Košarka Sport

Srbija spašavala “živu glavu”, pa pala u produžetku

Košarkaši Srbije do 19 godina doživeli su poraz od Litvanije rezultatom 92:85 u četvrtfinalu Svetskog prvenstva. Srbija je doživela prvi neuspeh na turniru, posle tri pobede u grupi i jedne u osmini finala (Kina, Portoriko, Francuska, Filipini). “Orlići” su pali posle veoma neizvesne završnice i produžetka, u kojem nisu imali…

Košarkaši Srbije do 19 godina doživeli su poraz od Litvanije rezultatom 92:85 u četvrtfinalu Svetskog prvenstva.

Srbija je doživela prvi neuspeh na turniru, posle tri pobede u grupi i jedne u osmini finala (Kina, Portoriko, Francuska, Filipini).

“Orlići” su pali posle veoma neizvesne završnice i produžetka, u kojem nisu imali dovoljno “goriva” da dođu do trijumfa.

Srbija ostaje na turniru na Kritu, gde je očekuje borba za plasman od 9-16. pozicije.

Litvanci su mnogo bolje otvorili meč i već posle prve četvrtine imali +8 (28:20).

Tokom druge deonice Litvanija se dodatno “odlepila” i imala i +12, ali su “orlići” uspeli da se vrate, nadoknade rezultatski minus i na poluvreme odu u potpunom egalu.

Srbija je uspela da konačno dođe do prednosti početkom drugog poluvremena, ali je nedugo zatim bilo +6 za protivnika. Ipak, na kraju treće četvrtine viđen je novi rezultatski egal.

Prednost “orlićima” u poslednjem kvartalu doneo je Paunović trojkom (71:70), isti igrač koji je propustio priliku da novom trojkom nokautira protivnika.

Ušlo se u dramatičnu završnicu, u kojoj je +2 Litvancima doneo Gedraitis. Trifunović nije uspeo da izjednači na 32 sekunde do kraja, a zatim je Pecarski načinio faul.

Na sreću po srpske košarkaše, Venskus je pogodio samo jedno slobodno bacanje, a onda je na scenu stupio naraštaj Partizana – Pecarski je uhvatio promašaj Cerovine, a trojku preko ruke, za produžetak, pogodio Trifunović!

Litvanci su u produžetku ponovo prvi preuzeli inicijativu, ali se Srbija odbranila i košem Trifunovića došla na -1. Ipak, usledilo je srljanje Paunovića, promašaj Pecarskog, loša reakcija Petruševa i jedna sumnjiva odluka sudija (faul nad Trifunovićem okarakterisan kao “sportski), pa su Litvanci uspeli da okončaju meč u svoju korist.

“Orliće” je predvodio Marko Pecarski sa 25 poena i 11 skokova. Filip Petrušev je imao 16 poena i 15 skokova, ali čak deset izgubljenih lopti, dok su Zoran Paunović i Luka Cerovina dodali 11 odnosno deset poena.

Kod pobednika istakao se Rokas Jokubaitis sa 21 poenom i deset asistencija, a pratili su ga Erikas Venskus sa 19 i Klaidas Mertikis sa 15 poena.