Posle usvajanja rezolucije o Srebrenici na Generalnoj skupštini UN reaguju brojni zvaničnici Republike Srbije i Srpske.
Generalna skupština UN usvojila je rezoluciju o Srebrenici što je izazvalo brojna reagovanja u Srbiji i Republici Srpskoj.
Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da rezolucija o Srebrenici ne donosi ništa dobro i da je, iako je formalno usvojena u Generalnoj skupštini UN, suštinski doživela debakl.
Zahvalio je svim zemljama koje su imale hrabrosti da kažu šta je istina.
Ukazao je da ova rezolucija neće doprineti pomirenju, niti učvršćivanju odnosa između naroda i država na ovim prostorima.
“To je politički debakl onih koji su to radili. Gore glavu i Srbija i Srpska. Nismo genocidan narod, nismo ni loši ljudi. Trebalo bi više da radimo i politički da se borimo za nas i nema odustajanja”, rekao je Vučević za RTRS i dodao da je ponosan na zajedništvo i sabornost Srpske i Srbije.
Nad Srbijom je danas učinjen zločin, našem narodu je zalepljena etiketa koju ne zaslužuje i to je uradio moderan svet kome su usta puna demokratije i razvoja, izjavio je potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
“Dvadeseti vek će u istoriji čovečanstva ostati ubeležen kao vek užasnih ratova, koji je završen sa za nas posebno bolnim devedesetim godinama. U 21. veku, umesto da su ratovi prošlost, mi živimo neke nove, prave, ali i diplomatske. Zato ne uspevamo da zalečimo bolne rane sa kojima svet nastavlja da se poigrava. Otvaranje tih rana je nekome bilo politički potrebno i to je najveće licemerje međunarodnog javnog prava u modernoj istoriji!”, objavio je Mali na Instagramu.
Kako je naveo, na nama je da nastavimo da se sa pijetetom sećamo i žalimo zbog žrtava svakog rata i da nastavimo da budemo ponosni na predsednika Aleksandra Vučića koji je dostojanstveno danas u Njujorku na najvišem nivou odgovorio na jako težak izazov.
“Ponosni smo na Srbiju, na njega, na snagu i kredibilitet koje smo pokazali. Ponosni smo jer je celom svetu rekao istinu i jer se nije plašio onih mnogo većih od nas. Ponosni smo jer im je ukazao na njihovo licemerje, na milione srpskih žrtava u svetskim ratovima, na njihove zločine koji nisu nikada okarekterisani kao genocid. Hvala svim prijateljskim zemljama koje su razumele šta je govorio, a nadam se da će oni koji su glasali “za” taj stav ubuduće pođednako prema svima da primenjuju. U suprotnom, kuda ide ovaj svet?”, naglasio je Mali.
Petković: Vučić pokazao kako se brane interesi međunarodnog prava
Direktor Kancelarije za Kim Petar Petković izjavio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokazao kako se brane interesi međunarodnog javnog prava, kako se brani dostojanstvo jedne male suverene zemlje na brdovitom Balkanu koja ne pristaje da joj se lepe opasne političke etikete samo zato što to nečijoj međunarodnoj agendi to danas odgovara.
“Obraz i čast nemaju cenu! Predsednik Vučić hrabro je rekao istinu u lice svetskim moćnicima, stao u odbranu moralnih i humanističkih principa i kroz postavljena tri ključna pitanja na koja sponzori ove sramne rezolucije nisu imali odgovor, razobličio svo njihovo licemerje”, napisao je Petković na svom Instagram profilu.
On se zapitao da u vreme kada premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti svakodnevno sprovodi etničko čišćenje nad Srbima na Kosovu i Metohiji, kada svojim nasilnim potezima od Balkana pravi novo bure baruta, kome je ovakva rezolucija srama bila potrebna i s kojim ciljem?
“Ona svakako neće doprineti ni pomirenju ni smirivanju tenzija, već će samo dati vetar u leđa novim nasilnim pretenzijama i akcijama i imati opasne implikacije po život Srba na Kosovu i Metohiji i svuda gde oni žive”, istakao je Petković.
Prema njegovim rečima, zato i dan danas pamtimo i ne zaboravljamo naše stradalnike koji nemaju glas, ali imaju Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića da govori u njihovo ime i ne dozvoli da se njihovo stradanje zaboravi.
Srpska lista: Hvala Vučiću na lavovskoj borbi za srpski narod
Srpska lista saopštila je da u ime srpskog naroda sa Kosova i Metohije pruža punu podršku i zahvaljuje se predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na hrabroj, lavovskoj i odlučnoj borbi za srpski narod, Republiku Srbiju i Republiku Srpsku na sednici Skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku, protiv nadmoćnijih, nemoralnih i licemernih.
“Hvala vam uvaženi predsedniče Vučiću što se ni za jotu niste povukli pred nasrtajima jakih, moćnih, licemernih i nemoralnih sila kojima zakon leži u topuzu i koji su po svaku cenu želeli da svoju bruku, sramotu i nacističku prošlost prišiju hrabrom, nesalomivom i mnogo stradalnom srpskom narodu”, navodi se u saopštenju Srpske liste.
Kako se navodi veći broj država koje nisu podržale ovu rezoluciju govore da su napori Vučića da se čuje istina i zaštite srpski narod, Srbija i Srpska imala ođeka širom sveta i da su naša trobojka, istina i pravda jače od njihovih laži, pretnji i ucena.
“Neka žive Srbija i Srpska, živeo srpski narod”, navodi se u saopštenju.
Jovanović: Sramna rezolucija – u Srebrenici nije bio genocid
Predsednik Nove demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović rekao je da je usvajanje u Generalnoj skupštini UN istinski sramne Rezolucije o takozvanom “Međunarodnom danu sećanja i obeležavanja genocida u Srebrenici” pokušaj da se laž pretvori u istinu i time ponizi srpski narod, ugrozi opstanak Republike Srpske i potvrdi zapadno viđenje jugoslovenske krize po kom su Srbi najveći krivci za rat. Vrhunac je licemerja da su njeni predlagači, kao i neki od kosponzora, odgovorni za smrt miliona ljudi i za neke od najvećih zločina u istoriji čovečanstva.
Kako je rekao, zato je važno podsetiti i nikada ne zaboraviti da su ratovi iz devedesetih godina prošlog veka nametnuti srpskom narodu i da su upravo Srbi najveće žrtve tih ratova i jedini narod koji je na ovim prostorima bio žrtva genocida.
“Podjednako je važno stalno insistirati i na jedinoj istinitoj činjenici – a ona glasi da u Srebrenici nije počinjen zločin genocida! Uprkos diplomatskim aktivnostima Republike Srbije poslednjih nedelja, prilično glasno predstavljenih u domaćoj javnosti, rezolucija je nažalost usvojena uz nezanemarljiv broj glasova za, od kojih su mnogi iz država koje predstavnici vlasti nazivaju “prijateljskim” ili čak državama “strateškim partnerima“. Očigledno je da to više ne mogu biti, a mnoge to nikada nisu ni bile”, kaže Jovanović.
Stoga Novi DSS, pored održavanje sednice Narodne skupštine na kojoj bi se otvorilo pitanje spoljne politike Srbije, smatra da bi usvajanje rezolucije narodnih skupština Srbije i Republike Srpske, kojom bi zajednički i u potpunosti odbacili perfidnu a istovremeno brutalnu laž o takozvanom genocidu u Srebrenici, bilo od najvećeg značaja.
Dodik: Prema demokratskim principima, rezolucija o Srebrenici je propala
Reagovanja stižu i iz Republike Srpske. Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da, što se tiče demokratskog sveta i onoga što nas oni uče, rezolucija o Srebrenici nije danas dobila većinu u Generalnoj skupštini UN nego je propala.
“Na glasanju smo videli da su za rezoluciju glasale 84 zemlje, što nije ni nadpolovična većina”, naglasio je Dodik i istakao da je propao njihov naum bio da Srbima prikače da su genocidan narod.
Ponovio je da je Vlada Repubike Srpske pokrenula pitanje mirnog razdruživanja sa Federacijom BiH, jer, kako je istakao, nemamo razloga da nakon ovoga ostaje i živimo zajedno u BiH.
Primetio je da blizu 110 zemalja nije glasalo ili je bilo protiv ili uzdržano.
“Ovo je propala rezolucija i to znači da je UN nisu podržale. Njihov naum da Srbima nametnu genocidnost i moralnu diskvalifikaciju nije uspeo”, rekao je predsednik Republike Srpske i dodao da će Amerikanci reći da je 84 glasa “za” dovoljno.
“Upitao bih po kojem principu je to dovoljno”, rekao je Dodik novinarima u Istočnom Sarajevu i poručio da se ne bi ponosio da je na mestu onih koji na rezoluciji radili.
Stevandić: Srbija još jednom na pravoj strani istorije, od sutra nova era odnosa
Predsednik Narodne Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je, bez obzira na rezultat glasanja, Srbija pobedila i dodao da je opet na pravoj strani istorije, a da su zemlje koje su glasale za usvajanje rezolucije o Srebrenici ucenjivane ili potkupljene, te da od sutra počinje prvi dan nove ere međunarodnih odnosa.
Stevandić kaže da je Srbiji još jednom u istoriji pripao veliki teret i, kako kaže, čast da ponovo na svojim leđima ponese kraj jedne ere i početak novog doba.
“Više od polovine sveta i mnogo više od dve trećine čovečanstva, ako gledate brojnost zemalja koje su glasale je bilo na strani Srbije. I ovi što su glasali su glasali pod ucenom i iz interesa i opet nisu uspeli da imaju pola zemalja na svetu. Što će reći da je taj kolektivni zapad koji ucenjuje i podmićuje ljude zbog svojih geopolitičkih interesa, upravo doživeo najveću šamarčinu, a mislim da je doživeo i početak kraha,” rekao je Stevandić.
Srpska kuća u Podgorici: Izvinjenje Srbiji i Srpskoj zbog senke izdaje
“Srpska kuća” u Podgorici, krovna institucija srpske nauke, kulture, umetnosti i informisanja, uputila je izvinjenje građanima i rukovodstvima Srbije i Republike Srpske zbog, kako ističe, izdajničke odluke Crne Gore da glasa za rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.
“Duboko se izvinjavamo što senka izdaje, bez naše krivice, pada i na naše lice, ali i sa osećajem izuzetnog ponosa delimo zajedničku radost srpskog naroda što su, uprkos neviđenim pritiscima i ucenama, Srbija i Republika Srpska danas u UN ostvarile veličanstvenu moralnu pobedu”, saopšteno je iz “Srpske kuće”.
Iz “Srpske kuće” ističu da su ponosni i na jedinstvo kojim je danas srpski narod, uprkos spoljnim moćnicima i unutrašnjim plaćenicima, pokazao da nema te sile, pretnji i ucena koje ga mogu baciti na kolena, prenosi Srna.
“Ishod glasanja, nedvosmisleno je dokazao da kao narod nismo sami i da širom sveta imamo brojne i moćne prijatelje, a da je naum istorijskih neprijatelja srpskog naroda i njegovih zajednica još jednom doživeo poraz”, navodi se u saopštenju.