Teška ali i ubjedljiva pobjeda Novaka za treće kolo Pariza

Objavljeno: 30.10.2018.

Novak Đoković nije blistao, ali se plasirao u osminu finala Mastersa u Parizu.

Đoković je u prvom meču posle više od dve nedelje savladao Portugalca Žoaa Sousu 7:5, 6:1.

Iako to rezultat ne pokazuje, Sousa je dobro namučio Đokovića, čak i u drugom setu gde je lako moglo da bude dosta komplikacija za Sribina.

Novak je za razliku od Šangaja imao dosta problema sa servisom, mnogo je grešio, ali je izborio šesti uzastopni trijumf protiv Portugalca.

Đoković će u trećem kolu, odnosno osmini finala poslednjeg Mastersa sezone igrati protiv bosanskohercegovačkog tenisera Damira Džumhurakoji je u dva seta savladao Grka Stefanosa Cicipasa.

Đoković sada u 2018. ima učinak 46-10, a napada petu kalendarsku titulu, posle Vimbldona, Sinsinatija, US Opena i Šangaja. Bez bodova iz Pariza zaostaje samo 45 za prvim teniserom sveta Rafaelom Nadalom.

Početak meča nije najavljivao takav tok, Đoković je delovao sigurno, servis je dobro funkcionisao, ritern takođe, brzo pravi brejk za 3:1.

Međutim, odmah zatim doživljava veliki pad, Sousa je lako vraćao servisa i perfektnim bekhendom osvajao poene pa stiže do četiri brejk šanse, ali Đoković spasava sve četiri i kapitelizuje brejk.

Čilić – Kolšrajber

Ipak, već u narednom Đokovićevom servis gemu se ponovila priča, Srbin je grešio, a Portugalac osvajao poene i ovaj put stigao do brejk za 4:3.

To je podiglo samopouzdanje Sousi koji je nastavio u istom ritmu, dok se Đoković mučio i sa servisom i riternom. Uprkos tome stiže do četiri brejk šanse u narednom gemu, ali Portugalac odgovara na svaku i na posletku preokreće za 4:4.

Usledila je izjednačena borba do 6:5, kada Sousa podleže pritisku pa Novak novim brejkom stiže i do seta.

Nije delovao Đoković preterano bolje u drugom setu, Sousa je i dalje pružao jak otpor, ali Novak prelama meč brejkom već u drugom gemu.

Na 2:0 je perfektno servirao što mu je podiglo samopouzdanje pa u narednom gemu opet oduzima servis rivalu. Portugalac je pokušao da se vrati u meč u narednom, koristio je Đokovićeve greške i stigao do brejk prilike, ali nije je iskoristio.

To mu je bila i poslednja šansa jer nakon što osvaja prvi gem u setu, nije uspeo da opet ugrozi Novakov servis pa Srbin stiže do pobede u dva seta.

Sousa je u Parizu odigrao već tri meča, nakon pobeda nad Gregorom Barerom i Tenisom Sandgrenom po 2-1 u kvalifikacijama, u prvoj rundi je bio siguran protiv Marka Čekinata sa 7:5, 6:3.

Tok meča Đoković – Sousa:

6:1 Pobeda Đokovića! Nije se Sousa predavao do kraja, koristio je svaku grešku Đokovića i opet stigao do tri brejk šanse, ali Đoković opet spasava sve tri i preokreće za kraj meča.

Kratak prekid meča, jednom navijaču iz prvog reda je pozlilo, reagovao je dežurni lekar, pomogao i Đoković koliko je mogao, nakon čega je duel nastavljen.

5:1 Najbolji gem Souse u drugom setu, perfektnom igrom je izbegao “krompir”

5:0 Koliko je bio bitan gem pokazuje to što je bio jedan od najdužih na meču. Sousa je morao da “napadne” i uprkos bolnoj grimasi je napao. Đoković spasava brejk loptu, potom propušta svoje šanse, ali na kraju servisom uspeva da “poentira”.

4:0 Brejk Đokovića! Sve je došlo na svoj mesto, Sousa više nije toliko siguran kada šalje loptice preko mreže, a Đoković to maksimalno koristi i osvaja poene mnogo lakše nego u prethodnom periodu meča.

3:0 Fantastičan servis Đokovića, perfektnim gemom je kapitalizovao brejk i podigao svoje samopouzdanje.

2:0 Brejk Đokovića! Ima Novak problema da pronađe pravi ritam u svojim udarcima, ali defanziva perfektno funkcioniše i ona mu donosi vođstvo na startu drugog seta.

1:0 I dalje se muči Đoković, nesiguran je, ne uspeva da pronađe pravi servis ritam, deluje i da fizički nije najspremniji, ali osvaja uvodni gem drugog seta.

7:5 Brejk, set Đokovića! Nije izgledalo lepo, ali se na kraju dobro završilo. Đoković napada servis Souse i uspeva da napravi novi brejk kojim dobija prvi set.

6:5 Dosta greši Đoković, stegla mu se i ruka pa neke lagane poene teško osvaja, Sousa stiže i do brejk šanse, ali Novak dobro servira u ključnom trenutu i osvaja bitan gem

5:5 Ne popušta ni Portugalac, sjajno ga služi forhend, ali posebno bekhend iz kog ne greši pa prvi put u duelima sa Đokovićem osvaja pet gemova u jednom setu.

5:4 Naljutio se Đoković, pojačava ritam i pravi još jedan perfektan gem.

4:4
 Đoković je bio blizu ekspresnog “ribrejka”, agresivnom igrom stiže do čak četiri brejk šanse, ali nešto slabiji ritern Srbina je pomogao Sousu da se izvuče i izjednači rezultat.

* Đoković nije izgubio nijednom servis na prethodnom turniru u Šangaju, dok sada u Partizu gubi već u prvom setu.

4:3 Brejk Souse!
Portugalac igra odlično, sjajno parira Đokovićevu koji nije siguran na servisu, a greši i u razmeni udaraca, opet dolazi u 0:40 situaciju, iz koje se ovaj put nije izvukao.

4:2 Đoković nastavlja u istom ritmu i opet stiže do 30:15 na servis Souse, ali potom pravi nekoliko grešaka i Portugalac as udarcem uspeva da odbrani gem.

4:1 Sousa odličnim riternom stiže do čak tri brejk lopte, ali Đoković kreće sa agresivniom igrom i moćnim dijagonalama preokreće i kapitalizuje brejk.

3:1 Brejk Đokovića! Stao je Portugalcu prvi servis, a Đoković napada sa dosta spina i prisiljava ga na nekoliko grešaka koje mu donose brejk.

2:1 Perfektan gem Đokovića, Sousa nije uspeo da isprati promenu ritma servisa.

1:1 Siguran servis, odličan forhend i Portugalac poravnava.

1:0 Đoković je napravio duplu servis grešku, ali bez problema osvaja prvi gem.

Duel je trebalo da počne u 19.30, ali su Miloš Raonić i Žo-Vilfred Conga igrali tročasovni maraton, pa Đoković i Sousa izlaze na teren sat vremena kasnije