Povrće, mahunarke, plodovi mora i maslinovo ulje su ključne komponente. Vino je u redu u umjerenim količinama, ali prerađena i pržena hrana, crveno meso, rafinisane žitarice, dodani šećeri i zasićene masti se izbjegavaju.
Ako praktikuješ mediteransku ishranu, za užinu je najbolje da jedeš cjelovitu hranu koja sadrži proteine i vlakna, često uključujući voće ili povrće. Donosimo ti pet praktičnih užina u kojima možeš uživati.
Pečeni slanutak
Pečeni slanutak je dobra alternativa čipsu. Sjajan je izvor proteina i vlakana, a lako se pravi: jednostavno ocijedi slanutak iz konzerve, sipaj ga u tepsiju, pokapaj maslinovim uljem i začini solju, biberom i začinima po izboru. Zatim peci dok ne postane hrskav.
Domaća mješavina za muesli
Napravi sopstvenu mješavinu za muesli kombinujući tamnu čokoladu, sušeno voće, orašaste plodove i sjemenke. Tamna čokolada ima višestruke prednosti, uključujući jačanje zdravlja srca.
Kriške jabuke sa puterom od kikirikija
Kriške jabuke s puterom od kikirikija zadovoljavajuća su grickalica zahvaljujući kombinaciji vlakana, masti i proteina. Uz voće su orašasti plodovi ili puter od orašastih plodova mnogo zasitniji od samog voća.PROČITAJ
Štapići povrća sa humusom
Isjeckaj na prutiće povrće koje voliš poput mrkve, paprike, krastavca ili celera. Kombinacija povrća sa humusom čini užinu zasitnijom od samog povrća.
Ovseni kolači sa puterom od kikirikija
Cilj je da jedemo složene ugljikohidrate – kao što su zob, slatki krompir, smeđi hljeb i tjestenina od cjelovitih žitarica – jer sadrže više vitamina, minerala i vlakana od rafinisanih ugljikohidrata. Ako se zaželiš kolačića, napravi ovsene kolačiće sa crnom čokoladom i puterom od kikirikija.
Ultra.ba