2. Oktobra 2024.

Ko je čovjek koji je trijumfovao na izborima: ‘Tvrđava Austrija, domovina umjesto islama, hrabrost za bečku krv!’

Relativni pobednik izbora je za podizanje ograde na granici i deportaciju svih ilegalnih migranata.

Desničarska populistička Slobodarska partija Austrije (FPO) relativni je pobednik austrijskih parlamentarnih izbora, sa 29,2 odsto glasova. Iza FPO-a došla je konzervativna Narodna partija (OVP) sa 26,5 odsto, Socijaldemokrate (SPO) sa 21 odsto, Novi austrijski i liberalni forum (NEOS) sa osam odsto i Zeleni sa 7,4 odsto. Najveći rast broja glasova u odnosu na prošle izbore 2019. godine zabeležila je FPO (+13%), dok su najveći gubitnici bili OVP (-11%) i Zeleni (-5,6%).

To znači da će u novom sazivu 183-članog parlamenta FPO imati 58 poslanika, OVP 52, Socijaldemokrate 41, liberali 17, a Zeleni 15. Što se tiče pitanja buduće koalicione većine nakon nedeljne izbori za Nacionalni savet – prema projekciji APA/ORF/FORESIGHT – matematički postoje tri dvopartijske koalicije. Međutim, ubedljivu većinu mandata imali bi samo oni između FPO i OVP sa 108 mandata i između FPO i SPO sa 97 mandata, dok bi „velika koalicija“ OVP i SPO imala samo 93 mesta u Nacionalni savet. Za većinu su potrebna najmanje 92 mandata, a ni ta 93 mandata za Narodnu partiju i socijaldemokrate nisu fiksna, jer bi jedan od poslaničkih mandata OVP-a mogao da pripadne FPO.


FPO promoviše ideju „Tvrđave Austrije“, zalažući se za odbijanje migranata na austrijskoj granici, podizanje graničnih ograda u osetljivim oblastima i suspendovanje prava na azil. Takođe, stranka se zalaže za takozvanu „remigraciju”, pod kojom desničarski populisti podrazumevaju „povratak svih ilegalnih migranata na osnovu zakonskih odredbi”.

Predvodi ih Herbert Kikl, koji je izrazio nameru da postane „narodni kancelar“, kako su to desničari promovisali tokom predizborne kampanje uprkos optužbama da se taj termin vezuje za nacistički režim. Čak i kao pisac govora i menadžer kampanje, kreirao je slogane kao što su „Domovina umesto islama“ ili „Više hrabrosti za našu bečku krv – previše stranaca nikome ne odgovara“ (što se rimuje na nemačkom). Tokom pandemije, FPO je postao portparol protivnika izolacije i obavezne vakcinacije i ukinuo bi sankcije Putinovoj Rusiji. Ali, kako je podsetio Dojče vele, FPO se uz pomoć Kikla pozicionirao kao „socijalna narodna partija” koja prvenstveno želi da brine o interesima Austrijanaca.

Jedno je sigurno: formiranje vlade će biti teško i verovatno će potrajati. FPO je formalno u ugodnoj startnoj poziciji, ali osvajanje kancelarke je sve samo ne izvesno, rekao je politički konsultant Tomas Hofer: „Njihova pobeda je puna zamki jer je moguće da kancelarku iz Slobodarske partije niko neće podržati, ali to bi onda omogućilo da FPO radi u korist budućih izbora.”

FPO je odmah sastavio svoj pregovarački dokument, koji se u velikoj meri zasniva na predizbornom programu „Tvrđava Austrija“. Ali zahtevi za azilom i migracijom verovatno će biti velike prepreke za moguće koalicione partnere, iako je Slobodarska partija nedavno ponudila OVP-u da zajedno sprovede gorepomenute mere.


Sada je odluka u rukama austrijskog predsednika Aleksandra Van der Belena, koji je u nedelju uveče za televizijsku stanicu ORF rekao da će razgovarati sa svim strankama zastupljenim u Nacionalnom savetu, ostavljajući tako otvorenim kome će dati nalog da formira vlada. „I bez obzira na to kako je buduća savezna vlada sastavljena, njen centralni cilj mora biti da obezbedi dobru budućnost za sve nas“, upozorio je on na Ks. Van der Belen je odgovoran za imenovanje saveznog kancelara, a kao šef države je slobodan i nezavisan u odlučivanju koga će imenovati. U Austriji kancelara ne bira parlament, a on je unapred jasno stavio do znanja da neće imenovati Kikla za kancelara. Dakle, mandat za formiranje vlade ne mora nužno pripasti pobedniku izbora.

Pobeda FPO-a dočekana je sa radošću u Rusiji, a mađarski premijer Viktor Orban je očekivano ocenio izborne rezultate kao istorijski. “Nova pobeda ‘Patriotsa’ (predstavnički klub u Evropskom parlamentu) – istorijska pobeda FPO-a u Austriji! Čestitamo Herbertu Kiklu!” – napisao je Orban na društvenoj mreži X.


Etablirane stranke su najveći krivci za prodor desnice, upozorava najtiražniji austrijski dnevnik Kronen cajtung: „Sada niko iz OVP i SPO ne bi trebalo da protestuje. Karlu Nehammeru je trebalo neko vreme da razvije kancelarski format. Andreas Babler je bio fatalna greška za SPO od samog početka i tako se dogodilo ono što se moralo dogoditi.

Međutim, lider socijaldemokrata Andreas Babler ni uprkos kritikama ne razmišlja o povlačenju, već je formirao pregovarački tim za pregovore sa OVP. Politolozi upozoravaju da je teško i zamisliti da se Nehamer i Babler mogu složiti, ali to traži javnost u Austriji. Istraživanja pokazuju da u sledećoj vladi oko 61 odsto birača želi OVP, a oko 48 odsto SPO. OVP je omiljeni vladin partner među socijaldemokratskim biračima SPO-a, ali problem su razlike oko strateškog pitanja – dok se OVP zalaže za „strogi sistem azila” i želi da zaustavi ilegalnu migraciju i uspostavi procedure za azil u inostranstvu, SPO zalaže se za mnogo inkluzivniji odnos prema migrantima.

Izbori za Nacionalni savet otkrili su velike razlike u biračkom ponašanju između gradova i seoskih zajednica. U Beču i velikim gradovima najbolje su prošli socijaldemokrate (i Zeleni su prošli vrlo dobro, iako generalno stagniraju), ali seoska područja i mali gradovi podržavaju desničarski FPO.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare