih problema nacionalne bezbednosti“, napisao je Polestar kao odgovor na predložene propise.
Polestar ne samo da prodaje svoje električne automobile u SAD, već je takođe pokrenuo lokalnu proizvodnju modela Polestar 3 u Južnoj Karolini.
Američko Ministarstvo trgovine želi da zabrani ono što smatra „kineskim povezanim automobilima“ zbog nacionalne bezbednosti. SAD su takođe uvele carine od 100% na električne automobile uvezene iz Kine.
Polestar je komentarisao ove informacije:
„Polestar već radi na osiguravanju da budući modeli uključuju komponente i softver usklađene sa predloženim pravilima, kako bi američki kupci i dalje mogli da kupuju Polestarove automobile, uključujući Polestar 3, koji se sada proizvodi u Južnoj Karolini. Naša komunikacija sa BIS-om (Biroom za industriju i bezbednost) ističe naš stav da se treba uzeti u obzir gde kompanija razvija softver i proizvodi, umesto da se samo gleda vlasnička struktura kompanije, što je deo trenutnog predloga“.
AutoRepublika