Ogroman asteroid koji je udario Zemlju i zbrisao dinosauruse pre 66 miliona godina nije bio sam, jer je još jedan, manji asteroid pao na morsko dno kod obale zapadne Afrike stvorivši veliki krater tokom iste ere, saopštili su su naučnici.
To je bio “katastrofalan događaj” koji je izazvao cunami visok najmanje 800 metara koji je prešao Atlantski okean, piše Bi-Bi-Si.
Dr Uisdean Nikolson sa Univerziteta Heriot-Vat prvi je pronašao krater Nadir 2022. godine, ali oblak neizvesnosti visio je oko toga kako je on zaista nastao. On i njegove kolege su sada sigurni da je depresiju od devet kilometara izazvao asteroid koji je pao na morsko dno.
Oni ne mogu tačno da datiraju događaj, niti da kažu da li je nastao pre ili posle asteroida koji je za sobom ostavio krater Čiksulub širok 180 kilometara u Meksiku, ali nakon tih događaja okončana je vladavina dinosaurusa.
“Zamislite da asteroid pogađa Glazgov, a vi ste u Edinburgu, oko 50 km dalje. Vatreni balon bi bio oko 24 puta veći od Sunca na nebu – dovoljno da zapali drveće i biljke u Edinburgu”, kaže dr Nikolson. Izuzetno glasan vazdušni udar usledio bi pre seizmičkog potresa jačine oko 7 stepeni po Rihterovoj skali.
Neobično je da tako veliki asteroidi nalete iz našeg solarnog sistema na kurs prema našoj planeti u kratkom vremenskom roku jedan posle drugog.
Asteroid koji je stvorio krater Nadir bio je širok oko 450-500 metara, a naučnici misle da je udario u Zemlju brzinom od oko 72.000 kilometara na sat.
Najbliže što je čovečanstvo bilo ovakvom događaju bio je događaj u Tunguski 1908. godine, kada je asteroid od 50 metara eksplodirao u atmosferi iznad Sibira.
Asteroid Nadir bio je približno veličine asteroida Benu, koji je trenutno najopasniji objekat u orbiti blizu Zemlje.
NASA smatra da je najverovatniji datum kada bi Benu mogao da udari u Zemlju 24. septembar 2182. godine, ali je verovatnoća za takav ishod 1 u 2.700.
RTbalkan.