11. Maja 2024.

Naučnici analizirali Betovenovu kosu pa došli do frapantnog otkrića

Naučnici su analizirali autentične pramenove kose Ludviga van Betovena te u njima pronašli visoke nivoe olova, što je moglo uzrokovati ili pridoneti zdravstvenim problemima koje je imao tokom života.

Naime, slavni kompozitor je osim poteškoća sa sluhom tokom života imao i gastrointestinalne tegobe, žuticu i oboljenje jetre. Preminuo je u dobi od 56 godina od bolesti jetre i bubrega, ali nije bio poznat tačan uzrok.

Naučnici su pre nekoliko godina uspeli da senkveciraju Betovenov genom iz pramenova njegove kose. Prema studiji objavljenoj 2023., kompozitor je imao značajne genetske faktore rizika za bolesti jetre i infekciju hepatitisom B. Rezultati nisu dali nikakav uvid u temeljne uzroke njegove gluvoće, koja je počela u njegovim 20-im, ili njegovih gastrointestinalnih problema.

Analizirali dva pramena

Tokom najnovije analize, stručnjaci su proučili dva autentična pramena: Bermannov pramen, koji su Betovenu ošišali između kasne 1820. i marta 1827., i Halm-Thajerov pramen, koji je Bethoven lično dao pijanisti Antonu Halmu u aprilu 1826.

Naime, u to je doba bilo uobičajeno da ljudi skupljaju i čuvaju pramenove kose voljenih ili slavnih ljudi, rekao je Vilijam Meredit, stručnjak za život Betovena i koautor genomske analize iz 2023. i najnovije studije.

U kosi su, osim visokih koncentracija olova, zabeleženi i povišeni nivoi arsena i žive.  

U Bermannovom pramenu je zabeleženo 64 puta više nivoa olova od normalnog, a u Halm-Tajerovom čak 95.

“Ovi nivoi ukazuju na trovanje olovom. Kada biste sa ovakvim nivoima olova došli u bolnicu u SAD-u, odmah bi vas zadržali i dali kelacijsku terapiju”, rekao je patolog Nader Rifai sa Medicinskog fakulteta na Harvardu, a prenosi CNN.

“Nikada do sada nisam vidio tako visoke nivoe olova”

Povišeni nivoi  olova poput onih u Betovenovoj kosi obično su povezani s gastrointestinalnim i bubrežnim bolestima i problemima sa sluhom, ali nisu dovoljno visoki da budu jedini uzrok smrti. Naučnici stoga smatraju kako trovanje olovom nije bio glavni i jedini razlog  Betovenove smrti ili gluvoće.

“Ipak, tokom života je imao simptome trovanja olovom; što uključuje gubitak sluha, grčeve u mišićima i probleme sa bubrezima”, kazao je Rifai.

U oba pramena je uočen i povećan nivo arsena i žive, oko 13 do 14 puta više od očekivane. Klinički hemičar Pol Džaneto  iz klinike Majo, koji je sproveo analizu uzoraka, rekao je kako nikada do sada nije video tako visoke nivoe olova.

Istraživanje naziva High Lead Levels in 2 Independent and Authenticated Locks of Beethoven’s Hair objavljeno je u časopisu Clinical Chemistry.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare