Idelana prilika je da sada, početkom jeseni, iskoristite sveže proizvode koji mogu da obezbede potrebne vitamine i minerale, savetuju medicinski stručnjaci i preporučuju da jelovnike obogatimo hranom kao što su jabuke, brusnice, ali i batat.
Jesen donosi hladnije vreme, sa njim dolaze virusi, prehlade, grip i neophodno je da telo osnažimo koliko god je moguće. Bitnu ulogi igra san, redovna fizička aktivnost, ali i hrana – pregršt zdravog voća i povrća nas očekuje na lokalnim pijacama i marketima, a stručnjaci posebno preporučuju da obratimo pažlju na ovih pet namirnica.
Brusnice
Brusnice pozitivno utiču na zdravlje srca i holesterol, dok istovremeno štite creva od zapaljenja, pokazuju studije: “Dobra su poslastica sa visokim sadržajem antioksidansa. Korisne su u smanjenju učestalosti infekcija urinarnog trakta, jer smanjuju sposobnost bakterija da se ‘zalepe’ za zid bešike. Sadrže jedinjenja kao što su antocijanini, procijanidini i flavonoli koji su pokazali potencijalni uticaj na prevenciju raka”, naglašava dr David Džentil.
Jabuke
Bogate su vlaknima, vitaminom C i drugim korisnim jedinjenjima koja štite imuni sistem. Mogu da smanje holesterol, rizik od srčanih oboljenja, pa čak i da spreče dijabetes, potvrđuju studije.
Ovo veoma dostupno voće, pomaže u zaštiti od kardiovaskularnih bolesti, otkrili su istraživači. Konzumiranje jedne jabuke srednje veličine dnevno može pomoći u smanjenju holesterola, krvnog pritiska i upale, prema studiji objavljenoj u časopisu Critical Reviews in Food Science and Nutrition.
“Jabuke su odlično voće sa niskim glikemijskim indeksom, korisne su za čišćenje zuba dok ih žvaćemo. Zgodne su za nošenje kao grickalice, mogu se konzumirati kao kompot ili kao sastojak u zdravim slatkišima”, ističe doktor, a piše Foks njuz.
Bundeva
Bundeva je puna vlakana i vitamina A i C, kalijuma i ima malo kalorija. Ipak, važno je kako se sprema, i treba izbegavati mafine i napitke sa ovom namirnicom, jer sadrže šećere, ali u obzir dolaze pečena bundeva, potaži, kao i semenke koje su prilično zdrave.
Batat
Slatki krompir ili batat je slatkastog je ukusa i po sastavu je sličan običnom krompiru, ali sadrži više proteina. Preporučljiv je i zbog betakarotena koji je poznat antioksidant. Ipak, u njegovoj konzumaciji treba biti umeren, jer lekari savetuju da se ne oslanjamo na njega posebno ako želimo da smršamo. Može se uživati u ovom, ali i u običnom kropiru sve dok su deo obrasca zdrave ishrane.
Cvekla
Vrhunac sezone za cveklu je od kasnog leta pa do kasne jeseni, a studije pokazuju da može pomoći u snižavanju krvnog pritiska.
Pošto je cvekla izvor nitrata, ona igra značajnu ulogu u zdravlju mozga. Istraživanja sugerišu da ishrana bogata nitratima ima povoljan efekat kada je u pitanju poboljšanje kognitivnih funkcija mozga. Takođe odličan je izvor betaina, koji pomaže u varenju.
“Imaju visok glikemijski indeks, ali je odlična kada se jede ili kao predjelo ili kao dodatak”, naglasio je doktor.