16. Septembra 2024.

Nikada nemojte piti toplu šolju čaja sa ove dve namirnice!

Za mnoge je čaj više od pića, njegovo ispijanje je umirujući ritual, ali konzumiranje sa ovom hranom može biti štetno.

Čaj se najčešće spominje u pozitivnom kontekstu – umirujući i zdrav napitak koji pijemo zbog njegovih dobrobiti, ali i zbog raspoloženja koje nam stvara – bilo da je zeleni, crni ili biljni, obično se smatra dobrim pićem za nas. . Ali šta ako bi utješna šolja čaja za kojom tako često posežemo mogla zapravo ometati hranu koju jedemo? Ispostavilo se da neke naizgled nevine kombinacije čaja i određenih namirnica mogu dovesti do neočekivanih efekata na naše zdravlje. Pre nego što napravite sledeću toplu šolju, evo kako čaj može da se pretvori iz zdrave navike u nezdravu, u zavisnosti od toga šta je na vašem tanjiru.

slika

Utjecaj na apsorpciju željeza

Farmaceutkinja i nutricionista Deborah Grayson upozorava da pijenje čaja ili kafe uz hranu poput crvenog mesa ili lisnatog povrća može dovesti u opasnost od nedostatka nutrijenata, posebno željeza. Gvožđe je neophodno za održavanje nivoa energije i snažnog imunološkog sistema jer pomaže u transportu kiseonika kroz telo, a ako se čaj ili kafa redovno konzumiraju uz obroke, može blokirati telo da ga apsorbuje u dovoljnoj količini, što bi na kraju moglo dovesti do anemije, stanje koje karakteriše ozbiljan nedostatak gvožđa u krvi.

Žene, posebno one koje imaju redovne menstrualne cikluse, izložene su većem riziku od razvoja anemije uzrokovane nedostatkom gvožđa zbog povećane potrebe organizma za njim. Namirnice poput crvenog mesa, spanaća i brokule, koje su bogate gvožđem, ne treba jesti uz čaj, prenosi Daily Mail .

Uloga hemikalija u blokiranju gvožđa

Vjeruje se da su određene kemikalije koje se nalaze u čaju i kafi, kao što su polifenoli i tanini, odgovorne za blokiranje apsorpcije željeza. Polifenoli, koji se takođe nalaze u voću, povrću i začinima, mogu pomoći u zaštiti od upala, ali i ometaju apsorpciju gvožđa. Ovom efektu dodatno doprinose tanini, kojih ima i u vinu, te oksalati.


Druge uobičajene greške

Za ljude koji žele da dobiju na težini ili izgrade mišiće, konzumiranje previše tečnosti tokom obroka može biti kontraproduktivno. Previše tečnosti može napuniti želudac, što otežava konzumiranje potrebne količine hrane. Bolji pristup je pijuckanje vode samo kada je potrebno, što omogućava uravnoteženiji unos obroka.

Za one koji se bore s probavnim problemima nakon obroka, jednostavna promjena sastojaka za salatu mogla bi pomoći. Gorko povrće, kao što su rukola i cikorija, može pomoći u stimulaciji probave, pripremajući tijelo da efikasnije razgradi hranu.


Savjeti za bolju probavu

Grayson također daje nekoliko praktičnih savjeta za podršku probavi. Na primjer, jedenje najmanje tri sata prije spavanja i izbjegavanje ležanja odmah nakon obroka može pomoći u sprječavanju refluksa. Osim toga, sjedenje za stolom umjesto na kauču može vašem tijelu olakšati probavu hrane, smanjujući šanse za probavne smetnje.

jutarnji.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare