Hezbolah do subote ujutro nije komentarisao Nasralahov status.
Izraelska vojska objavila je smrt lidera Hezbolaha Hasana Nasralaha. Izrael je u petak pokrenuo snažan napad na Dahije, južno predgrađe libanske prestonice, sa ciljem da eliminiše vođu milicije koji je ubio 6 ljudi i ranio 91, ali je primarna meta bio vođa Hezbolaha. „Hasan Nasralah više neće moći da teroriše svet“, napisao je ID na svom nalogu na društvenoj mreži Ks.
Hezbolah do subote ujutru nije komentarisao Nasralahov status, ograničavajući se na to da je njegov naslednik Hašem Safiedin živ. Ali ID gotovo nikada ne objavljuje tako važne vesti osim ako nije potpuno siguran, a to znači da je gotovo izvesno da su ubili vođu libanskih šiita, koji je trideset dve godine bio jedan od najvećih rivala Države Izrael. . Ko je bio Hasan Nasralah?
Nasralah je dugogodišnji lider Hezbolaha, oružane grupe i političke partije koju podržava Iran, a koja kontroliše veći deo južnog Libana.
Šezdesetčetvorogodišnji verski vođa postao je jedna od najmoćnijih i najpolarizovanijih ličnosti na Bliskom istoku dok je transformisao šiitsku miliciju u glavnu političku snagu u Libanu i moćnog protivnika susednog Izraela. Iako Sjedinjene Države Hezbolah smatraju terorističkom organizacijom, Evropska unija stavila je na crnu listu samo svoje naoružano krilo.
Nasralah je rođen 1960. godine u siromašnoj porodici u južnom predgrađu Bejruta, gde živi šiitska zajednica. Nakon studija u šiitskoj medresi u Iraku, pridružio se šiitskoj paravojnoj miliciji Amal, koja je u to vreme bila prilično moćna u Libanu. Ali nakon izraelske invazije na južni Liban 1982. godine i potonjeg razornog građanskog rata u Libanu, Nasralah se pridružio novoformiranom Hezbolahu.
Kako se seća Radio Slobodna Evropa, harizmatični sveštenik i vešt govornik, Nasralah je brzo napredovao u Hezbolahovim redovima. Kada je Izrael ubio šefa Hezbolaha Abasa al-Musavija 1992. godine, Nasralah je izabran za njegovog naslednika, iako je imao samo 32 godine. U narednim godinama uspostavio je bliske odnose sa Iranom, ključnim saveznikom Hezbolaha. Uz značajnu finansijsku i političku pomoć Teherana, Nasralah je izgradio Hezbolah u moćan politički i vojni entitet u Libanu i glavnog neprijatelja Izraela na Levantu.
Hezbolahova borba protiv Izraela donela je Nasralahu podršku unutar i izvan Libana. Godine 2000, nakon upornih napada Hezbolaha, Izrael je povukao svoje snage iz južnog Libana nakon 18-godišnje okupacije, a 2006. godine, Hezbolahova kidnapovanje dvojice izraelskih vojnika izazvala je razorni 34-dnevni rat sa Izraelom. Uprkos gubicima, rat je ojačao poziciju Hezbolaha u Libanu i regionu.
Pod Nasralahovim vođstvom, Hezbolah je pritekao u pomoć sirijskom predsedniku Bašaru el Asadu tokom građanskog rata u zemlji, obučavao je milicije koje podržava Iran u Iraku i Jemenu i pomagao Hamasu, palestinskom pokretu koji su Sjedinjene Države i država proglasile terorističkom organizacijom. Evropska unija. Njegova smrt je užasan udarac za Hezbolah.