Toplotni talas pogodio je ceo region, a temperature koje prelaze 40 stepeni ne prijaju nikome. Kako da sačuvamo sebe i svoj organizam od kolapsa?
Doktorka Branka Lazić, specijalistkinja opšte medicine Doma zdravlja Stari grad, govorila je o značaju vode, odnosno tečnosti za naš organizam.
Koja je prava količina vode koju bismo trebali da unesemo tokom toplotnog talasa?
“To zavisi od organizma, od spoljne temperature. Čak postoje i kalkulatori u koje unesete svoju visinu, težinu, u odnosu na BMI, fizičku aktivnost u toku dana, spoljnu temperaturu… Gojazne osobe mnogo teže i lošije podnose visoke temperature, jer im masno tkivo to onemogućava… Dakle, ne postoji univerazlni savet za količinu vode, ali minimum je dva litra vode, kada su ovakve temperature u pitanju”, navodi doktorka Branka Lazić.
Tokom visokih temperatura, bitno je ne dehidrirati.
Šta je dehidratacija?
Dehidratacija je stanje koje nastaje kada neko gubi više tečnosti nego što unosi. Ovakvo stanje nije ozbiljan problem za tinejdžere, kao što bi mogao biti kod beba i male dece, ali može da učini da se osećate veoma bolesnim.
Naša tela čini oko dve trećine vode. Kada smo dehidrirani količina vode u telu pada ispod donje granice za normalno funkcionisanje organizma. Mali pad može proći gotovo nezapaženo, ali ako u dužem vremenskom periodu ne nadoknađujemo izgubljenu tečnost možemo dovesti sebe u stanje da se osećamo veoma bolesnim.
Uzroci dehidratacije
Najčešći uzrok dehidratacije kod tinejdžera su gastrointestinalne bolesti. Stomačni virus uzrokuje da gubimo tečnost povraćanjem i dijarejom. Druge bolesti koje mogu uzrokovati dijareju su upala grla, kada zbog otežanog gutanja ne unosite dovoljno hrane i tečnosti. Ako imate i povišenu temperaturu, voda isparava sa površine kože u pokušaju organizma da snizi sopstvenu temperaturu.
Sigurno ste čuli (a možda i iskusili) da možete dehidrirati i dok se bavite sportom. Ako se voda koja se gubi putem znoja u toku fizičke aktivnosti ne nadoknađuje vrlo lako se zapada u dehidrataciju, naročito ako su aktivnosti na otvorenom i na visokoj temperaturi. Ukoliko se bavite sportom, čak i blaga dehidratacija može da utiče na vaše fizičke i mentalne performanse.
Znaci dehidratacije
Žeđ je znak dehidratacije, ali ona nije početni upozoravajući znak. Do trenutka kada osetite žeđ vi već možete biti dehidrirani. Ostali znaci koji ukazuju na dehidrataciju su:
- Ošamućenost i vrtoglavica
- Suvoća i osećaj lepljivosti u ustima
- Umanjeno stvaranje urina i tamnija obojenost urina
Što duže traje ovo stanje osećaćete se sve gore jer je sve više organa zahvaćeno dehidratacijom.