Nažalost, ponekada čak i naši najdobronamerniji komentari mogu izazvati kontraefekat. Koji – objasnili su stručnjaci za odnose.
Zlatno pravilo “Tretiraj druge onako kako bi voleo da oni tretiraju tebe” nije baš uvek primenljivo, premda su naše potrebe i očekivanja često drugačiji”, objasnila je Džesika O'Rajli, seksolog, u intervjuu za Hafington Post. “Zato je, naročito u stresnim situacijama, bolje držati se pravila “Tretiraj druge onako kako bi njima to odgovaralo”. Šta nikako ne treba govoriti, kako ne bismo samo “dolili ulje na vatru”?
“Moglo je da bude i gore”
Iako ovaj komentar deluje dobronamerno, u stvarnosti on može navesti partnera da se oseti jako loše i izazvati u njemu osećaj da njegova osećanja nisu adekvatna, odnosno da su prenaglašena za datu situaciju, objasnila je Ejmi Čejn, stručnjak za odnose. “Partner se može osetiti usamljenim u svojoj borbi, pa čak i krivim što se oseća uzrujano”, dodala je ona.
“Evo šta bi trebalo da uradiš”
Davanje rešenja za problem druge osobe nije uvek najbolji odgovor i najčešće nije ono što vaš partner od vas očekuje kada podeli sa vama nešto što ga tišti. Ono što drugoj strani u tom trenutku zaista treba jeste mogućnost da iznese problem i naiđe na razumevanje sa vaše strane. “Ljudima je važno da ih bliska osoba čuje, a ne da im ponudi instant rešenje”, objašnjava terapeut Kurt Smit.
“Pa nije to toliko strašno”
Rečenica poput ove jako je slična prvom primeru i u većini slučajeva će u partneru koji je sa vama podelio svoj problem izazvati osećaj da su njegova osećanja prenaglašena. Umanjivanje važnosti problema među vama i vama bliske osobe može napraviti ogroman jaz i samo dodatno produbiti problem. “Umesto toga, dajte partneru vremena da se smiri i pokušajte da stvari sagledate iz njegove perspektive”, savetuje seksolog O'Rajli.
“Ako ništa drugo…”
Komentari koji počinju sa “Ako ništa drugo…” takođe neće doprineti tome da se vaš partner, koji je pod stresom, oseća bolje. Naprotiv, ovakvo prebacivanje fokusa sa teme koja ga muči na nešto drugo može dovesti do toga da on (ili ona) zaključi da vam nije stalo da čujete šta ga tišti, što samo dodatno može pojačati osećaj usamljenosti i tenzije, smatraju stručnjaci.
“Ma, samo se smiri”
Niko se nikada nije smirio nakon što je dobio ovakav komentar. Štaviše, u većini slučajeva efekat je suprotan – osoba se samo dodatno uznemiri jer je umesto očekivane podrške dobila odgovor koji ničemu ne služi. “Osim toga, ovakav komentar vaš partner može doživeti i kao osudu, što potencijalno može dovesti do eskalacije”, navodi O'Rajli.
“I ja sam imao/la koš dan”
Kada vam se partner poveri, izbegavajte da fokus odmah prebacujete na sebe. “Ono što je potrebno partneru koji je imao loš dan jeste empatija. Nažalost, mnogi ne umeju da je pruže, pa umesto toga počnu da pričaju o svojim problemima misleći da će tako olakšati drugoj osobi teške trenutke”, napominje terapeut Kurt Smit. “Fokusirajte se na ono što vam partner govori i dajte mu do znanja da ga razumete”.
RTbalkan.