23. Septembra 2024.

Kurti pokrenuo proces uništenja Srpske liste

Kad je počeo hapšenja viđenijih Srba, izbegavao je ljude iz Srpske liste, pokušavši tako da izazove raskol u našem narodu, ali to mu nije dalo rezultat, a bliže se i izbori, kaže Srđan Graovac

Čitav mandat, otkako je po drugi put došao na čelo vlade privremenih institucija u Prištini, Albin Kurti podredio je nameri da protera srpski narod s Kosova i Metohije, a jedan od pravaca njegovog ekstremističkog delovanja je i politički progon, zbog čega je ponovo intenzivirao udare na Srpsku listu. Na to ukazuje i činjenica da su predstavnicima Privremenih organa na KiM nedavno stigli pozivi da se jave u regionalne jedinice na severu pokrajine zbog navodnog falsifikovanja iskaza. S obzirom na to da su redovni parlamentarni izbori, koje organizuje privremena prištinska vlast, raspisani za 9. februar 2025. godine, sve je očiglednije da Kurti nastoji da izbaci Srpsku listu iz izborne trke, ili joj bar oteža bilo kakvo dalje angažovanje u zaštiti interesa Srba. I da, ako je to ikako moguće – ubaci u igru poslanike s neke njegove „srpske liste”.

Ne krije da želi da prokrči put njemu podobnim političarima iz redova srpskog naroda, odnosno onima koji bi bili lojalni Prištini i „Samoopredeljenju”, a istovremeno presjekli sve veze s Beogradom. Nekadašnji predsednik Izvršnog veća za KiM Zoran Anđelković objašnjava da ovo nije ništa novo. „Tako je i birao neke svoje ministre, neke svoje tzv. Srbe koji treba da napadaju Beograd. Sve ono što predstavlja mogućnost okupljanja Srba i koncentracije srpske misli i jedinstva srpskog naroda, on pokušava i pokušavaće da razbije”, ističe Anđelković za „Politiku”.

U prethodnom periodu Kurti je udario na srpski dinar, Poštu, banke i na druge institucije, ozbiljno ugrožavajući opstanak Srba u južnoj srpskoj pokrajini. Svedočili smo hapšenju i brutalnoj torturi nad četvoricom srpskih mladića koje su pripadnici tzv. kosovske policije presreli u severnom delu Kosovske Mitrovice i kojima je određen kućni pritvor. Kad je reč o Srpskoj listi, Kurti nikad nije skrivao da je smatra ključnim instrumentom uticaja Beograda na KiM. Štaviše, o tome je više puta javno govorio, ali sad, po svemu sudeći, pokušava intenzivnije da direktnim jednostranim akcijama uništi ovu političku stranku i stvori podele među srpskim narodom.

Zbog toga ne bi trebalo da iznenadi, ocenjuje Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost, ukoliko se dese i hapšenja predstavnika ove političke stranke, i to pod nekim lažnim i sumanutim optužbama. I član predsedništva Srpske liste Igor Simić, koji je nedavno govorio o pozivima za saslušanje koji su upućeni Srbima nakon upada policije u srpske institucije na severu KiM, ocenio je da je to vid pritiska uoči parlamentarnih izbora na KiM. „Ubeđen sam da je ovo najdirektnije povezano s našim političkim pozicijama unutar Srpske liste i jedan vid pritiska, posebno ako se uzme u obzir činjenica da se približavamo redovnim parlamentarnim izborima”, rekao je Simić.

Posebne „kriterijume” i nadzor, a zapravo mogućnost Prištine da uperi prst u koga god poželi, najavio je portparol tzv. kosovske centralne izborne komisije Valmir Elezi, rekavši da će svi kandidati za poslanike na predstojećim izborima biti podvrgnuti proveri različitih institucija. Na taj način, naveo je on za medije na albanskom jeziku, CIK će proveriti da li su njihove kandidature u skladu sa zakonom, a kako je kazao, obratiće se i tzv. sudskom savetu Kosova da proveri da li je neko od kandidata za poslanike u poslednje tri godine pravosnažnom presudom osuđen za krivično delo.

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković upozorio je na to da Kurti nastavlja da sprovodi teror i da sada hoće da hapsi političke predstavnike srpskog naroda kako bi ostvario svoj naum – da polovinu Srba protera, a drugu polovinu pohapsi. „Ovo sada nije ništa novo, pritisak na Srpsku listu postojao je i ranije. Kad je Kurti počeo hapšenje i privođenje viđenijih Srba na KiM, izbegavao je ljude iz Srpske liste. Tako je lukavstvom pokušavao da izazove raskol među Srbima, da pokaže da štiti ljude iz Srpske liste. Kad je video da to nije dalo rezultat i da se narod nije odvojio od Srpske liste, onda je sada, kako se bliže izbori, počeo da privodi predstavnike iste. Oni su za njega instrument politike Beograda na KiM. To je politički faktor koji okuplja i ujedinjuje Srbe – i sprečava Kurtija da po svom nahođenju menja takozvani kosovski ustav.

Za njega je neophodno da uticaj Beograda bude politički uništen i on će primeniti sva sredstva koja ima, kojima raspolaže, nasilje, naravno, protiv pripadnika Srpske liste ne bi li njihov značaj što više umanjio uoči narednih izbora”, ističe za „Politiku” Srđan Graovac. Zoran Anđelković ocenjuje da će Kurti nastaviti sa zastrašivanjem svih onih koji su u Srpskoj listi. „Podnošenje krivičnih prijava, saslušanja, zastrašivanja pripadnika Srpske liste, a naročito rukovodstva i lidera su činjenice. To ima svoj kontinuitet i svi smo svesni toga”, navodi Anđelković i izražava nadu da Kurti neće uspeti u svojim namerama.

Koliko je Kurti uporan u tome da eliminiše veze Beograda s našim narodom na KiM, crtajući metu na čelu predstavnicima Srpske liste, ali ne izostavljajući ni predsednika Srbije i članove njegove porodice, svedoči jedan gotovo zaboravljen gest. Naime, pre dve godine, poslanik „Samoopredeljenja” Armend Muja objavio je na jednoj društvenoj mreži listu za progon Srba s KiM. Na spisku se našlo skoro kompletno rukovodstvo Srpske liste, viđeni Srbi s KiM, brat i sin predsednika Vučića, Andrej i Danilo, tadašnji ministar policije Bratislav Gašić i tadašnji šef BIA Aleksandar Vulin. Nisu izostale ni sumanute optužbe na račun srpskog državnog vrha, predstavnika Srpske liste i drugih, uključujući SANU i SPC.

„Severna brigada, formirana od strane Andreja Vučića (brat predsednika Srbije Aleksandra Vučića), Milana Radoičića, Zvonka Veselinovića i Radule Stevića”, napisao je Muja. Na spisku je naveo, kako stoji, i „ekstremističke desničarske organizacije povezane s Rusijom, SPC i SANU, Narodna patrola (Damjan Knežević, Danilo Vučić – sin predsednika Srbije i Aleksandar Filipović)”. Dodao je da se „zna da predsednik Srbije Aleksandar Vučić, njegov brat Andrej, sin Danilo, ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić i šef BIA Aleksandar Vulin igraju te igre”.

Komentarišući aktuelnu situaciju na KiM, Graovac ističe da je reč o strategiji obračuna sa Srpskom listom i navodi da će se ti pritisci nastaviti i pojačati. Dodaje i da i ne bi čudilo čak da u narednom periodu eskaliraju kako se izbori budu bližili. „Kurti je okupio pojedince, neki od njih su u njegovoj vladi, neke je uspeo da instalira, kad govorimo o severu KiM u tim institucijama koje su Albanci uzurpirali, a sad pokušava uz pomoć samih Srba koji su mu se priklonili da vrši vlast, tako da stvara polako tu infrastrukturu određenih Srba, Kurtijevih Srba, koji na narednim izborima treba da postignu što bolji rezultat”, objašnjava naš sagovornik. Međutim, dodaje on, oni ne mogu postići bolji rezultat, ako imaju alternativu, jer niko od Srba neće glasati za Kurtijeve poslušnike, već će glasati za Srpsku listu.

„Zbog toga je neophodan taj njegov obračun sa Srpskom listom i njeno uništenje da bi se obezbedio prolaz za ove druge ili, ako ne mogu da ih unište, onda bar da im unište značaj, da podele srpski narod, što je negde realnije. Svestan je da Srbi ne mogu većinski da glasaju za njegove predstavnike, onda bar da ih podeli, to bi za njega bilo zadovoljavajuće. Kurti gradi tu infrastrukturu i preko tih Srba u sadašnjim nelegalnim institucijama”, ističe Graovac i dodaje da ne bi čudilo da pokuša da ih objedini, da napravi od njih jednu političku grupaciju.

„On na tome već radi, samo je pitanje na koji način će ih instrumentalizovati, na koji način će ih uoči izbora predstaviti kao faktor koji će biti učesnik tih izbora, 9. februara. On zna da oni nemaju tu snagu, da im Srbi ne veruju, zato je neophodno eliminisati srpsku listu, umanjiti joj značaj, obezglaviti je, koliko je god to moguće, zbog toga slede svi ovi pritisci. Kad nije uspeo na perfidan način, da se hapse drugi Srbi, ali ne i predstavnici Srpske liste, ne bi li se kod Srba stvorio taj negativni odjek prema predstavnicima Srpske liste, sad je krenuo na taj direktni udarac”, ističe Graovac i dodaje da ne bi iznenadilo ni da u budućnosti primeni neka druga sredstva koja bi bila dosta agresivnija. „On sprema tu infrastrukturu, političku partiju, grupaciju, kako god da se ona zvala, biće u stvari partija ’Kurtijevih Srba’”, navodi naš sagovornik.

Podsetimo, pre samo godinu dana, nakon jedne runde pregovora između Beograda i Prištine u Briselu, Kurti je iz srca Evropske unije poručio da „Srpska lista treba da plati i pati”. „To je posledica Srpske liste koja je kosovski ogranak SNS-a i koja je htela da svojom kolektivnom ostavkom sistem države Kosova u severnom delu Kosova implodira, ali se to nije desilo. Mimo pokušaja da država Kosovo u severnom delu zemlje implodira je propao. Za tu zlonamernost i grešku treba oni da plate i pate”, kazao je Kurti.

Po običaju, predstavnici međunarodne zajednice nisu osudili ove brutalne pretnje. Njihovo ćutanje, očigledno, njemu je dalo vetar u leđa. Povlačio je sve radikalnije poteze ne bi li se konačno obračunao sa srpskim narodom na Kosovu i Metohiji. A sada svedočimo i njegovom očiglednom pokušaju da na sve načine s političke scene ukloni predstavnike najveće i najdominantnije srpske političke partije u južnoj srpskoj pokrajini.

Kako je stvorena atmosfera linča u albanskoj javnosti

Kurti je na KiM, u albanskom društvu, stvorio neku atmosferu linča, kad se govori o Srbima, navodi Srđan Graovac i dodaje da je, kad je došao na vlast, obećao Albancima bolji život, obračun s kriminalom i korupcijom, viši ekonomski standard, a ništa od toga nije postigao i krivi Srbe. „Pojačava taj negativan osećaj prema Srbima koji već postoji. Tako da je 25 godina nakon rata na KiM pritisak veći nego što je bio, jer se neguje atmosfera netolerancije i linča, u kojoj on profitira. Predstavlja se kao onaj koji disciplinuje Srbe, ekstremni nacionalista i na tome prikuplja političke poene”, zaključuje Graovac.

Utrkivanje u napadima zbog veza sa Beogradom

Predstavnici privremenih institucija u Prištini, kao i pokrajinski mediji na albanskom jeziku, utrkuju se da napadnu Srpsku listu i njene predstavnike, upućujući upravo na njenu povezanost s Beogradom i predsednikom Vučićem. Predsednica privremenih institucija u Prištini Vjosa Osmani svojevremeno je izjavila da je „šteta što ova stranka ne zastupa interese Srba na Kosovu”. „Šteta je što je Lista Srpska, umesto da bude stranka koja se bori za prava srpske zajednice na Kosovu, Vučićevo oruđe”, navela je Osmanijeva u jednom intervjuu. Poslanik Demokratske partije Kosova (DPK) Hisen Beriša opomenuo je vladu poručivši da „Srpska lista ne sme da ih ucenjuje” i dodajući da se zna da je to „mehanizam iz Beograda”.

U kampanju protiv Srpske liste uključio se i bivši inspektor Kosovske informativne agencije (ŠIK) Burim Ramadani, koji je uputio kritike na račun kosovskih institucija (pre svega tužilaštva) zbog toga što „nikada nisu tražile informacije o umešanosti Srpske liste u organizaciju napada u Banjskoj”. Bivša ministarka spoljnih poslova tzv. Kosova Meliza Haradinaj-Stubla poručila je da je SL organizator svih destabilizujućih akcija na severu KiM, nazivajući je „Jaka Vučićeva lista”.

Politika.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare