19. Maja 2025.

Googleov chatbot je nadmašio doktore i davao preciznije dijagnoze!

‘Ovo je uzbudljivo, potencijalne koristi su ogromne’

Imate li osip koji vas brine? Pitajte Google. Nadograđena verzija Googleovog medicinskog chatbota ne samo da može koristiti fotografije pametnih telefona za dijagnosticiranje osipa, već može i procijeniti razne druge vrste medicinskih slika, poboljšavajući sposobnost bota da precizno odredi uzrok bolesti. Ažurirana verzija chatbota zasnovana je na Googleovom velikom Gemini 2.0 Flash jezičkom modelu (LLM) koji može obrađivati ​​slike. Ali istraživači su ga prilagodili za medicinske svrhe dodavanjem algoritma za poboljšanje sposobnosti LLM-a da vodi dijagnostičke razgovore i kliničko zaključivanje.

Najnovija verzija sistema, medicinski chatbot Articulate Medical Intelligence Explorer (AMIE), još uvijek je potpuno eksperimentalna i opisana je u radu koji još nije prošao anonimnu recenziju, te je stoga dostupna kao preprint na arXiv repozitoriju.

„Razvoj sistema koji integrišu slike i kliničke informacije približava nas AI asistentu koji odražava način na koji kliničar zapravo razmišlja“, rekla je za Nature News Eleni Linos , direktorica Centra za digitalno zdravlje na Univerzitetu Stanford u Kaliforniji, koja nije bila uključena u istraživanje.

Kako bi testirali nove mogućnosti medicinskog chatbota, 25 ispitanika, glumaca koji glume pacijente, proveli su virtualne konsultacije s chatbotom i ljekarom opšte prakse. Glumci su simulirali 105 medicinskih scenarija koji uključuju niz simptoma i medicinskih stanja. Također su prikazali relevantne medicinske slike. Nakon svake konsultacije, i AMIE i doktor su predlagali dijagnozu i plan liječenja. Tim od 18 specijalista dermatologije, kardiologije i interne medicine procijenio je učinak chatbotova i doktora analizirajući transkripte i izvještaje nakon pregleda. Otkrili su da AMIE generalno postiže veću tačnost u dijagnozama od ljekara. Nadalje, tačnost dijagnoze medicinskog chatbota bila je manje pogođena problemima poput slika niskog kvaliteta.

– Google je nedavno objavio informacije o sistemu vještačke inteligencije AMIE (Articulate Medical Intelligence Explorer), koji se trenutno nalazi u fazi istraživanja i razvoja. Sistem ima za cilj da se istakne u dijagnostičkom zaključivanju i razgovoru s pacijentima. AMIE se zasniva na velikom jezičkom modelu koji je učio iz primjera stvarnih razgovora između ljekara i pacijenata i iz odgovarajućih dijagnoza – kaže akademik Sven Lončarić , šef Centra za umjetnu inteligenciju na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.

slika

– Sistem razgovara s pacijentom, postavlja pitanja o simptomima i određuje dijagnozu, slično kao i doktor. U simuliranim testovima, AMIE je demonstrirao dijagnostičku tačnost i komunikacijske vještine na nivou ljudskog ljekara opšte prakse, a ponekad ih je i premašio. Doktori specijalisti, pa čak i simulirani pacijenti, visoko su ocijenili AMIE u različitim aspektima kvalitete konsultacija – dodao je Lončarić.

On ističe da su potencijalne koristi sistema vještačke inteligencije poput AMIE ogromne: od poboljšanja pristupa medicinskim uslugama, poboljšanja kvaliteta dijagnoza, pa čak i pomoći ljekarima u složenim slučajevima.

– Međutim, treba naglasiti da je AMIE još uvijek u fazi istraživanja. Primjena u stvarnom svijetu zahtijeva daljnja rigorozna testiranja i pažljivo razmatranje etičkih implikacija. Iako nije zamjena za ljudske doktore, AMIE predstavlja uzbudljiv korak prema umjetnoj inteligenciji koja može značajno pomoći u zdravstvu, potencijalno dovodeći do preciznijih dijagnoza i boljeg iskustva pacijenata – naglasio je akademik Lončarić.

Jezički modeli

Jedna od primjena umjetne inteligencije je obrada prirodnog teksta gdje su veliki jezički modeli omogućili konverzacijske sisteme umjetne inteligencije kao što su Google Gemini, OpenAI ChatGPT, Microsoft Copilot i drugi. Takvi sistemi omogućavaju korisniku da postavlja pitanja, unosi relevantne informacije potrebne za odgovor, te dobija odgovore i rješenja za različite probleme – kaže akademik Lončarić.

On naglašava da su primjene takvih AI sistema moguće u svim ljudskim aktivnostima gdje su za rješavanje problema potrebni inteligentna obrada informacija i zaključivanje.

– Jedno od važnih područja primjene je medicina. Medicinska dijagnoza se postavlja na osnovu informacija koje ljekar dobije tokom razgovora sa pacijentom i na osnovu rezultata laboratorijskih testova. Šta ako bi sistem vještačke inteligencije mogao razgovarati s pacijentom poput doktora, postavljati pitanja, pa čak i postavljati dijagnoze? – pita se akademik Lončarić.

Jutarnji.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare