Nedavno istraživanje objavljeno u “Lancetu” analiziralo je podatke skoro 207.000 medicinskih sestara i drugih zdravstvenih radnika kako bi potvrdilo ovaj trend
Izbor hrane značajno utiče na zdravlje, a smanjenje natrijuma, zasićenih masti, šećera i aditiva može dugoročno doneti pozitivne efekte. Međutim, istraživanja pokazuju rastuću konzumaciju ultra-prerađene hrane koja nosi rizike po zdravlje.
Zdravlje možemo postići upotrebom celovite, minimalno obrađene hrane. Kada pogledate sastav proizvoda u prodavnici, lista sastojaka bi trebala biti što kraća. Nažalost, takvih proizvoda ima malo, pa je bolje izabrati manje štetne opcije.
Nedavno istraživanje objavljeno u “Lancetu” analiziralo je podatke skoro 207.000 medicinskih sestara i drugih zdravstvenih radnika kako bi potvrdilo ovaj trend.
Kategorije ultra-prerađene hrane
Učesnici su svake dve do četiri godine pitani o zdravlju i ishrani, a putem upitnika hrana je kategorisana u četiri grupe:
* neprerađeni i minimalno obrađeni
* prerađeni kulinarski sastojci
* prerađena hrana
*ultra-obrađena hrana
Poslednja grupa, koja je često bogata šećerom, mastima, kalorijama i solju, a siromašna vlaknima, podeljena je u 10 podgrupa na osnovu nutritivnog sastava.
Najopasniji proizvodi za ljudsko zdravlje
Poznato je da konzumacija ultra-prerađene hrane dovodi do povećanog rizika od koronarne bolesti srca i kardiovaskularnih problema, međutim, ovo istraživanje je pokazalo da su dve namirnice posebno opasne.
Reč je o zaslađenim pićima i mesnim prerađevinama (suvomesnati proizvodi, kobasice i sl.) koji su bogati kalorijama, imaju visok udeo dodatog šećera, masti i natrijuma, ukratko, obiluju svime što značajno pogoduje riziku razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Na osnovu istraživanja, naučnici su zaključili da grupe ultra-prerađene hrane imaju različite opsege rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti. Osim toga, potvrdili su već poznatu tezu da će smanjenje udela natrijuma, zasićenih masti, dodatog šećera i aditiva povećati nutritivnu vrednost proizvoda, a na kraju i pozitivno uticati na celokupno zdravlje.
Dobre zamene
Da biste brinuli o svom zdravlju, predlažemo sledeće zamene:
Doručak – Zamenite prerađene žitarice jogurtom i ovasom.
Ručak – Sendviče sa šunkom zamenite salatom od testenina sa domaćim pestom.
Desert – Savetuje se da umesto grickalica ili energetskih štapića koje ste kupili u prodavnici, koristite one koje ste napravili kod kuće.
Večera – Zamenite picu iz supermarketa i napravite sopstvenu, zdraviju verziju.
Objektiv.rs