Većina pasa koji danas šetaju Zemljom nije uzgajana u strogo kontrolisanim uslovima, već je nastala prirodno, slobodnim ukrštanjem dveju (rasnih) jedinki. Ipak, i pored toga, ljudskim naporima je stvoreno više od 400 različitih rasa, od kojih je svaka specifična na svoj način. Jesu li čistokrvni psi i “dizajnerski” mešanci jednako zdravi? Odgovor na ovo pitanje dali su naučnici.
Godinama je postojalo uvreženo mišljenje da su mešanci zdraviji i otporniji, a psi sa pedigreom dosta osetljiviji. To jeste donekle tačno, ali zavisi od toga na koje se mešance misli – da li na pse koji su se sticajem okolnosti sparili sa psima drugih rasa ili drugim mešancima, ili na one koji se ciljano ukrštaju zarad dobijanja neke nove, “egzotične” rase.
“Dizajnerski” mešanci
U svetu rasnih pasa već neko vreme su posebno popularne rase poput labradudla (mešanca labradora i pudle), kokapua (mešanca koker španijela i pudle) i kavapua (mešanca kavalijer španijela i pudle), te su istraživači poželeli da otkriju jesu li ovi “dizajnerski” mešanci zdraviji od svojih čistokrvnih rođaka.
U istraživanje je bilo uključeno 9.400 vlasnika pasa: neki od njih imali su čistokrvne pudle, labradore, koker i kavalijer španijele, a drugi – “dzajnerske” mešance, odnosno labradudle, kokapue i kavapue. Svi ljubimci bili su mlađi od 5 godina, odnosno u najboljim psećim godinama.
Autori istraživanja poredili su verovatnoću pojave čak 57 uobičajenih oboljenja kod pasa, kao što su infekcije očiju i ušiju, dijareja, ruptura ukršenih ligamenata i slično. Zaključak studije? U čak 87 procenata slučajeva čistokrvni psi i “dizajnerski mešanci” imali su iste zdravstvene pokazatelje.
Šta zaključak naučnika znači budućim vlasnicima pasa
Zaključak naučnika nedvosmisleno pokazuje da prilikom odabira budućeg ljubimca vlasnici treba da uzimaju u obzir ne samo samo njegov pedigre (koji očigledno ne garantuje dobro zdravlje), već uslove u kojima se pas odgaja, njegov temperament i zdravstvene pokazatelje njegovih roditelja, prenosi portal Sajens Alert.
Takođe, oni koji biraju svog prvog kućnog ljubimca, bi trebalo dobro da se upoznaju sa specifičnostima željene rase i ustanove jesu li zaista sposobni da se o budućem članu porodice brinu na adekvatan način. Psi sa kratkom njuškom su vrlo simpatični, ali zbog problema sa disanjem koje ona prouzrokujue zahtevaju posebnu negu.
Isto važi i za rase pasa poput, primera radi, šar peja – njihova baršunasta, izuzetno naborana koža se budućim vlasnicima može učitini kao neverovatno jednostavna za održavanje, ali u stvarnosti ovi psi zahtevaju mnogo više nege od drugih pasa. Njihove “faltice” na koži moraju se svakodnevno održavati kako se ne bi stvorila infekcija, što novopečeni vlasnici često ne znaju.
RTbalkan.