16. Oktobra 2024.

Politički preokret bez presedana u Rumuniji: Ona predstavlja sve što je loše u ovoj zemlji!

Nikada ranije rumunski sud nije izbacio kandidata iz predsedničke trke. Reakcije pljušte sa svih strana.

Ustavni sud Rumunije (CCR) optužen je za nedemokratsko mešanje u predsedničke izbore nakon što je zabranio proruskoj, antievropskoj, krajnje desničarskoj kandidatkinji Diani Iovanović-Sosoaca da učestvuje u dva kruga predsedničkih izbora 24. novembra i 8. decembra. Sud je presudio da njene javne izjave i ponašanje “sistematski” krše ustavni temelj zemlje i njeno članstvo u EU i NATO-u, prenosi Politiko.

Sosoaca, šef ultranacionalističke partije SOS Rumunija, koja je u junu izabrana u Evropski parlament, prvi je kandidat kojeg je sud izbacio iz predsedničke trke na osnovu njenih javnih izjava, rekla je Aleksandra Janku, profesorka Fakultet političkih nauka Univerziteta u Bukureštu.

“To je zbunjujuće jer smo ranije imali kandidate koji nisu nužno bili u skladu sa demokratskim vrednostima… Ali ovo pitanje nikada ranije nije pokrenuto. Ovo je prvi put da sud gleda u vrednosti i principe ustava. i vidi da li se slažu sa kandidatom“, rekao je Janku za Politiko.

Kritika protivnika


Inače, presuda Ustavnog suda izazvala je kritike Sosoakinih rivala iz čitavog političkog spektra, uključujući socijaliste, liberale i akademike. Jedna osoba je istakla kako to odražava izbornu moć Kremlja.

Oni smatraju da je odluka politički motivisana i njen cilj je da se olakša put predsedničkom kandidatu vladajuće Socijaldemokratske partije, aktuelnom premijeru Marčelu Čolcu.

Ova odluka izazvala je i ljutit, antisemitski odgovor Sosoake, koja je bez ikakvih dokaza optužila EU, Jevreje, Amerikance i Francuze za zaveru protiv nje, uz sam sud.

Ivanović-Sosoaca je ranije postala poznata po tome što je bila protiv vakcinacije tokom pandemije Covid-19 i osvojila je mesto u Evropskom parlamentu i bila glavni zagovornik bližih odnosa sa Moskvom, sastajući se sa ruskim ambasadorom u Bukureštu. Poznata je i po antisemitskim i antizapadnim izjavama, pa je u svom prvom govoru u Briselu optužila EU da „ubija“ Rumune kovid vakcinom. Istovremeno je mahala crnim vrećama za đubre, za koje je rekla da simbolizuju „kese za tela“ namenjene Rumuniji.


Kontroverzne izjave


Sada je Ustavni sud saopštio da je primetio „stalnu promociju antidemokratskog i antisemitskog diskursa Diane Iovanović-Sosoaca“, kao i „sistematsko, uporno i dugoročno ponašanje usmereno na podrivanje ustavnih osnova rumunske države, tj. njeno članstvo u evroatlantskim strukturama“.

Sosoaka je ranije takođe pozvao EU da prestane da snabdeva Kijev oružjem u borbi protiv invazije Vladimira Putina, i čak je naveo da bi Rumunija trebalo da pripoji delove ukrajinske teritorije.

Prošle nedelje, u intervjuu za Politiko, takođe se obrušila na Izrael, SAD i tajne službe obe zemlje, za koje je tvrdila da su „uticale na odluku suda“, iako nije pružila nikakve dokaze za ove tvrdnje.

„Vlada SAD podržava nezavisnost rumunskih sudova i ne utiče na odluke“, rekao je za Politiko portparol američke ambasade u Bukureštu, dok izraelska ambasada nije odgovorila.

Kritični i protivnici


Njeni protivnici, premijer i aktuelni predsednički kandidat Marsel Čolaku i evropski poslanik Eugen Tomac iz liberalne stranke Obnovi Evropa, takođe su bili kritični prema odluci suda, uprkos tome što se snažno ne slažu sa Sosoakom u političkom smislu.

“Diana Sosoaca predstavlja sve što je loše u rumunskoj politici. Međutim, čak i bezobzirni političar poput nje ne treba da se bavi metodama u stilu Vladimira Putina. Odluka Ustavnog suda je upitna i teško razumljiva… otpuštali birače na biračka mesta ili to sankcionisali oni koji demokratskim procesima brane dostojanstvo i prava građana“, rekao je Tomac za Politico.


Ankete o predsedničkim izborima za sada su neizvesne i najverovatnije će Čolača u drugi krug predsedničkih izbora sa 20,3 odsto, a nezavisni bivši zamenik generalnog sekretara NATO-a Mirčea Džoan sa 21,4 odsto. Sosoaca je pre izbacivanja imao oko 13,6 odsto i bio je na četvrtom mestu.

Prema mišljenju političkog analitičara Ianca, Džordž Simion iz stranke krajnje desnice Alijansa za jedinstvo Rumunije (AUR) najverovatnije bi mogao da osvoji glasove koji bi inače pripali Sosoacu. Ona je, zauzvrat, pozvala Čolakua i Džoanu da se povuku iz predsedničke trke kako bi se ponovo pokrenuli izbori i ona ponovo podnela kandidaturu, ali su obojica odbili tu ideju.

Predsednički izbori biće održani u dva kruga, 24. novembra i 8. decembra, dok će između njih biti i parlamentarni. Prema Ustavu, za predsednika može da se kandiduje svaki državljanin Rumunije stariji od 35 godina koji nema krivični dosije. Što se tiče Diane Iovanović-Sosoaca, pet od devet sudija je glasalo za njeno razrešenje, dvoje je bilo protiv, a dvoje uzdržano.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare