Skoro 1,7 miliona korisnika pogođeno je hakovanjem kompanije Slim CD koja se bavi obradom plaćanja na internetu
Pomisao da vaši osetljivi finansijski podaci mogu biti u rukama hakera, iako vi niste napravili nikakvu grešku je zaista poražavajuća. U poslednjem curenju podataka o kreditnim karticama koje su hakeri dobavili od provajdera platnih usluga pogođeno je skoro 1,7 miliona ljudi.
Kako izveštava BleepingComputer, hakeri su uspeli da pristupe mreži kompanije Slim CD, koja pruža usluge obrade plaćanja za trgovce i na internetu i van njega. Da stvar bude još gora, hakeri su imali pristup mreži kompanije gotovo godinu dana pre otkrivanja problema.
Sredinom juna, Slim CD je prvi put otkrio da su neovlašćeni korisnici pristupili njihovim sistemima. Kompanija je zatim sprovela internu istragu i utvrdila da su hakeri prvi put ušli u mrežu još u avgustu prošle godine. Srećom, prema obaveštenju o povredi podataka koje je poslato pogođenim osobama, hakeri su uspeli da pregledaju ili ukradu podatke o kreditnim karticama samo između 14. i 15. juna 2024. godine.
Što se tiče podataka koji su ukradeni, Slim CD kaže da su u pitanju imena, fizičke adrese, brojevi kreditnih kartica i datumi isteka kartica. Međutim, kompanija tvrdi da sigurnosni kodovi kartica (CVV) nisu ukradeni. Bez CVV koda uz ukradene podatke o kreditnim karticama, hakeri neće moći da obavljaju transakcije. Ipak, postoji određeni rizik od prevare kreditnim karticama.
Kako ostati siguran nakon curenja podataka
Obično, nakon velikih povreda podataka, pogođene kompanije nude besplatan pristup uslugama zaštite od krađe identiteta ili barem nadzor nad kreditnim rejtingom. Nažalost, Slim CD ne nudi takvu kompenzaciju pogođenim korisnicima.
To znači da je na korisnicima da preduzmu potrebne korake kako bi se zaštitili. Pre svega, oni bi trebalo da kontaktiraju svoju banku ili provajdera kreditne kartice u vezi dobijanja zamenske kartice. Pored toga, trebalo bi i da prate sve svoje finansijske račune zbog mogućih znakova prevare i odmah obaveste svoju banku ako primete nešto sumnjivo.
Iako Slim CD ne nudi kompenzaciju ili besplatan pristup zaštiti od krađe identiteta, kompanija navodi da je preduzela korake za implementaciju dodatnih mera zaštite u svojoj mreži i prijavila incident federalnim vlastima SAD i regulatornim agencijama. U poslednje vreme smo svedoci sve većeg broja povreda podataka, a kako su one prilično unosne za hakere, zaštita od ovakvih pojava predstavlja stalan izazov za provajdere usluga, pa i regulatorna tela u domenu finansija, prenosi Tomsguide.
Benchmark.rs