U periodu od 1. januara do 2. septembra 2024. godine na državnim granicama Srbije evidentiran je pad od 61,8 odsto u broju nezakonitih prelazaka državne granice (10.216) u odnosu na isti period prethodne 2023. godine (26.775). Smanjenje broja nezakonitih prelazaka registrovano je kako na ulazu u Srbiju (63 odsto), tako i na izlazu iz Srbije (55,5 odsto), naglasio je ministar policije
Potpredsednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je Srbija pojačanim merama, koje je sprovela u cilju suzbijanja iregularnih migracija, dovela do značajnog smanjenja i usporavanja migratornih kretanja preko svoje teritorije.
“U periodu od 1. januara do 2. septembra 2024. godine na državnim granicama Srbije evidentiran je pad od 61,8 odsto u broju nezakonitih prelazaka državne granice (10.216) u odnosu na isti period prethodne 2023. godine (26.775). Smanjenje broja nezakonitih prelazaka registrovano je kako na ulazu u Srbiju (63 odsto), tako i na izlazu iz Srbije (55,5 odsto)”, naglasio je ministar na 10. jubilarnom Ministarskom sastanku Samita Zapadni Balkan “Berlinski proces”.
Dačić je ukazao na to da je početkom ove godine broj nezakonitih prelazaka na spoljnim granicama EU na zapadno-balkanskoj ruti smanjen za trećinu, a da je naša zemlja dala ključni doprinos tom smanjenju.
“Srbija je posvećena jakom, jedinstvenom, regionalnom, ali i globalnom odgovoru na ovaj fenomen, uz poseban osvrt na praćenje promena modela krijumčara i trgovine ljudima”, rekao je Dačić.
On je dodao da postoji intenzivna saradnja sa partnerskim službama u regionu, a naročito sa Evropolom i Fronteksom.
Ministar Dačić je naglasio značaj asistiranog dobrovoljnog povratka iregularnih migranata u zemlje porekla, kao jednog od najvažnijih instituta u suzbijanju iregularnih migracija.
Ministar je ukazao na neophodnost njegove kontinuirane promocije, kako bi iregularni migranti bili informisani o mogućnostima koje imaju za povratak u svoje zemlje porekla.
“Takođe, neophodno je nastaviti intenzivnu saradnju sa inostranim diplomatsko-konzularnim predstavništvima u cilju tačnog utvrđivanja identiteta lica i pribavljanja putnog lista za strance radi povratka u zemlju porekla. Srbija će na osnovu Zajedničkog plana implementacije izraditi nacionalne planove implementacije uz operativnu, tehničku i finansijsku podršku Evropske komisije i agencija EU”, rekao je on.
Istakao bih da je sistem azila u Srbiji skoro u potpunosti harmonizovan sa pravom Evropske unije.
“Od februara 2024. godine, izdaje se putna isprava za izbeglice, a u toku je i izrada Master plana za EURODAK sa FRONTEKS-om”, rekao je Dačić.
Kada je reč o borbi protiv organizovanog kriminala, on je naglasio da MUP Srbije u svom svakodnevnom radu ostvaruje intenzivnu saradnju sa inostranim partnerima u regionu, Evropi i šire.
“Proteklih godina, uspešno su realizovane brojne paralelne istrage, kao i predmeti u okviru zajedničkih istražnih timova, što predstavlja potvrdu kvaliteta i neophodnosti operativne međunarodne saradnje u suzbijanju organizovanog kriminala. Jedan od glavnih ciljeva je oduzimanje imovine proistekle iz krivičnog dela, kao najjači udarac kriminalu”, rekao je Dačić.
Ministar je rekao da Srbija i MUP ostaju posvećeni rešavanju problema i suzbijanju svih vidova kriminala, a kroz postojeće mehanizme saradnje, ostaje pouzdan partner u unapređenju saradnje sa svim zemljama.
Dačić je istakao da je Srbija stub mira i sigurnosti u kompleksnom regionu jugoistočne Evrope, čvrsto opredeljena da pruži pun doprinos stabilnosti u regionu i svetu.
RTbalkan.