Mađarski premijer Viktor Orban planira da na osnovu kinesko-brazilske mirovne inicijative, čijem su se razmatranju ranije pridružile Švajcarska i Francuska, usaglasi mesto održavanja pregovora predstavnika Rusije i Ukrajine, prenosi švajcarski list „Veltvohe“, pozivajući se na političara.
Prema pisanju lista, Orban je prošle nedelje na marginama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku vodio intenzivne razgovore sa predstavnicima Kine i Brazila. Prema informacijama „Veltvohe“, njegov cilj je da nastavi mirovnu misiju koju je započeo ovog leta i organizuje mirovni samit uz učešće ruskog predsednika Vladimira Putina i ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog.
„Orban je obezbedio podršku petnaest svetskih zemalja, prijatelja sveta, odnosno, one podržavaju njegove planove. Trenutno se vode pregovori oko mesta održavanja mirovnog samita“, piše list, koji je razgovarao sa Orbanom.
„Veltvohe“ ne precizira koje su dve države, pored 13 zemalja, koje su ranije objavile zajedničko saopštenje, podržale Orbanove planove, ali ističe da mimo Mađarske, Kine i Brazila, na samitu planiraju učešće i Francuska i Švajcarska.
List tvrdi da je radi postizanja saglasnosti po pitanju mirovnog plana sa Brazilom, sa kojim je Mađarska u napetim odnosima, Orban morao da se pomiri sa tim da će njegova zemlja „pasti u drugi plan“.
Ranije je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio da mu se učešće Švajcarske na sastanku grupe „Prijatelji sveta“, koja je formirana na inicijativu Kine i Brazila radi rešavanja ukrajinske krize, učinila čudnom uzimajući u obzir da je Bern napustio principe neutralnosti.
Prethodno je ministar spoljnih poslova Kine Vang Ji izjavio da su tokom nedavne sednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 27. septembra Kina, Brazil i druge zemlje Globalnog juga osnovale grupu „Prijatelji mira“, koja ima za cilj postizanje konsenzusa o političkom rešenju ukrajinske krize.
Prema rezultatima sastanka, Alžir, Bolivija, Brazil, Kina, Kolumbija, Egipat, Indonezija, Kazahstan, Kenija, Meksiko, Južna Afrika, Turska i Zambija objavile su zajedničko saopštenje, a u diskusiji su takođe učestvovale Francuska, Švajcarska i Mađarska.
Švajcarska je nakon toga saopštila da pozdravlja i podržava mirovnu inicijativu Kine i Brazila.
Podsetimo, vlade Brazila i Kine su u maju izdale zajedničku izjavu o okončanju sukoba između Rusije i Ukrajine, zalažući se za političke pregovore i organizovanje mirovne konferencije.
Orbanova mirovna misija
Orban je u julu posetio Ukrajinu, Rusiju i Kinu. Poseta Moskvi i sastanak sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom izazvali su oštre kritike na Zapadu. Poslanici Evropskog parlamenta zahtevali su da se Mađarskoj ukine pravo glasa u Evropskoj uniji zbog tog putovanja .
Nakon posete, Orban je uputio je liderima članica Unije predloge o načinima rešavanja ukrajinskog sukoba na osnovu ishoda njegove mirovne misije.
Plan sadrži realnu procenu situacije, realne ciljeve i odgovarajući raspored delovanja. Na tome se zasniva naš pristup, zaključio je on..
portalsputnjak.rs