Mari se u suzama oprostio od Melburna, Čilić i Federer rutinski, Sandgren eliminasan u prvom kolu

Objavljeno: 14.1.2019.

Endi Mari oprostio se od Melburna porazom u prvom kolu Australijan opena 2019, što mu je bio verovatno poslednji nastup na ovom Grend slemu u karijeri.

Britanac je priredio spektakularno veče za oko 9.000 gledalaca na “Melburn areni” nadoknadivši zaostatak od dva seta, ali je ipak poražen od Roberta Bautista-Aguta.

Španac je posle četvoročasovnog maratona uspeo da savlada nekada prvog igrača sveta sa 6:4, 6:4, 6:7 (5), 6:7 (4), 6:2. U drugom kolu će igrati sa Australijancem Džonom Milmanom.

Mari je dobro servirao u prva dva seta, imao osam as udaraca, bez dvostrukih servis grešaka, osvojio je 83% poena na prvi servis, ali slabo poentirao na drugi servis (46%).

Britanac se mučio sa kretanjem prilikom nameštanja na forhend, što je Španac maksimalno koristio pa je sve tri brejk šanse pretvorio u poene.

Španac je iskoristio i prvu brejk priliku u trećem setu za vođstvo 2:1, ali Mari uspeva odmah da odgovori i prvi put na meču oduzme servis rivalu.

Brajk Britanca je izazvao oduševljenje na tribinama u Melburnu. Mari uspeva da spasi narednu brejk šansu Aguta, prvi put na meču i spreči ga da stigne do servisa za meč, a potom sam ne koristi priliku da osvoji treći set (5:5).

Usledio je taj-brejk u kojem Mari odmah uspostavlja kontrolu i mini-brejkom stiže do 4:1. Bautista-Agut uspeva da se približi na 5:4, spasava jednu set loptu, ali ne i drugu, pa se Britanac posle 75-minutne borbe u III setu vraća u igru sa 7:6 (7:5).

Sjajna borba nastavljena je i u četvrtom setu, gem za gemom su teniseri čuvali svoj servis, nije viđena nijedna brejk prilika u prvih 11 gemova, a Mari je bio taj koji je servirao za taj-brejk, ali i opstanak u meču i na turniru.

Ima Mari dovoljno iskustva i jakih mečeva u nogama da odoli takvom pritisku, pa je bez izgubljenog poena izjednačio na 6:6.

Pun samopouzdanja Mari je zaigrao maksimalno agresivno u taj-brejku koji je počeo sa četiri mini-brejka u prvih pet poena.

Prednjačio je upravo Britanac i ekspresno poveo 6:1, a onda iskoristio četvrtu priliku i izjednačio na 2-2 u setovima za oduševljenje na tribinama “Melburn Arene”.

Međutim, Mari nije imao snage za potpuni preokret, Bautista-Agut je na impresivan način odoleo pritisku 9.000 gledalaca i dominantnom igrom osvojio odlučujući set sa 6:2 za plasman u drugo kolo AO.

Marin Čilić krenuo je furiozno na startu Australijan opena.

Hrvatski teniser pobedio je Australijanca hrvatskog porekla Bernarda Tomića sa maksimalnih 3-0, po setovima 6:2, 6:4, 7:6 (3).

Čilić je sjajno krenuo u meč i lako je dobio prva dva seta sa 6:2, 6:4.

Nastavio je u istori ritmu do 5:2 u trećem, kada je popustio i dozvolio 88. igraču sveta da izbori taj-brejk.

Međutim, Čilić se opet budi i sa 7:3 stavlja tačku na uvodni meč u Melburnu. Bio je ovo četvrti međusobmi duel dvojice Hrvata, a treća pobeda Čilića.

On će u drugom kolu “Ozi opena” igrati sa Amerikancem Mekenzijem Mekdonaldom, 81. igračem na ATP listi.

Mekdonald, 23-godišnjak iz Kalifornije je u prvom kolu savladao Rusa Andreja Rubljova sa 3-1.

Rodžer Federer bez mnogo problema se plasirao u drugo kolo Australijan opena.

Švajcarac je na startu prvog Grend slema sezone rutinski savladao Uzbekistanca Denisa Istomina u tri seta sa 6:3, 6:4, 6:4.

Federer je imao 14 as udaraca uz dve dvostruke servis greške, osvojio je 81% poena na prvi servis, 68% na drugi ne dozvolivši rivalu nijednu brejk priliku, dok je sam iskoristio tri od devet.

Treći igrač sveta je dominirao u svim segmentima, imao je 30 vinera više od rivala te lako prošao u drugo kolo “Ozi opena”.

Federer će u drugom kolu igrati protiv Britanca Danijela Evansa koji je u duelu dvojice kvalifikanata nadigrao Japanca Tacumu Ita u tri seta.

Jedno od otkrovenja prošlogodišnjeg izdanj Australijan opena, Amerikanac Tenis Sandgren, ove godine je završio nastup već u prvom kolu.

Bolji od Sandgrena bio je Japanac Jošihito Nišioka u četiri seta sa 6:4, 7:6 (5), 4:6, 6:4.

Amerikanac je u Melburn stigao nakon što je u Oklendu osvojio prvu ATP titulu u karijeri, ali nije uspeo u nameri da se bar primakne prošlosezonskom rezultatu na “Ozi openu” kada je stigao do četvrtfinala.

Nišioka će u drugoj rundi AO igrati protiv desetog nosioca, Rusa Karena Hačanova, koji je u prvoj rundi savladao Nemca Petera Gojovčika sa 3-1.

U drugo kolo prvog Grend slema sezone plasirali su se još Džon Milna, pobedom nad Federikom Delbonisom, te Tejlor Fric koji je savladao Kamerona Norija.