Kada su vrućine nepodnošljive, svi uključujemo klima uređaj kako bismo “pobedili” ljetnju vrelinu i zaista, olakšanje koje osjećamo je neprocenljivo. Ipak, postoji i loša strana ovog “osveženja”, jer se često prehladimo, imamo glavobolje, alergije.
Koliko god nam klima uređaj pomogao u vrelinama, neretko je i uzrok prehlada, bola u grlu i glavobolja. Hladan vazduh može uzrokovati razne probleme, što potvruđuje studija objavljena u Međunarodnom časopisu za epidemiologiju. Ako se ne održavaju pravilno, uređaju mogu biti pogodno tlo za razvoj buđi.
“Udisanje tih mikroskopskih čestica buđi pokreće vaš imuni sistem da se bori protiv gljivica, što stvara upale. Kratkoročno izlaganje malim količinama plesni neće izazvati dugoročne neželjene efekte, a vaši simptomi bi trebalo da se povuku u roku od dva do tri dana nakon što se otarasite plesni”, objašnjava dr Mišel Tompson.
Utiče na oči
Hlađenje može uticati na oči i stvarati veliku neprijatnost.
“Crvenilo, svrab, umorne oči i osećaj kao da se zrno peska zaglavilo u oku su simptomi suvog oka, stanja koje se javlja kada organ vida ne može da proizvede dovoljno suza. Žene su podložnije od muškaraca, a provođenje mnogo vremena u klimatizaciji može povećati rizik”, potvrđuje Raul Pandit, oftalmolog.
Može pogoršati alergije i probleme sa sinusima
Iako vazduh prolazi kroz filter napravnjen tako da uhvati perut kućnih ljubimaca, prašinu, polen, ovi mikroskopski alergeni i čestice i dalje mogu da se iskradu, vraćajući se nazad u prostoriju zajedno sa ohlađenim vazduhom. Ovi sitni iritanti cirkulišu, i upravo oni mogu dovesti do mnoštva neugodnih simptoma.
“Čak i mala količina prašine dovodi do toga da se borite sa neprijatnim simptomima sinusa kao što su bol ili pritisak, glavobolja, bol u grlu ili kašalj. Postojeće alergije se često pogoršavaju ako ima čak i tragova buđi ili drugih alergena u uređaju”, naglašava dr Sara Čen, a piše Jahu lajf.
Kako smanjiti rizik od prehlada, upale sinusa
Preporuka stručnjaka jeste da ne bude drastična razlika između spoljne i unutrašnje temerature, da se prostorije redovno provetravaju i da se vodi računa o filterima – studije pokazuju da filteri uređaja vrve od bakterija koje izazivaju bolesti i zato je važno održavati čistoću.
RTbalkan.