Predstavnici plivačkih i vaterpolo klubova, kao i sportski radnici, pozvali su gradske i republičke vlasti da hitno riješe problem Gradskog olimpijskog bazena (GOB) u Banjaluci.
Naime, već drugu sedmicu je ovaj bazen zatvoren, a njegovo zatvaranje ugrozilo je treninge svih sportista koji treniraju, ali i rekreaciju građana.
Upravnik Gradskog olimpijskog bazena (GOB) i predsjednik Plivačkog kluba Olimp Miodrag Čeko kaže da djeca ne treniraju te da, iako je obećana sjednica Skupštine i traženje rješenja, informacija nema.
“Na bazenu treniraju i olimpijci, evropski i svjetski takmičari, kao i vicešampioni B lige Srbije u vaterpolu”, rekao je Čeko dodajući da bazen ne može raditi bez adekvatnog finansiranja.
Prema njegovim riječima, glavni problem je nedostatak sredstava i status bazena kao javnog preduzeća.
“Žalosno je da samo jedan dan ovaj bazen bude zatvoren. Ovaj bazen treba budžet, ovo što je sada usvojeno nije dovoljno”, kazao je Čeko.
Kako je dodao, ovo što se dešava nije humano.
“Ovo je rat bez rata. Mi smo u bazenu plivali za vrijeme rata, a sada ne plivamo”, kazao je Čeko.
Prema njegovim riječima, oni su uputili inicijativu za sastanak sa predsjednikom Republike Srpske, kako bi se pronašlo adekvatno rješenje za ovaj problem.
Predsjednik Vaterpolo saveza Republike Srpske Slobodan Grahovac i direktor VK Borac Davor Josipović pozvali su kako gradsku tako i republičku vlast da što hitnije obezbijede sredstva i omoguće otvaranje Gradskog olimpijskog bazena, koji je već drugu nedjelju zatvoren.
Kako je rekao Grahovac, ovaj bazen predstavlja ključni sportski objekat u kojem treniraju djeca, olimpijci, učesnici Lige šampiona, vicešampioni B lige Srbije i reprezentativci Srpske.
Za sve njih, ali i za rekreaciju hiljada građana, zatvaranje bazena znači ozbiljan udarac.
“Djeca već drugu sedmicu ne idu na treninge. Od obećanja o rješenjima, pa sve do sada, nemamo nikakvih informacija”, rekao je Grahovac.
Davor Josipović, direktor VK Borac, naglašava da je problem budžeta dugogodišnji i da grad mora obezbijediti uslove kao za druge sportske objekte.
“Klubovi su spremni podržati provjeru rada Javnog preduzeća ‘Akvana’, ali bazen mora raditi kako ne bi došlo do novih problema u oktobru”, rekao je on.
I Mladen Čeko ističe da bazen koriste i osobe sa posebnim potrebama, policija i oni kojima je potrebna rehabilitacija, te da ulaganja u sport doprinose i zdravstvu.
“Banjaluka će izgubiti povjerenje evropskih partnera ako se situacija ne riješi, jer je u bazen uloženo više od 20 miliona KM”, rekao je Čeko, apelujući na prioritetnost sportskih objekata i političku volju za hitno rješenje, uz transparentnu podršku klubovima po zaslugama.