28. Aprila 2024.

Kako da zasadite đumbir kod kuće

Sve više domaćica koristi u pripremi svojih jela začinske biljke. Jedna od onih koja je najzdravija jeste i đumbir.

Đumbir je višegodišnja začinska biljka koja je u širokoj upotrebi kao začin za koji se vjeruje da može da pomogne kod nekih tegoba. Njegov korijen se najčešće koristi u gastronomiji i iako ovu čudesnu biljku redovno kupujemo u marketima, nju možete posaditi i u toplini svoga doma.

Kako da posadite đumbir kod kuće?

Za uzgajanje đumbira potrebna vam je jedna velika saksija sa puno drenažnih rupa u sebi i tacnom koja će biti ispod nje kako bi skupljala vodu. Ova biljka ima plitko korijenje, ali im je svejedno potreban prostor za rast i širenje u zemlji.

Možete za početak da uzmete i plitku posudu koja će odgovarati biljci sve dok ne poraste do 30 centimetara. Kada pređe ovu veličinu, morate da ga presadite.

Dodatni savjet je da stavite sitno kamenje po površini jer će ono pomoći u drenaži i održavati vlažnost biljke, piše “Tips bulletin“.

Kada birate đumbir, potrudite se da on bude organskog porijekla. Uvjerite se da je korijen debeo i da nije smežuran.

Takođe, obratite pažnju da li već ima male pupoljke koji vire iz samog đumbira. Neka vaš đumbir koji ćete posaditi bude dug i širok najmanje pet centimetara, jer će takvi dati bolje cvjetove.

Sada kada ste odabrali đumbir, potopite svjež korijen đumbira u toplu vodu i ostavite preko noći. Ujutru taj korijen isijecite na dijelove od dva i po centimetra sa pupoljkom.

Odabranu saksiju napunite đubrivom, nemojte puniti saksiju do vrha, već neka bude do 3/4 puna. Tada postavite komade đumbira na vrh zemlje tako da su pupoljci okrenuti na gore i da između njih bude razmak od oko najmanje deset centimetara. Zatim ih prekrijte đubrivom tako da napunite cijelu saksiju i odmah dobro zalijte.

Nađite mu prohladno mjesto, jer iako dolazi iz tropskih krajeva, on prirodno raste u kišnim i djelimično mračnim uslovima pa mu i nije potrebno mnogo sunca. Ipak, neka u toku dana ima pet sati indirektnog sunca na sebe. I budite strpljivi, biće potrebno vrijeme da se biljka razvije.

Saksiju držite podalje od promaje ili blizu prozora okrenutog ka jugu. Povremeno sklonite biljku na neko mračnije mjesto kako bi se zadržala vlaga u zemljištu i zalijte je sa malo vode.

Tek za nekih osam mjeseci možete očekivati da đumbir sazri, a sigurno je brati mlade komade korijena tri ili četiri mjeseca poslije početka rasta.

Izvor: Glas Srpske

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare