26. Jula 2024.

Pozornica svijeta u “Gradu svjetlosti”na Seni: Počinju Olimpijske igre u Parizu

Francuska i Pariz večeras će zaličiti na svetsku pozornicu kada više od 10.500 najboljih sportistkinja i sportista planete na brodićima bude zaplovilo Senom. Ceremonija otvaranja Olimpijskih igara prvi put se izmešta van stadiona i pratiće je 300.000 osoba sa obale reke i do 1,5 milijardi ljudi u prenosu uživo. Igrokaze i akrobacije u francuskoj prestonici izvodiće oko 3.000 plesača i drugih učesnika manifestacije, dok događaj obezbeđuje skoro 50.000 policajaca i vojnika. Srbija će prodefilovati kao 165. nacionalni komitet prema abecednom redosledu.

Kada 33. Olimpijske igre u Parizu uz zalazak sunca večeras u 19.30 i zvanično počnu, reka Sena biće njena pozornica.

Ceremonija otvaranja Igara po prvi put se organizuje van stadiona, u samom gradu, a slične proslave na najvećoj pariskoj reci nisu održane još od 1739. godine, kada je tadašnji kralj Luj Petnaesti udavao svoju ćerku za španskog princa.

Organizatori su dve godine pripremali teren za defile na brodićima koji će prevoziti “armade” sportistkinja i sportista, njih 10.714, predstavnika 206 nacionalnih olimpijskih komiteta i Izbegličkog olimpijskog tima.

Zastavu Srbije na otvaranju Igara nosiće Dušan Mandić i Maja Ognjenović

Među njima je i 115 olimpijaca Srbije (113 bez rezervnih igrača u odbojkaškim selekcijama) u 16 različitih sportova. U Parizu će se takmičiti srpski košarkaši, košarkašice, vaterpolisti, odbojkaši, odbojkašice, basketaši, kao i atletičari, bokseri, biciklisti, veslači, kajakaši, plivači, rvači, stonoteniseri, streljaši, taekvondisti, teniseri i džudisti.

Svojevrsni karneval tradiconalno će predvoditi Grčka, dok za njima sledi splav Izbegličkog olimpijskog tima, zatim i ostale nacionalne selekcije poređane po abecednom redu. Srbija je 165. u nizu.

Izuzetak su olimpijski timovi Australije, Sjedinjenih Država i Francuske, aktuelnog domaćina i narednih organizatora Olimpijskih igara u Los Anđelesu 2028. i Brizbejnu 2032. godine, koje su na začelju kolone.

Budno oko vojske i policije, akrobacije na Seni i šou za milijardu ljudi

Rad na organizaciji otvaranja OI podrazumevao je instalaciju pontona na reci, obezbeđivanje osetljivog mrestališta riba i angažovanje više od 48.000 policajaca i vojnika, uključujući i pripadnike Legije stranaca, raštrkanih na obalama Sene i širom grada.

Senom će za oko tri i po sata programa prodefilovati više od 10.500 sportistkinja i sportista

Troškovi ceremonije su 150 miliona evra, a u organizaciji događaja učestvuje oko 15.000 radnika i volontera.

Dok brodići budu plovili Senom, nastupaće plesači, pevači i akrobate koji će izvoditi igrokaze na vodi, krovovima obližnjih zgrada i veštačkim pontonskim ostrvima.

Procene su da će prenos oko tri i po sata programa otvaranja Igara u Parizu na televiziji i striming platformama pratiti između 500 miliona i 1,5 milijardi ljudi.

Makronova beseda

Iako je scenario najveće sportske svečanosti trebao da bude tajna i iznenađenje sve do 26. jula uveče, francuski predsednik Emanuel Makron već je najavio da će u svom govoru predstaviti ideje o slobodi i emancipaciji koje su, kako kaže, nastale upravo u Francuskoj.

Francuski predsednik Emanuel Makron planira da na ceremoniji otvaranja OI govori o idejama slobode i emancipacije

Izgleda da su njegova upozorenja o “građanskom ratu i podelama u Francuskoj” uoči vanrednih parlamentarnih izbora izbledela kako su pariskim bulevarima zasijali olimpijski krugovi.

Tako će oko 300.000 ljudi, koji će uzduž Sene pratiti svečanost, slušati Makronove besede o tekovinama Francuske revolucije sve do Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija (UN), koja je potpisana kod palate Šajo, gde se plovidba otprilike i završava.

Da bi se sve čulo i videlo, postavljeno je 80 video bimova i bežičnih zvučnika.

Gradonačelnica Pariza An Idalgo opisala je predstojeću izvedbu kao “razigranu” i prožetu porukama “otvorenosti grada prema svetu i “kulturi različitosti”.

Ipak, na otvorenost i razumevanje nisu naišli i ulični prodavci čije su suvenirnice privremeno razmeštene iz priobalja Sene, te beskućnici koji su rasterani iz centra grada. Lekari bez granica tvrde da su francuske vlasti “nasilno isterale azilante, migrante i beskućnike”.

Paradoksalno, organizatori iz Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) zagonetno poručuju da su teme ceremonije i čitavih Igara ljubav i humanost.

Ko to tamo peva?

Ono što se ne može sakriti, i već se uveliko nazire, jeste pozornica na Seni.

Američki reper Snup Dog nastupaće kao jedan od izvođača na svečanosti u Parizu

Scenografija uključuje 12 različitih postavki koje simbolizuju autentična razdoblja u francuskoj istoriji.

Boravak pevačica Selin Dion i Lejdi Gage u Parizu mediji su prepoznali kao znak da će nastupiti na svečanom otvaranju, a američki reper Snup Dog praktično je već potvrdio da će biti jedan od izvođača.

Dion i Gaga bi navodno trebalo da izvedu numere slavne francuske pevačice Edit Pjaf, a očekuje se i nastup francuske pop zvede Aje Koko Danioko (Nakamure), koja će pevati hitove francuskog kantautora Šarla Aznavura.

Scenario ceremonije pisalo je petoro autora – pozorišna režiserka, istoričar, romanopisac, scenaristkinja i dramski pisac. U pripremi su pomogli i kostimografi, koreografi i muzički urednici. Oko 3.500 plesača nosiće više od 3.000 kostima.

U Parizu, na (Seni) i zemlji koja je zvezda

Organizacioni odbor “Pariza 2024” u sastavu MOK-a, francuske vlade i grada Pariza odredio je rutu koja počinja na istoku grada, kod železničke stanice i mosta Austerlic, jedne od kapija grada. Ekspedicija potom nastavlja tokom Sene uz katedralu Notr Dam i Trg Konkord.

Olimpijci će ploviti Senom u dužini od šest kilometara

Pred sam kraj trase, naziraće se Ajfelov toranj i stakleno potkrovlje Velike palate, izložbene hale i muzejskog kompleksa Pariza. Parada se završava kod Trga Trokadero, gde će vatrometom i paljenjem olimpijskog plamena biti zaokruženo prvo veče OI.

Čitav plan više puta je dopunjavan nakon sugestija francuskog predsednika i gradonačelnice Pariza, premda je istaknuto da se političari nisu mešali u kreativan proces. Makron je u početku mislio da je ceremonija na Seni “luda ideja”.

“Naposletku, Igre na reci mi se dopadaju. Došlo je vreme da ovaj ludi projekat predstavimo svetu”, poručuje francuski predsednik, koji će ugostiti oko 100 šefova država, a među njima i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Bluz mutne vode

Ideja je da se poput otvaranja van stadiona i sama takmičenja što češće održavaju u gradskom jezgru.

Međutim, pojedini nacionalni komiteti zabrinuti su kvalitetom vode u Seni, gde bi trebalo da se održe plivačke trke u triatlonu i plivanju na otvorenim vodama. Plivanje Senom bilo je zabranjeno duže od 100 godina zbog nečiste vode.

Gradonačelnica Idalgo je u cilju dokazivanja da je Sena čista zaplivala, ali će takmičenja na reci biti zabranjena ukoliko tokom OI bude velikih oluja i padavina, koje po pravilu preopterete gradski kanalizacioni sistem.

Za razliku od beogradskih vrućina, u Parizu je tokom prethodnih dana kišovito.

U prilog organizatorima ne ide ni to što se gradonačelnica zaglavila u prljavom mulju Sene dok je izlazila iz vode. 

Bezbednosni rizici

Svetska javnost zabrinuta je i zbog bezbednosnih rizika i izazova organizacije ovakvog događaja.

Specijalne jedinice pariske žandarmerije kontrolišu svaki ćošak Pariza

Francuske vlasti su uz raspoređivanje skoro 50.000 policajaca i vojnika u obezbeđivanje ceremonije uključile i specijalne jedinice, snajperiste, te sisteme za prizemljenje bespilotnih letelica.

Zona grada uz Senu je već nedelju dana zatvorena, dok lokalci koji žive u ovom području Pariza imaju specijalne dozvole za prolazak i boravak koje se očitavaju korz kju-ar kod.

Prolaz automobilima je zabranjen, kao i preleti avionima iznad francuske prestonice tokom defilea.

Pariz 24 i (ne) tako dobri protivnici

Pariz želi da nadmaši sve prethodne organizacije otvaranja najveće međunarodne sportske smotre.

U tom kontekstu, Tokio je slab protivnik, budući da je parada olimpijaca održana u senci pandemije koronavirusa i bez publike na stadionu.

U Riju su Brazilci zbog finansijske krize više “ulagali” u karnevalsku atmosferu i melodične ritmove.

London je 2012. zapamćen najviše zbog performansa kraljice Elizabete Druge koja je “skočila” padobranom zajedno sa Danijelom Krejgom kao Džejmsom Bondom i pokazala se odličnom glumicom u kratkom filmu najave ceremonije.

Ipak, jedan od najnezaboravnijih trenutka u bogatoj istoriji svih veličanstvenih organizacija otvaranja olimpijskih igara prikazan je u Barseloni 1992. godine.

Olimpijske igre u Parizu na obalama Sene verovatno će pobediti konkurenciju.

Posle plovidbe, takmičari se vraćaju u Olimpijsko selo i od narednog jutra ih čekaju nadmetanja u naredne dve nedelje, vek kasnije, ponovo u prestonici Francuske.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare