Ispijanje kafe je uobičajena balkanska rutina.
Ali, ona nikako ne bi trebalo da bude ista za sve! Ukoliko uzimate ove lekove trebalo bi dobro da razmislite da kafu zamenite nekim drugim napitkom.
Konzumacija kafe u velikoj meri podstiče lučenje želudačne kiseline, a samim tim utiče i na varenje svega što se u želucu nađe – od hrane, pa sve do lekova. Ovo, posledično, utiče i na apsorciju i distribuciju medikamenata u krv, što znači da dejstvo pojedinih lekova može biti izmenjeno. O načinu ishrane i konzumaciji napitaka svaki pacijent bi trebalo da se posavetuje sa svojim lekarom, jer se određene nuspojave mogu, ali ne moraju javiti kod svih.
Lekovi za prehladu i alergije
Lekovi za lečenje prehlade, kao i antihistamnici koji se uzimaju prilikom pojave alergija sadrže supstancu pseudoefedrin, koja stimuliše centralni nervni sistem. Kafa je takođe jak stimulans, pa tako kombinacija ovog tipa može izazvati nemir i pojavu nesanice, prenosi portal Helt.
Medikamenti za dijabetes
Ukoliko pijete kafu sa mlekom i šećerom, ova kombinacija može izazvati skok šećera u krvi, što će se itekako odraziti i na dejstvo medikamenta. Međutim, čak i ako kafu pijete “čistu”, bez dodataka, nivo šećera i insulina može porasti, što dugoročno može dovesti do pogoršanja zdravstvenog stanja.
Antidepresivi
Način metabolisanja pojedinih antidepresiva može se potpuno promeniti nakon konzumacije kafe, pri čemu će tek jedan deo aktivnih supstanci zapravo da se apsorbuje u krv. Sa druge strane, neki antidepresivi u kombinaciji sa kafom mogu dovesti do nesanice i “preskakanja” srca. Zato stručnjaci preporučuju suzdržavanje od kafe tokom uzimanja terapije.
Lekovi za lečenje astme
Lekovi za lečenje astme najčešće sadrže bronhodilatore – supstance koje čine da se disajni putevi opuste. Međutim, ovi medikamenti kod pojedinih pacijenata izazivaju i nuspojave u vidu glavobolja, nemira, grčeva u stomaku i preosetljivosti. Kafa ih može samo dodatno pojačati, pa se ne preporučuje ljudima koji boluju od astme.
Preparati za osteoporozu
Kafa većinu preparata za lečenje osteoporoze čini gotovo upola efikasnim, pokazala su istraživanja. Kada su ovi lekovi u pitanju, preporuka lekara je da se oni nikada ne uzimaju na prazan stomak, već samo nakon jela, kao i da se ne piju ni sa čime, osim sa običnom vodom. Samo tako je njihova efikasnost potpuna.
Melatonin
Iako se melatonin ne smatra lekom, on se sa razlogom nalazi na ovom spisku. Ovaj hormon, koji se i inače luči u organizmu, mnogi uzimaju i kroz suplementaciju, kako bi poboljšali kvalitet sna. U kombinaciji sa kafom, njegovo dejstvo se anulira, jer je uloga kofeina da razbudi nervni sistem, a uloga melatonina – da ga umiri.
Lekovi za snižavanje pritiska
Lekovi za snižavanje krvnog pritiska čine da srce sporije kuca i samim tim stvara manje pritiska u krvotoku. Sa druge strane, kafa ima suprotan efekat: ona povećava krvni pritisak. Kada dođe do “sudara” aktivnih supstanci iz lekova i kofeina, njihova dejstva se poništavaju. Drugim rečima, lekovi neće dati očekivani efekat.