18. Maja 2025.

Microsoft prodavao AI sisteme Izraelu tokom rata u Gazi

Microsoft je priznao da je prodao napredne usluge AI i klaud računarstva izraelskoj vojsci tokom rata u Gazi, i pomagao da se lociraju i spasu izraelski taoci.

Međutim, kompanija je takođe saopštila da do danas nije pronašla dokaze da su platforma Azure i tehnologije veštačke inteligencije korišćene za ciljanje ili nanošenje štete ljudima u Gazi.

Nepotpisani blog post na korporativnoj veb-stranici Microsofta je prvo javno priznanje kompanije o učešću u ratu, u kojem je ubijeno više od 52.000 Palestinaca.

Kompanija je priznala saradnju sa IDF skoro tri meseca nakon što je istraga agencije AP otkrila detalje o bliskom partnerstvu američkog tehnološkog giganta sa izraelskim Ministarstvom odbrane, pri čemu je vojna upotreba komercijalnih proizvoda veštačke inteligencije porasla skoro 200 puta od oktobra 2023. godine. 

AP je izvestio da izraelska vojska koristi Azure za transkripciju, prevođenje i obradu obaveštajnih podataka prikupljenih putem masovnog nadzora, koji se zatim mogu ukršteno proveriti sa izraelskim internim sistemima za ciljanje omogućenim veštačkom inteligencijom i obrnuto.

Šta je sve Microsoft obezbedio?

U saopštenju kompanije se navodi da je izraelskoj vojsci obezbedila softver, profesionalne usluge, skladištenje u Azure klaudu i usluge veštačke inteligencije Azure, uključujući prevođenje jezika, kao i da je sarađivala sa izraelskom vladom na zaštiti nacionalnog sajber prostora od spoljnih pretnji. 

Microsoft je saopštio da je takođe obezbedio ”poseban pristup našim tehnologijama izvan uslova naših komercijalnih sporazuma” i ”ograničenu hitnu podršku” Izraelu kao deo napora da se pomogne u spasavanju više od 250 talaca koje je Hamas oteo 7. oktobra.

”Pružili smo ovu pomoć uz značajan nadzor i na ograničenoj osnovi, uključujući odobravanje nekih zahteva i odbijanje drugih. Verujemo da je kompanija sledila svoje principe na promišljen i pažljiv način, kako bi pomogla u spasavanju života talaca, a istovremeno poštovala privatnost i druga prava civila u Gazi“, saopštio je Microsoft.

Kompanija je takođe priznala da ”nema uvid u to kako kupci koriste naš softver na svojim serverima ili drugim uređajima“, dodavši a da ne može da zna kako bi njeni proizvodi mogli da se koristi preko drugih komercijalnih dobavljača usluga na klaudu.

Zahtev za kompletan izveštaj

Grupa sadašnjih i bivših zaposlenih u Microsoftu, organizacija ”Bez Azurea za aparthejd“, pozvala je u petak kompaniju da javno objavi kompletan izveštaj.

”Veoma je jasno da njihova namera ovom izjavom nije da se zapravo pozabave zabrinutošću svojih radnika, već da naprave PR trik kako bi osvetlili svoj imidž koji je narušen njihovim odnosom sa izraelskom vojskom”, rekao je Hosam Nasr, bivši radnik Microsofta, koji otpušten u oktobru nakon što je pomogao u organizovanju neovlašćenog bdenja u sedištu kompanije za Palestince ubijene u Gazi.

Emelija Probasko, viša saradnica Centra za bezbednost i nove tehnologije na Univerzitetu Džordžtaun, rekla je da je priznanje vredno pažnje jer je malo komercijalnih tehnoloških kompanija tako jasno postavilo standarde za globalni rad sa međunarodnim vladama.

”Nalazimo se u izvanrednom trenutku kada kompanija, a ne vlada, diktira uslove korišćenja vladi koja je aktivno uključena u sukob. To je kao da proizvođač tenkova kaže zemlji da može da koristi naše tenkove samo iz ovih specifičnih razloga. Ovo je novi svet”, rekla je ona.

Foto: PA-EFE/HAITHAM IMAD

Izvor: B92

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare