Australijan open: Troicki poslije preokreta u drugom kolu, porazi Tipsarevića, Lajovića i Kecmanovića, Nadal i Šarapova rutinski

Objavljeno: 14.1.2019.

Srpski teniser Miomir Kecmanović poražen je u prvom kolu Australijan opena od iskusnog Fernanda Verdaska.

Viktor Troicki jedini je srpski teniser od četvorice koja su nastupila prvog dana Australijan opena koji se plasirao u drugo kolo Grend slema u Melburnu.

Troicki je posle dvoipočasovne iscrpljujuće borbe i dva poreokreta savladao Španca Roberta Karbaljesa Baenu sa 3-2.

Srbin je dobio ubedljivo prvi set 6:1, ali je potom Španac preuzeo kontrolu i preokrenuo sa 6:1, 6:2.

Međutim, Troicki koristi iskustvo i preteranu samouverenost 135 pozicija bolje plasiranog protivnika pa odgovara sa 6:1 i uspeva da izbori peti set.

Usledila je žestoka borba za svaki poen, da bi posle četiri potpuno izjednačena gema Troicki dočekao svoju šansu u petom i odmah je iskoristio.

Oduzima servis Karbaljesu Baenu, potom kapitalizuje brejk za 4:2, a onda rutinskom igrom i sigurnim servisom privodi set i meč kraju.

Troicki je sjajno servirao, imao je 12 as udaraca, bez ijedne duple servis greške, a bitan faktor pobede je 11 poena više od rivala na drugi servis.

Troicki će u drugom kolu igrati protiv 14. nosioca, Grka Stefanosa Cicipasa, koji je bio siguran na startu AO u meču sa Mateom Beretinije sa 3-1.

Mladi srpski igrač nije uspeo da tokom sva tri seta podjednako dobro igra i Španac je na kraju slavio rezultatom 7:6 (5), 6:3, 6:3.

Kecmanović je odlično igrao u prvom setu, dobro se držao i bio je potpuno ravnopravan rival. Iz svega navedenog da se zaključiti da je pobednika ovog seta odlučio taj-brejk.

Kecmanović je u njemu veoma dobro krenuo, pošto je pove sa 2:0, međutim Verdasko je dobio narednih pet poena zaredom i time je praktično slomio otpor 19-godišnjaka.

Ovo je bio i ključan deo duela. Kecmanović je dosta pao u igri u drugom setu i “ko dlanom i dlanom” bilo je 2:0 u setovima. Tokom trećeg seta Miomir je pružio dosta jači otpor, ali je opet popustio u završnici i Verdasko je ovaj period igre dobio sa 6:3.

Srpski teniser Dušan Lajović nije uspeo da se plasira u drugo kolo Australijan opena, pošto je u tri seta od njega bio bolji Pablo Kuevas.

“Duci” odigrao je slabu partiju i teniser iz Urgvaja na kraju je zasluženo slavio, 6:4, 7:5, 6:1.

Uvek je Lajović bio u zaostatku i korak iza Kuevasa. Tokom prvog i drugog seta je uspevao da se nekako vrati, ali je uvek pri kraju popuštao.

U trećem setu ni to nije bio slučaj. Dušan je bio dekoncentrisan, udarao je loše lopticu i Urugvajac je treći set dobio ubedljivo sa 6:1.

Kuevas će u narednom kolu igrati protiv Grigora Dimitrova koji je bio bolji od Janka Tipsarevića.

Janko Tipsarević, nekada top 10 teniser sveta, vratio se na teren posle više od godinu dana pauze i nažalost je poražen u prvom kolu Australijan opena.

Srpski teniser je poslednji turnir odigrao u septembru 2017. godine kada je morao da preda meč na US openu.

Od tada su usledile brojne komplikacije na njegovom stopalu i zbog toga je propustio kompletnu sezonu 2018. Tipsarević nema plasman na ATP listi, ali je dobio specijalnu pozivnicu i apsolutno ju je opravdao.

Janko je poražen posle velike borbe i četiri seta od bugarskog tenisera Grigora Dimitrova – 4:6, 6:3, 6:1, 6:4. Srpski igrač uspeo je da dobije prvi set i činilo se da bi mogao do veliko iznenađenja, međutim desilo se ono što je većina očekivala.

Dimitrov je podigao nivo igre, a Tipsarević jednostavno nije imao dovoljno svežine da izvuče ceo meč. To je potpuno razumno i važno je da nije došlo do neke nove povrede.

Sve u svemu Janko je ostavio dobar utisak i nadamo se da će ga povrede zaobići i da ćemo ga gledati na još mnogo turnira ove sezone.

Španski teniser Rafael Nadal pobedio je u tri seta Džejmsa Dakvorta na startu Australijan opena.

Drugi igrač planete nije imao mnogo problema i slavio je posle dva sata i 16 minuta igre – 6:4, 6:3, 7:5.

Nadal je odigrao tačno koliko mu je bilo potrebno, a vidno je bilo da još nije 100 odsto fizički spreman. Pogotovo u trećem setu kada je Dakvort pružio najjači otpor Špancu.

Ipak, to nije bilo i dovoljno da se situacija zakomplikuje i Nadal je rutinski prošao u naredno kolo.

Rafa će u borbi za treće kolo igrati protiv boljeg iz susreta Metju Ebden-Jan Lenard Štruf.

Ruska teniserka Marija Šarapova plasirala se u drugo kolo Australijan opena, pošto je bez izgubljenog gema (6:0, 6:0) pobedila Herit Dart iz Velike Britanije.

Dart, koja je 132. igračica sveta, nije imala nikakve šanse protiv Šarapove koja je bila posebno motivisana.

Maša je kontrolisala svaki aspekt igre i 22. godišnja teniserka nije imala nikakve šanse. Inače, Dart je u poslednjem kolu kvalifikacija bila bolja od naše Ivane Jorović.

Šarapova će u narednom kolu igrati protiv Rebeke Petersona koja je u dva seta pobedila Soranu Kirsteu.

Pobede su u prvom kolu jjoš ostvarile Petra Martić, Dona Vekić i Arina Sabalenka kao i Amerikanka Sloun Stivens, koja se takođe plasirala u drugo kolo Australijan opena, pošto je u dva seta pobedila Tejlor Tauzend.

Peta teniserka sveta dominirala ja na ovom susretu i za trijumf joj je bilo potrebni svega 69 minuta – 6:4, 6:2.

Stivens će u narednom kolu igrati protiv Timee Baboš koja je bila bolja od Ans Žabur.

Jelena Ostapenko nalazi se u veoma lošoj formi što pokazuje i rana eliminacija u Melburnu. Od teniserke iz Letonije bolja je bila Maria Sakari (6:1, 3:6, 6:2).

Od Vimbldona Ostapenko ima skor od četiri pobede i deset poraza, a ovo joj je bio peti zaredom.

Plasman u narednu rudnu obezbedila i Anđelik Kerber, koja je u dva seta savladala Polonu Hercog (6:2, 6:2). Druga teniserka sveta u narednom kolu igraće protiv Hadad Maije iz Brazila.