24. Maja 2024.

Dodik: Rezolucija doživjela debakl, Cvijanović: Dvije trećine svjetske populacije nije podržalo rezoluciju

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generelanoj skupštini UN težak trenutak, ali da je ipak glasanje pokazalo da je na sceni multipolarni svijet jer nije bilo ni natoplovične većine za sramni dokument koji je sponzorisala Njemačka.

“Demokratsko odlučivanje podrazumijeva prostu većinu. Ovdje se pokušava pokazati da je to završena priča. Za nas je to propalo. Riječ je o neobavezujućoj rezoluciji koja je pokazala propast bošnjačke politike”, poručio je Dodik za RTRS.

Pozdravio je govor predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Generalnoj skupštini, istakavši da je bio u kontaktu s njim, te dodao da ukupno 109 zemalja nije podržalo sramnu rezoluciju.

“Vidjelo se u nastupu pojedinih ambasadora da je riječ o obračunu sa NJemačkom koja je bila kolonizator u Africi i koja je počinila genocid u Drugom svjetskom ratu. 109 zemalja je dramatična razlika. /Ambasador BiH u UN Zlatko/ Lagumdžija želi da sve karikira. Rezultat je značajan. Rezolucija je doživjela debakl”, istakao je Dodik.

Ocijenio je sramnim ponašanje Njemačke, SAD pa i Holandije koja je odgovorna za milione stradalih u prošlosti, kao što je to i Velika Britanija koja danas u kolonijalnom statusu drži pojedine zemlje.

“Oni će pokušati da to slave. Mislim da je već to utihnulo. Ne trebamo se slavodobitno ni mi ponašati. Sama činjenica da smo se našli na Generalnoj skupštini je teška, ali ovo treba da promijeni sve, pa i odluke suda u Hagu”, naveo je Dodik.

Kada je riječ o suđenju za ratne zločine, Dodik je podsjetio i da je u presudama u Hagu postojalo izdvojeno mišljenje sudija koji su govorili da nema genocida ali ni odgovornosti vojnog vrha.

“Generalna skupština je odbacila rezoluciju. Nisu imali većinu međunarodne javnosti”, istakao je Dodik, prenosi Srna.

Generalna skupština UN usvojila je danas rezoluciju o Srebrenici za koju je glasalo 84 država, 87 je bilo protiv i uzdržano, dok 22 zemlje nisu glasale.

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da dvije trećine svjetske populacije nije podržalo rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, što mnogo govori o svemu.

“Čim imate ovakva pitanja, a niste postigli konsenzus, to govori o ishodu rezolucije. Veći je broj onih zemalja koje nisu podržale rezoluciju ako uzmete one koji su glasali protiv i koji su bili uzdržani, nego onih koji su bili za”, istakla je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, veliki broj zemalja ukazao je na činjenicu da je rezolucija došla na način da nije bilo konsenzusa u državi koja je upućuje, zbog čega je, kako je navela zadovoljna.

“Brojnim pismima sam upozoravala da su prekršene ustavnme procedure, da je prekršen Dejtosnki sporazum, da je rezolucija pripremana u tajnosti, da nije prošla nikakav institucionalni forum. Sve su to stvari koje su uticale na ljude da razmišljaju šta se to krije iza rezolucije”, rekla je Cvijanovićeva za RTRS.

Mnoge zemlje, navodi Cvijanovićeva, osporavale su same sponzore rezolucije, vraćajući se kroz istoriju i ukazujući na strahote koje su prošli, a koje su ostale nezabilježene, te prepoznale da su inicijatori rezolucije oni koji su činili strašne zločine, genocide i masakre.

Cvijanovićeva je navela da broj zemalja koje su podržale rezoluciju nije broj kome su se nadali ni sponzori ni kosponzori, te da su se tri zemlje koje su bile kosponzori povukle i nisu uopše glesale za rezoluciju.

To, smatra Cvijanovićeva, govori da su na sceni bili strašni pritisci.

“Kroz komunikaciju koju imamo znamo da su 12 do 14 zemalja bile pod strašnim pritiskom da moraju da prihvate rezoluciju. Te prijetnje su išle od toga da će se obustaviti određeni projekti, finansiranje od određenih međunarodnih organizacija, do toga da će im se uskatiti podrška u mnogim trenutnim važnim pitanjima”, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da su mnoge zemlje shvatile da postoji nerazumijevanje u zemlji iz koje rezolucija potiče, da postoji veliki upitnik da li će to dovesti do pomirenja, pa do prepoznavanja sponzora, prenosi Srna.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare