Reakcije igrača i trenera Tomića: Ja sam kriv, dok sam tu, niko neće dirati moje igrače!

Objavljeno: 14.11.2018.

Trener košarkaša Crvene zvezde Milan Tomić naglasio je posle poraza od Monaka u Beogradu ekipa mora pronaći račin da brzo reaguje.

Crveno-bele je koštao veliki broj izgubljenih lopti i olako primljenih poena, tako da posle sedmog kola takmičenja u Evrokupu imaju četiri pobed i tri poraza.

Ovo im je bio drugi uzastopni poraz u ovom takmičenju, i još jedan na kojem je primljen, po njemu, veliki koševa.

Ovo je već druga ovakva utakmica u Evrokupu, Ulm nam je dao 95, a Monako 91 poen. Ovo je bila najbolja odbrana pre Ulma u Evrokupu. I onda primimo više od 180 poena u dva meča. S druge strane, ako počneš utakmicu a da ne igraš odbranu, kao što smo mi počeli, kao što se nama desilo u drugom poluvremenu i prvoj četvrtini, onda prednost imaju gosti. Kada je 45:44, poen za poenom, to je po meni prednost gostiju. Ja sam pokušao to da promenim, da nateram svoje igrače da igraju bolju odbranu, a reakcija je bila primljenih 32 poena u trećoj četvrtini. Moramo nešto da naučimo iz ove utakmice koju smo izgubili i da što pre reagujemo“, poručio je Tomić.

On kaže da će ovo biti velika lekcija za njegove izabranike, ali i da će se samo napornim radom poboljšati igra i rezultati u nastavku takmičenja.

Nema plakanja, od toga niko ništa nije dobio. Može samo da nastavi da se radi, samo tako se izlazi iz krize. Ne treba kriviti igrače za poraz. Jeste da smo u poslednjim utakmicama imali veći broj izgubljenih lopti nego na početku sezone, ali igrači nisu kompjuteri. Pogrešni pasovi su sastavni deo i košarke. Ali nema kukanja. Iz ovakvih poraza treba da izađemo snažniji, a to se postiže samo radom“, izjavio je trener košarkaša Crvene zvezde.

Na pitanje a ko je kriv za poraz, ako nisu igrači, Tomić je pomalo rezignirano odgovorio:

Pa eto, ja sam kriv. Uvek je trener kriv. To su moji igrači. Ako hoćete da saznate ko je kriv, onda ja sam kriv i moje igrače niko neće dirnuti dok sam ja trener. Mislim da ne treba ulaziti u sve sa tim ko je kriv. Posle utakmice sa Brešom vaše pitanje je bilo da li smo razmišljali da kaznimo igrače? Posle 11 pobeda mi smo razmišljali o nekoj premiji. Nijedan tim ne može da ide uzlaznom linijom u celoj sezoni, to stalno govorim. Kako je prošle godine krenuo Real? Imao je sedam poraza”, zaključio je Tomić.

Dušan Ristić, centar Crvene zvezde, bio je veoma nezadovoljan nastupom svoje ekipe protiv Monaka.

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Monaka 91:75, pred svojim navijačima u sedmom kolu Evrokupa.

Francuzi su se revanširali Beograđanima za poraz na startu takmičenja u Monte Karlu od 66:63. Bio je to drugi uzastopni neuspeh crveno-belih koji još nisu obezbedili plasman u Top 16 fazu.

“Desilo se to da smo odigrali veoma lošu utakmicu. Dali su nam 91 poena što je, za našu ekipu i filozofiju odbrane koju imamo, potpuno neprihvatljivo. Posebno kod kuće. To je ključ poraza. Iz tako loše odbrane ne možemo ni da očekujemo dobar napad”, rekao je Ristić.

Centar “crveno-belih” kaže da su svi u ekipi svesni šta ne valja.

“Očigledno da nešto nije štimalo u poslednje dve utakmice. Znamo otprilike šta je to, taktički smo okej, kao i ono što nam trener priča. Nismo ušli u utakmicu sa dobrom energijom i ne možeš na svom terenu da u prvoj četvrtini primiš skoro 30 poena. Moramo da se na treningu mnogo više da se zalažemo kako bismo ispravimo neke greške poput skokova u napadu, izgubljenih lopti… “

Za kraj, naveo je da težak period može pozitivno da utiče na njegov tim, ukoliko se izvuku pouke.

“Sad nema negativnog, možemo samo da izvučemo pouke. Već sutra ćemo gledati utakmicu, videti gde smo grešili i pokušati da ispravimo te greške što je pre moguće. Nijedan tim ne može da odigra perfektno celu sezonu i da ide uzlaznom putanjom. Ove stvare su normalne za jednu ekipu, ali je bitno kako ćemo reagovati – da li ćemo se trgnuti ili ćemo nastaviti da igramo ovako. Mislim da ovo može da bude dobar test karaktera naše ekipe”, zaključio je Ristić.

Poraz od Monaka je teško pao košarkašima Crvene zvezde. Svaki poraz kod kuće je bolan, ali je ujedno i prilika da se iz svega izvuku pouke.

Ognjen Dobrić je susret završio sa devet postignutih poena i smatra da je slabija igra u odbrani kumovala porazu od 75:91.

Imali smo pad u igri, napravili smo mnogo grešaka, pogotovo u prvoj i trećoj četvrtini kada su postigli veliki broj poena. Imali smo dosta izgubljenih lopti, pogotovo su nas greške u odbrani koštale mnogo. Mnogo lakih poena smo primili, nismo uspeli da se vratimo iz toga“, kaže Dobrić.

Posebno je bila slaba treća četvrtina.

Imali smo veliki pad koncentracije u trećoj četvrtini. Trideset dva poena, što je mnogo, mnogo je. Oni su to iskoristili na najbolji način, davali su lake poene što im je dizalo samopouzdanje. Razliku koju su napravili u trećoj četvrtini održali su do kraja, mi nismo uspeli da se oporavimo od toga. Sada moramo da reagujemo. Nije smak sveta, još smo na početku sezone, ima još dosta da se igra“, rekao je košarkaš Crvene zvezde.

Bivši košarkaš Crvene zvezde Elmedin Kikanović odigrao je dobru partiju za Monako u Beogradu.

Postigao je 17 poena u pobedi ekipe iz Monte Karla od 91:75, čime su se izabranici trenera Saše Filipovskog probili na čelnu poziciju A grupe Evrokupa.

Kikanović je po završetku meča bio zadovoljan kako svojom tako i igrom svog tima koji je ostvario i četvrti trijumf na strani.

Mislim da smo zasluženo pobedili. Dobro smo se pripremili za utakmicu, od prvog do poslednjeg minuta smo igrali dobro. Znali smo šta su jake, a šta slabe strane u timu Zvezde. Ispoštovali smo savete trenera do kraja. U prvom poluvremenu je bila ofanzivna utakmica sa obe strane, možda nismo bilo dovoljno agresivni u defanzivi, međutim u poluvremenu smo se dogovorili da pojačamo agresivnu igru u odbrani, i pokušamo da postignemo lagane poene. Mislim da smo imali dobre procente, dobro smo pogađali za tri poena i posle nesrećnog poraza od Breše kod kuće pobedili smo Crvenu zvezdu. Pobedili smo sve ekipe u gostima, ostaju nam još dve utakmice kod kuće gde treba potvrditi ove pobede na strani. Zvezdi želim sve najbolje u nastavku takmičenja”, izjavio je Kikanović.

Ovaj meč je bio pun emocija za njega, igrao je protiv svog nekadašnjeg kluba.

Od sletanja na aerodrom bilo mi je neobično. Posle osam godina sam se vratio u “Pionir”, zaigrao, kako se to kaže za “suprotnu” ekipu. Hvala navijačima na lepom dočeku. Naravno, i ovo je deo profesionalnog života, morao sam svoj posao da odradim na najbolji način”, priznao je Kikanović.

On smatra da je nešto agresivnija igra Monaka u nastavku napravila problem crveno-belima.

Naša agresiva je otežala Zvezdi igru u drugom poluvremenu. Za tri poena smo dobro pogađali, igrali smo strpljivo, tražili smo slobodnog igrača u najboljoj poziciji. Ušli smo u meč sa mnogo problema. Na početku meča smo ostali bez Džeralda Robinsona, zbog problema sa leđima. Tokom vikenda se povredio Lazarik Džons, bukvalno smo igrali sa jednim plejom, Nidamom, a pomagao mu je Lakomb kome je prirodna pozicija “tri” ili “dva”. Žao mi je što se to dešava, u Istanbulu protiv Galatrasaraja smo izvukli pobedu sa osam igrača. Taman smo se vratili, počeli da igramo u punom sastavu i eto, usledile su dve nove povrede. Džonsa neće biti tri nedelje, ipak, uz sve probleme ostali smo zajedno i uspeli da ostvarimo važnu pobedu za nas. Ukoliko na domaćem terenu ostvarimo dve pobede, verujem da će to biti dovoljno da budemo minimalno drugi, a sa pobedom u Andori verovatno i prvi u grupi“, zaključio je Kikanović.