11. Septembra 2023.

24!

Srpski teniser Novak Đoković osvojio je 24. Grend slem titulu u karijeri pobedom u finalu US Opena nad Danilom Medvedevim (3:0).

Novi/stari prvi reket sveta je u finalu bio bolji od Danila Medvedeva rezultatom 3:0.

Po setovima je bilo 6:3, 7:6 (5), 6:3 za tri sata i 17 minuta vremena igre.

Bila je to repriza finala iz 2021. godine u Njujorku kada je bolji bio ruski teniser, ali je Đoković uspeo da mu se revanšira za taj poraz.

Već u prvom poenu i njegovih 19 razmena smo dobili uvid u to kakav ćemo meč gledati. Obojica su bila precizna u svojim udarcima, pomalo i želeli da što sigurnije uđu u ovaj meč.

Na žalost Medvedeva, to nije bilo moguće za njega jer je protivnik već u prvom servis gemu Danila napravio brejk i to sa “nulom”.

Pred Đokovićem je od tog trenutka bilo da samo dobro igra na svoj servis i čuva stečenu prednost, što je i uspeo iako je i ranije mogao da završi prvi set.

Na putu ka vođstvu je upisao hiljaditi viner na Grend slemovima ove sezone (12 u prvom setu) i tako postao prvi teniser kojem je to uspelo.

Posle 1:0 u setovima, sve je bilo na Novakovoj strani, pa tako i istorija. U poslednjih 30 godina, samo su trojica tenisera uspevala da osvoje US Open nakon što su izgubila prvi set.

Đoković je sa dobrom igrom nastavio i u drugom setu. Konstatno je pretio Medvedevu na njegov servis, a svoje servis gemove je lako osvajao.  U sjajnom sedmom gemu propustio je i brejk loptu. Tada je viđeno nekoliko spektakularnih poena, ali se Medvedev izvukao i poveo 4:3.

Usledila je prava drama u nastavku. Rus je u narednom gemu propustio brejk loptu, a u 12. gemu na servis Đokovića i set loptu. Novak je u tim trenucima igrao spektakularno na mreži. Uspeo je da se izvuče, uvede set u taj brejk i onda posle više od dva sata igre povede 2:0.

Intenzitet je malo pao na startu trećeg seta. Prvi je udarac zadao Novak brejkom u četvrtom gemu, ali je momentalno sa četiri greške vratio Medvedeva u igru. Ipak Đoković ponovo oduzima servis Rusu u šestom gemu i to je bio praktično kraj meča.