Njegova šljivovica dobila je 19,74 od maksimalnih 20 bodova, čime je ovaj domaćin iz sela nedaleko od beogradske opštine Sopot, proglašen najboljim u konkurenciji rakija iz Gornje Trepče, Osečine, Užica, Blaca, Topole, Baljevca, Aranđelovca, Sočanice, Rače, Gračca, Pranjana, Kragujevca, Apatina…
Zanimljivo je da su drugo i treće mjesto na ovom takmičenju, osvojile su baka i unuka – Gordana Minić iz Trepče i Jovana Bojović iz Čačka, sa ocjenama 19,11 i 19,09.
Za one koji nisu upućeni, prilikom ocjene rakije, gleda se pet parametara – boja, bistrina, tipičnost, miris i ukus.
Prema propozicijama takmičenja, pravo na učešće imaju samo one rakije koje su se u prethodnoj godini dokazale svojim vrhunskim kvalitetom na brojnim regionalnim manifestacijama širom Srbije i bile odlikovane velikim zlatnim medaljama za kvalitet. Zlatna medalja za kvalitet, dobijaju sve rakije sa ocjenom većom od 18,50.
Među prvih na ovom izboru, izabrane su i rakija Podruma “Želja” iz Nanomira (ocena 19,03), rakija Nikole Tasića iz Aranđelovca. “Minićeva kuća rakije” iz Trepče i Ilija Rudić iz Borče podijelili 7. i 8. mjesto, deveti je bio Batica Stefanović iz Vlasotinca, a deseto mjesto još jedna rakija Ilije Rudića.
Ovo je inače bio trinaesti put da se bira najbolja srpska šljivovica, a takmičenje je održano u Institutu za voćarstvo u Čačku, prenosi Politika.
Podsjećanja radi, srpska šljivovica ja uvrštena na Listu nematerijalnog kulturnog nasleđa pod okrljem Unesko-a.
Još jedan izuzetno interesantan podatak je da je pobjednička šljivovica iz 2022. godine, stara 30 godina, prodata na internet aukciji za čak 15.000 evra (nešto manje od 30.000 KM).
Nezavisne.com