Ostaci praistorijskoj morskog crva starog 425 miliona godina iskopani su u britanskom selu Lentvardajn.
Naučnici veruju da je ovaj crv (Radnorscolex latus) živeo na dnu okeana pre 425 miliona godina, kada je britansko ostrvo bilo pod vodom, prenosi Gardijan.
Analiza ostataka ukazuje da je crv imao grlo koje je mogao da izbaci iz sebe da bi hvatao hranu na dnu okeana, a prema rečima Ričija Hovarda iz Prirodnjačkog muzeja u Londonu, crv podseća na ogromne crve iz poznatog holivudskog filma “Dina”.
Remnants of prehistoric marine worm unearthed in Herefordshire: Carnivorous predator Radnorscolex latus existed 425m years ago and caught prey with its retractable throat
— JPNWMN (@JPNWMN) May 23, 2024
An ancient worm unearthed in Herefordshire was a carnivorous predator that… https://t.co/9Q3txrhta9 pic.twitter.com/KkVX0ZH6de
“Mislimo da nisu bili suviše probirljivi kada je reč o ishrani i verovatno su gurali grlo u blato i hvatali šta god bi pronašli”, rekao je Hovard.
Ovaj crv, koji je verovatno rastao najviše do dužine od osam centimetara, imao je više redova oštrih zuba i svojevrsne kuke na glavi, koje je koristio da bi se držao za zemlju i kretao.