Prije i poslije: Pogledajte poplave u Dubaiju iz svemira
Obilne padavine, kakve nisu viđene do sada, potopile su delove Ujedinjenih Arapskih Emirata prošle nedelje, zaustavivši život u Dubaiju i drugim gradovima.
Poplava je bila toliko intenzivna da je satelitima i dalje bila vidljiva iz svemira danima nakon što su se oblaci razišli i pale poslednje kapi kiše, piše CNN.
Jaka kiša pljuštala je preko velikog dela UAE od utorka, 16. aprila, do srede, 17. aprila i za 24 sata pale su količine kiše koje inače padnu za dve godine.
Najjače padavine pogodile su područja severno i istočno od glavnog grada zemlje – Abu Dabija. Ukupne količine padavina od oko 100 do 200 mm nisu bile toliko pogubne, ali je na nekoliko lokacija zabeleženo skoro 250 mm.
Poplavne vode su brzo rasle i sporo se povlačile u najekstremnijem klimatskom događaju u zemlji od kada se oni prate, u poslednjih 75 godina.
Manje od dva dana nakon što je kiša popustila, satelit Landsat 9 prošao je iznad UAE u petak, 19. aprila, i snimio slike velikih „bazena“ poplavne vode. Satelit inače prikuplja detaljne slike Zemljine površine i njime upravljaju NASA i Geološki zavod Sjedinjenih Država.
Tamnoplava područja prikazuju poplavne vode koje su u oštrom kontrastu u odnosu na tipično suvo tlo u regionu, koje izgleda smeđe ili svetlo smeđe. Prikazane poplave su u najjužnijem delu Dubaija, ali visoko urbanizovano centralno čvorište grada nije zabeleženo na snimcima.
Satelit je takođe snimio velike poplave u Abu Dabiju. Male, plitke vodene površine izgledaju svetloplave. Veći i dublji bazeni poplavne vode su tamnoplavi.
Obilnu kišu izazvao je veći olujni sistem koji je prešao preko Arapskog poluostrva i Omanskog zaliva.
Ekstremne padavine poput ovih postaju sve češće kako se atmosfera zagreva zbog klimatskih promena izazvanih ljudskim faktorom. Toplija atmosfera može da upije više vlage „poput peškira“, a zatim da je izbaci u obliku obilnih padavina.