9. Septembra 2024.

Pogledajte prve kolor fotografije Banjaluke

Ima ih 15 i čuvaju se u Parizu, kao svjetsko kulturno blago

Početkom 20. vijeka, samo pet godina nakon što su legendarna braća Limijer patentirala izuma kolor-fotografije, u Banjaluci su snimljene prve “slike u boji”. One se danas čuvaju u u Muzeju Alberta Kana u Parizu.

Na davnu 1912. godinu, kada je u Banjaluci snimljeno prvih 15 kolor fotografija, koje će postati dio evropske i svjetske kulturne baštine, podsjetio nas je istoričar Zoran Pejašinović.

Kako navodi, prve fotografije u boji iz Banjaluke nastale su zaslugom čuvenog francuskog bankara i filantropa jevrejskog porijekla Alberta Kana.

– On je 1909. godine putovao automobilom u Japan, te se u Francusku vratio sa mnoštvom fotografija. To mu je dalo ideju da pokrene projekat vizuelnog inventara svijeta – objavio je Pejašinović na svom Fejsbuk profilu.

Dakle, Kan je angažovao je 12 fotografa i snimatelja, koji su obišli pedesetak zemalja i tako je nakon 22 godine nastao veličanstveni projekat „Arhiva planete’’.

– Cilj je bio da zabilježe različite kulture, prije nego što neke od njih nestanu. Rezultat je oko 72.000 fotografija i 183.000 metara filma, neprocjenjivo blago koje se danas čuva u Muzeju Alberta Kana, jedinstvenoj ustanovi, sa nekoliko hektara čarobnih vrtova u predgrađu Pariza – podsjeća Pejašinović.

Na mapi tog projekta, našla se i Banjaluka, koja je, kao i drugi krajevi BiH, u to doba bila u sastavu Austrougarske.

Jedan od angažovanih fotografa, Ogist Leon, putovao je i kroz Bosnu i Hercegovinu, i snimao u Sarajevu, Mostaru, Konjicu…

– Kroz Banju Luku Leon je prošao 13. oktobra 1912. godine i tog dana u gradu i okolini napravio 15 fantastičnih fotografija, dragocjenih svjedoka o ljudima, prirodi, arhitekturi – dodaje Zoran Pejašinović.

Foto:Zoran Pejašinović

Srpskainfo.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare