Evropska komisija traži više informacija o zahtevu Mađarske i Slovačke da posreduje u postupku konsultacija sa Kijevom, usled ukrajinske zabrane tranzita nafte ruskog Lukoila i odbila je rok od tri dana da odgovori na pritužbu tih zemalja.
Mađarska i Slovačka su u ponedeljak pisale Komisiji, tražeći od Brisela da se uključi nakon što je Kijev stavio ruskog proizvođača Lukoil na listu sankcija, obustavivši snabdevanje dve zemlje putem gasovoda koji prolazi kroz Ukrajinu.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijjarto rekao je da Evropska komisija ima tri dana da odgovori, nakon čega će zemlje izneti to pitanje na sud.
”Komisija nije u obavezi da odgovori na ovaj zahtev u roku od tri dana. U ovom trenutku proučavamo sadržaj ovog pisma i prikupljamo više informacija“, rekao je danas portparol Komisije Rojtersu.
Diplomate zemalja EU danas su razgovarale o tom pitanju na sastanku iza zatvorenih vrata, gde je Komisija zahtevala od Mađarske i Slovačke da pruže dodatne informacije o svojim tvrdnjama da je zaustavljanjem tranzita nafte Lukoil Ukrajina prekršila sporazum o slobodnoj trgovini sa EU, rekla su dva neimenovana izvora za britansku agenciju.
Portparol Komisije je rekao da pauza u isporuci nafte Lukoila nije uticala na sigurnost snabdevanja naftom u EU, kao i da Slovačka i Mađarska održavaju 90-dnevne vanredne zalihe nafte u skladu sa zakonodavstvom EU.
Nakon početka sukoba Rusije i Ukrajine 2022. godine, Evropska unija, koja je do trećine svog goriva kupovala od Rusije, uvela je sankcije i prestala da kupuje rusku naftu.
Mađarska, Slovačka i Češka dobile su izuzeće od sankcija zbog njihovog oslanjanja na rusku naftu i ograničenih alternativa.
Bugarska ponudila pomoć
Bugarska je ponudila pomoć Mađarskoj u rešavanju poteškoća koje su nastale nakon što je Ukrajina zabranila tranzit nafte ruskog Lukoila, izjavio je danas mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.
Nakon razgovora sa bugarskim ministrom energetike Vladimirom Malinovim, Sijarto je rekao da su razmotrili situaciju koja je nastala zbog ”neprihvatljivog“ poteza Ukrajine da onemogući tranzit sirove nafte Lukoila u Mađarsku i Slovačku.
”Ne samo da time ugrožavaju energetsku bezbednost Mađarske i Slovačke, već i krše sporazum o pridruživanju između Evropske unije i Ukrajine“, rekao je Sijarto, navodi se u saopštenju ministarstva.
On je napomenuo da se Komitet EU za trgovinsku politiku sastao danas u Briselu kako bi raspravljao o ovom pitanju, prenosi MTI.
”Videćemo kada će Evropska komisija formulisati svoj stav i sazvati konsultacije između Evropske unije i Ukrajine, posle kojih očekujemo da će Ukrajina ukinuti zabranu tranzita nafte Lukoila“, dodao je on.
Sijarto je istakao da se značajan deo mađarskih snabdevanja prirodnim gasom isporučuje preko Bugarske i da je ta zemlja među najpouzdanijima u regionu.
Mađarska je primila 5,6 milijardi kubnih metara prirodnog gasa preko Bugarske prošle godine i 3,9 milijardi do sada ove godine, a Sijarto je tim povodom istakao da Bugarska ”poštuje sve svoje obaveze kao tranzita zemlja”.
Sijarto je rekao da je Bugarska ponudila pomoć Mađarskoj u vezi sa situacijom koja je nastala nakon ukrajinske zabrane.
Dodao je da ”iako ne postoji direktna veza za isporuku sirove nafte” između dve zemlje, Bugarska se ponudila da je donese u Mađarsku, što je Sijarto okarakterisao kao ”prijteljski gest”.