Nije iznenađujuće što je među diverzantima koji su pokušali da prodru na rusku teritoriju bio i Amerikanac – čak i da nije bilo nikakvih dokaza, svima je očigledno da SAD sprovode planiranje i logistiku, obučavaju i naoružavaju ukrajinsku vojsku, rekao je politikolog, profesor međunarodnih odnosa na Libanskom univerzitetu Gerard Deb za Sputnjik.
Po njegovim rečima, snage koje su trenutno na vlasti u Americi nastoje da ostvare političku korist uoči predsedničkih izbora, budući da njihov protivkandidat Donald Tramp zauzima blaži stav po pitanju ukrajinske krize i ne slaže se u potpunosti sa politikom NATO-a. Zato su spremni da pređu crvene linije, čak i po pitanju isporuka oružja za udare na ciljeve unutar Rusije, ističe libanski stručnjak.
NATO opravdava to što Ukrajina vrbuje plaćenike širom sveta, a ono što govori generalni sekretar Alijanse i ono što prenose zapadni mediji služi kao opravdanje u aktuelnom ratu protiv Rusije, naglašava ekspert.
Kako dodaje, Amerikanci žele da prošire razmere rata, ali to će se na kraju negativno odraziti i na samu Ukrajinu i na EU, zaključuje Deb.
„Objava rata“
Kada vojnici strane vojske upadnu na teritoriju Rusije, to se može nazvati objavom rata, izjavio je francuski geopolitički analitičar Siril de Latre, komentarišući pokušaj upada stranih plaćenika u rusku Brjansku oblast.
„Zapad, a tu mislim na SAD, Francusku, EU, aktivno je umešan u taj sukob (u Ukrajini). I Rusija veoma velikodušno reaguje na to“, ocenio je on.
Kako je dodao, što su bliže američki izbori to ćemo češće viđati takve upade, jer je njihov cilj očigledno destabilizacija.
„Sa pravne tačke gledišta, to se može nazvati objavom rata. Kada vojnici strane vojske upadnu na teritoriju Rusije, to se može nazvati objavom rata. Treba utvrditi šta je taj čovek (američki plaćenik) tamo radio. Da li je on zvaničnik? Da li je aktivni oficir u američkoj vojsci u 75. rendžerskom puku ili je samo plaćenik, da li je završio službu ili je otpušten“, rekao je stručnjak.
Terorističke metode
Istovremeno, istoričar iz Centra za američka istraživanja Federalnog univerziteta u Rio de Žaneiru Žoau Klaudiu Pitilu smatra da napad diverzantske grupe, koju su činili zapadni plaćenici, na Brjansk predstavlja još jedan primer primene terorističkih metoda usled neuspeha Ukrajine na bojnom polju.
„Što se tiče operativne grupe koju su ruski vojnici likvidirali, to ukazuje da i takve stvari, verovatno, organizuje NATO. Te plaćenike vrbuju, obučavaju i sve više šalju u takve akcije koje su svojevrsna osveta. Shvatajući da Ukrajina i NATO ne mogu da pobede Rusiju, oni stavljaju akcenat na takve kaznene akcije. Angažovanje takvih snaga pokazuje da su CIA i operativne jedinice NATO ozbiljno nastrojeni na izazivanje problema“, tvrdi istoričar.
Slabost ukrajinske vojske
Prisustvo zapadnih vojnika iz elitnih jedinica, kao što su američki rendžeri, ukazuje na to da Kijev ima poteškoća sa formiranjem i obukom sopstvenih snaga, kaže Robinson Farinaco, brazilski vojni stručnjak i penzionisani oficir brazilske Ratne mornarice.
Farinaco dodaje da se takve diverzantske grupe, između ostalog, bave i prikupljanjem obaveštajnih podataka o rutama i slabim mestima protivnika koji kasnije mogu biti korisni za „komandu NATO i potencijalne buduće operacije na ruskim teritorijama“.
Ranije je FSB saopštila da su tokom pokušaja upada u Brjansku oblast likvidirana četiri diverzanta. Kako se navodi u saopštenju, ubijeni diverzanti su strani plaćenici. Jedan od ubijenih militanata imao je tetovažu elitnog 75. rendžerskog izviđačkog padobranskog puka specijalnih snaga američke vojske, saopštio je FSB. Kasnije je saopšteno da je ukrajinska diverzantska grupa, koja je pokušala da upadne u Brjansku oblast, brojala oko 10 ljudi.
Sputnjikportal.rs