U zapadnom dijelu SAD-a otkrivena je zaraza poznata kao “bolest zombi jelena” zbog čega se ljudima savjetuje da izbjegavaju konzumaciju divljači.
To je prvi potvrđeni slučaj ove zaraze u državi nakon skoro 20 godina.
Ova bolest uzrokuje postepeno propadanje delova mozga do spužvaste konzistencije, ostavljajući zaražene životinje da gledaju u “prazno” pre nego što umru.
Bolest je 100% smrtonosna i širi se između životinja kao što su jeleni i losovi.
Otkrivena je u životinji kao deo rutinskog testiranja Njujorškog ministarstva poljoprivrede i tržišta, ali zvaničnici ne veruju da je bolest prisutna u divljoj populaciji jelena.
Pretnja po ljude?
Ministarstvo zaštite životne sredine je u saopštenju dodalo da je “pretnja po javno zdravlje niska”.
Ipak, ministarstvo je izdalo upozorenje da ljudi ne bi trebali da konzumiraju meso životinja za koje se sumnja da imaju ovu bolest.
U saopštenju se navodi da, iako “nema dokaza da bolest može da pređe na ljude, oni ne bi trebali da konzumiraju meso zaraženih životinja”.
Nikada nije dokazano da se ova bolest prenosi na ljude, iako neki stručnjaci strahuju da bi to moglo da se dogodi.
Ranije ove godine, medicinski časopis izneo je slučajeve dva lovca koji su umrli od Kreutzfeldt-Jakobove bolesti (CJD), slične bolesti mozga koja ima smrtnost od 100 odsto.
Poput bolesti zombi jelena, CJD izazivaju nepravilno savijeni prioni i obično pogađa nasumično. Međutim, istraživači su primetili da je moguće da su lovci oboleli nakon konzumiranja mesa zaražene divljači.
Napomenuli su: “Iako uzročnost ostaje neproverena, ovaj slučaj naglašava potrebu za daljom istragom o potencijalnim rizicima konzumiranja mesa zaraženih jelena i njegovim implikacijama za javno zdravlje.”
Istraživanja sugerišu da je moguće da se prioni iz CWD vežu za elemente u okolini, što može izazvati promene u svojstvima priona, uključujući to koliko je bolest zarazna i potencijal za zaražavanje drugih životinjskih vrsta ili čak ljudi.
Najavljena pojačana kontrola
Ovo je prvi prijavljeni slučaj ove bolesti u Njujorku od 2005. godine, a većina slučajeva u Americi je prijavljena u srednjozapadnim državama poput Kanzasa, Nebraske i Viskonsina.
Država je saopštila da sprovodi svoj Plan odgovora na zarazu. Povećaće uzorkovanje i praćenje divljih jelena i podsticati stanovnike da prijave sve bolesne ili mrtve životinje u području.
“Bolest zombi jelena” izazivaju proteini u telu. Nakon infekcije, prioni se šire kroz centralni nervni sistem, ostavljajući naslage priona u moždanom tkivu i organima.
Ne postoje tretmani ili vakcine.
Bolest je takođe vrlo zarazna, pa ako jedna životinja testira pozitivno, cela grupa se smatra zaraženom.
Nije jasno kako se tačno širi, ali se smatra da životinje prenose bolest konzumiranjem hrane ili vode kontaminirane zaraženim izmetom ili izlaganjem leševima.
Direktan kontakt može doprineti prenosu.
CWD je otkrivena kod životinja u najmanje 35 država, četiri kanadske provincije i četiri druge strane zemlje, prema CDC-u.
Kako bi smanjili rizik od CWD, zvaničnici Njujorka preporučuju da se meso divljači koje su ulovljene van Njujorka dobro obezbedi pre nego što se donese u državu, piše Dejli Mejl.
B92.