Počinilac masovne pucnjave u školi u Gracu je bivši učenik te škole za koga lokalni mediji izveštavaju da se žali da je žrtva zlostavljanja.
Reč je o dvadesetdvogodišnjaku za koga se spekuliše da je bio radikalno desničarska politička figura.
Pitanje je da li će austrijski mediji uopšte objaviti njegovo ime i koliko će se, i kada, znati o njemu lično.
Naime, Austrijanci tradicionalno ne objavljuju identitet počinioca (ili žrtava), zbog čega slični slučajevi pokreću lavinu spekulacija.
Ovog puta se spekulisalo o tome da li je dotična osoba stranog porekla i da li je ta osoba radikalni desničar (bilo je spekulacija da je mladić neonacista).
Pravila prema kojima se u medijima ne objavljuju ni imena počinioca ni žrtava neki su iskoristili da pokušaju da stvore napetu atmosferu u javnosti i šire lažne vesti. Tako se nakon napada na društvenoj mreži X pojavila slika mladića sa pištoljem, za koga se tvrdilo da je pokušao da se pridruži ruskoj plaćeničkoj militantnoj mreži Vagner, koja se bori u Ukrajini i Africi, ali je nalog na društvenoj mreži X i fotografije kasnije utvrđeno kao lažne vesti.
Napadač je pronađen mrtav u toaletu u školi, prema svim indikatorima, izvršio je samoubistvo.
Pucao je na školske drugove iz dva razreda. Jedan od razreda je navodno bio u njegovoj bivšoj učionici. Prema izveštajima medija, nosio je dva oružja – pištolj i sačmaricu.
Navodno je oba oružja posedovao legalno, iako su neki mediji tvrdili da to nije zvanično potvrđeno. Austrija je poznata po tome što nije teško dobiti dozvolu za posedovanje oružja.
Automatsko oružje je zabranjeno široj javnosti, ali je poluautomatsko oružje i lakše oružje poput pištolja i sačmarica uobičajeno. Prema istraživačkom projektu Small Arms Survey, o kome je izvestio DW, u Austriji ima 30 komada civilnog oružja na sto stanovnika.
Relativno je lako dobiti dozvolu, posebno ako ste član lovačkog kluba ili streljane. U austrijskim medijima se mnogo govorilo o tvrdnjama da je počinilac bio žrtva zlostavljanja.
U ORF-ovom „ZiB Spezial“, psihijatar i forenzički naučnik Rajnhard Haler je komentarisao slučaj, navodeći da je mladić potencijalno pretrpeo uvredu koja ga je vratila tamo gde ju je i pretrpeo – u školu:
„Ne treba pretpostavljati da je to bilo nešto veliko. Često se radi o mnogim malim ubodima koje adolescenti kriju iza maske hladnokrvnosti dok se ne dogodi tako strašna eksplozija.“
Tinejdžerski napadač u školi ne razmišlja o svojim školskim drugovima niti o njihovim roditeljima; želja za osvetom ga tera samo u školu. Na kraju, takav počinilac obično sebi oduzme život, rekao je za ORF-ZiB.