Belgijske bezbednosne službe prisluškivale su luksuznu ložu na stadionu fudbalskog kluba RSC Anderleht u Briselu, koju je za sezonu 2024/2025. iznajmio kineski tehnološki gigant Huawei. Prema informacijama iz istrage, loža je korišćena za neformalna okupljanja sa članovima Evropskog parlamenta, a snimani su i drugi razgovori jednog od vodećih Huawei-jevih lobista, uključujući i one u njegovom automobilu.
Ove mere bile su deo šire istrage o mogućem korumpiranju evroposlanika, a prema navodima tri izvora bliska slučaju, doprinele su odluci belgijskog tužilaštva da zatraži ukidanje imuniteta određenim poslanicima. Cilj je omogućiti njihovo ispitivanje i nastavak istrage, prenosi Politico.
Huawei je, prema saopštenju portparola kluba, za korišćenje lože platio oko 50.000 evra. U sezoni u kojoj su na stadionu igrali i evropski velikani poput Fenerbahčea, Porta i Real Sosijedada, Huawei-jev lobista je, kako se navodi, najpre pozivao asistente novoizabranih poslanika, a potom i same evroposlanike, bivše poslanike, kao i druge zvaničnike EU.
Belgijsko tužilaštvo istražuje da li se radi o delu šire strategije lobiranja kojom Huawei pokušava da ojača svoj uticaj na evropsku politiku. Prema istražiteljima, metode poput prisluškivanja smatraju se uobičajenim u ovakvim slučajevima.
U sklopu istrage, belgijske vlasti zatražile su ukidanje imuniteta četvorici evroposlanika kako bi mogli zvanično da ih ispitaju. Među njima su malteški socijalista Danijel Atard i bugarski liberal Nikola Minčev, koji su priznali da su prisustvovali utakmicama Anderlehta, ali tvrde da nisu znali da je poziv došao od Huaweija. Atard je izjavio da mu je njegov asistent rekao da prijatelj ima karte za utakmicu i pitao da li želi da ide sa njim i njegovim sinom. Minčev je dao gotovo identično objašnjenje, navodeći da ga je njegov pomoćnik obavestio da ga je na utakmicu pozvao „prijatelj i komšija“.
Pored njih, belgijsko tužilaštvo traži ukidanje imuniteta i dvojici italijanskih poslanika iz redova Evropske narodne partije, Fulviju Martuščielu i Salvatoru De Meu. U međuvremenu, zahtev koji se odnosio na još jednu italijansku poslanicu, Đuzi Prinči, je povučen.
Važno je naglasiti da nijedan od poslanika nije optužen za krivično delo i svi kategorički negiraju bilo kakvo nezakonito ponašanje. U belgijskom pravnom sistemu, ukidanje parlamentarnog imuniteta ne znači da je neko proglašen krivim, već samo omogućava sprovođenje zvanične istrage i ispitivanja.
Iz RSC Anderlehta su poručili da ne planiraju da obnove ugovor sa Huaweijem nakon završetka ove sezone. Takođe su istakli da nisu dobili nikakav zvaničan zahtev belgijskih vlasti za saradnju u istrazi, niti su učestvovali u nadzoru lože.
Huawei i belgijsko tužilaštvo nisu odgovorili na zahteve za komentar, prenosi Politico.