20. Maja 2024.

Biljna ishrana može biti puna proteina: Ovo su najbolje zamene za meso

Glavni mit i zabluda u vegetarijanskoj ishrani je da biljni proteini nisu toliko hranljivi i upotrebljivi kao oni životinjskog porekla.

Istina je da su proteini životinjskog porekla funkcionalniji jer i samo jedan mali komad mesa može zadovoljiti dnevne potrebe za njima. Ali postoje veoma dobre veganske zamene za meso koje mogu dobro da se takmiče sa mesom i obezbeđuju dovoljne količine kompletnih proteina.

Najbolji izvori proteina i samim tim najbolja veganska zamena za meso su biljni proteini koji se sastoje od svih esencijalnih aminokiselina, a nazivaju se kompletnim proteinima. Biljni proteini su takođe dostupni u obliku praha i kao takvi se najčešće dodaju u smutije i žitarice.

Biljni proteinski praškovi uključuju: proteine konoplje, proteine graška, proteine soje, proteine smeđeg pirinča u prahu i mešani biljni protein u prahu.

U nastavku vam donosimo neke od zamena za hranu koje možete koristiti umesto mesa.

Najbolji izvori biljnih proteina

HELJDA

Heljda je pseudožitarica bez glutena i sadrži sve esencijalne aminokiseline koje su ljudima potrebne. To je čini jednim od najkvalitetnijih biljnih proteina. Osim toga, sadrži gvožđe, cink, mangan, bakar, magnezijum i dosta vlakana, pa ga što češće uključite u ishranu.

SPIRULINA

Spirulina sadrži tri puta više potpunih proteina od govedine i nalazi se u samom vrhu najboljih biljnih proteina. Osim toga, sadrži i vitamin B12, koji se najčešće nalazi u mesu. Možete koristiti spirulinu u obliku praha i dodati je u smuti za doručak. Reč je o slatkovodnoj algi ne baš prijatnog ukusa, pa se preporučuje da se “zamaskira” drugim, ukusnijim namirnicama.

SOJA I TOFU

Jedina mahunarka koja sadrži kompletne proteine potrebne ljudskom organizmu je soja. Upravo to je razlog zašto se najčešće koristi kao veganska zamena za meso. Pošto se tofu takođe pravi od soje (sojin sir), često se nalazi na veganskim jelovnicima. Soja je takođe jedina mahunarka koja sadrži aminokiselinu metionin.

ČIA SEME

Čia semenke su po sastavu slične heljdi, i to je još jedna pseudožitarica visoke vrednosti bez glutena. Bogate su hranljivim materijama i sadrže sve neophodne esencijalne aminokiseline. Bogate su omega-3 masnim kiselinama, koje je takođe važno zadovoljiti u veganskoj ishrani u kojoj se ne konzumira riba.

SEME I ULJE KONOPLJE

Seme konoplje treba da bude na vašem svakodnevnom meniju jer sadrži sve esencijalne aminokiseline koje su vam potrebne. Ulje konoplje ima čak 25 odsto kompletnih proteina, a bogato je i omega-3 masnim kiselinama.

MAHUNARKE

Mahunarke ne sadrže sve esencijalne aminokiseline (osim soje) koje su potrebne ljudskom organizmu, pa se preporučuje kombinovanje sa žitaricama poput pirinča ili hleba. Na taj način ćete dobiti kompletne proteine. Mahunarke su najzastupljenija namirnica u vegetarijanskoj kuhinji Indije jer je iskorišćenost proteina iz njih gotovo slična onoj iz mesa.

KINOA

Kinoa je još jedna lažna žitarica, odnosno pseudožitarica bez glutena. Ako želite da zadovoljite dnevnu potrebu za magnezijumom, pojedite činiju kinoe. Osim toga, bogata je kalcijumom i gvožđem, a sadrži 15 odsto kompletnih proteina.

AMARANT

Amarant je pseudožitarica bez glutena, a sadrži 13 odsto kompletnih proteina. Odličan je izvor kalcijuma i gvožđa, a njegova vrednost je prepoznata od davnina. Klasifikovana je kao jedna od najstarijih žitarica na svetu, a koristili su je i stari Asteci. Može se kombinovati u slanim i slatkim jelima kao što je pirinač.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare