Pobjeda Zvezde na startu ABA lige!

Objavljeno: 28.9.2018.

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su na svom terenu Cibonu sa 78:68 u prvom kolu nove sezone ABA lige.

Sastavi ekipa:

Crvena zvezda: Džo Regland, Filip Čović, Aleksa Radanov, Bili Beron, Branko Lazić, Nemanja Nenadić, Stratos Perperoglu, Ognjen Dobrić, Dejan Davidovac, Marko Kešelj, Muhamad Faje, Boriša Simanić, Majk Cirbes, Dušan Ristić, Majkl Odžo. Trener: Milan Tomić.

Cibona: Marko Ljubučić, Brendon Reli-Ros, Marin Rozić, Damir Markota, Filip Kraljević, Antonio Jularić, Igor Marić, Josip Bilinovac, Karlo Uljarević, Dominik Gilbert, Ivan Novačić, Nik Slavica, Krešimir Ljubičić. Trener: Ivan Velić

Hala: Aleksandar Nikolić, Beograd
Kapacitet: 8.150
Sudije: Igor Dragojević, Mario Majkić, Branislav Mrdak

Domaćina je do pobede vodio fantastični Džou Reglend, koji je u drugom poluvremenu bio neuhvatljiv za odbranu gostiju i ubacio 22 poena rivalu iz Zagreba.

Zvezda je pokazala da će u nastavku sezone morati da poradi na konstantnosti, kako bi izbegla velike oscilacije u igri.

Cibona je u početku lako dolazila do pozicija unutar linije 6.75 i na nekako ležernu odbranu Zvezde odgovorila visokim procentima iz igre.

Igralo se koš za koš jer je i srpski šampion u napadu igrao dobro do 12:12. Usledilo je “zatišje” od dva minuta nakon čega je Cibona trojkama Uljarevića i Rozića brzo došla do 20:14.

Muhamad Faje je upisao dva skoka u napadu već u prvoj četvrtini i Zvezda se njegovim, i koševima Džoa Reglanda ekspresno vratila do 20:19, da bi Majkl Odžo sa slobodnih bacanja doneo prvu prednost Zvezdi u finišu prve deonice 21:20.

Od polovine prve do polovine druge četvrtine Zvezda je napravila neverovatnu seriju od 17:0 i povela 31:20.

Skoro četiri minuta je trebalo Ciboni da upiše prve poene u drugoj četvrtini. Pogodio je tada Marko Ljubičić i do kraja prvog poluvremena ostao jedini koji je pogađao za svoju ekipu.

Tek u poslednjem minutu se pridružio i Ivan Novačić i upravo su njih dvojica dvema brzim trojkama u finišu poluvremena doneli priključak Ciboni na pauzi 42:35.

StarSport

Početak treće četvrtine je u potpunosti pripao Ivanu Mariću. Marić je dao tri trojke, Bilinovac je fantastično zakucao preko Dobrića, a Cibona je za samo tri, četiri minuta šokirala Zvezdu i povela.

Posle pet minuta igre, Dobrić je sa svoja četiri poena uspostavio ravnotežu, a do kraja je bio jedan od ključnih razloga što su crveno-beli u izjednačenoj igri do isteka 30. minuta bili u prednosti 59:56.

Cibona je Zvezdu u drugom poluvremenu sustizala u ofanzivnom skoku, ali je više problema ipak bilo sa spoljnim igračima.

U napadu, prvo trojka Reglenda, a onda 2+1 Cirbesa, odveli su Zvezdu na 65:58. Gilbert je u tim trenucima bio dobar i u skoku i u šutu, Cibona se održavala trojkama u igri.

Međutim, Reglend se potpuno razigrao, pogodio novu trojku uz faul Ljubičića, a onda u prodoru odbio dva čuvara i pogodio za novu dvocifrenu prednost Zvezde 71:61 na pet minuta do kraja.

Cibona je uspela da prepolovi taj zaostatak za samo minut i po poenima Kraljevića i Ljubičića, ali za Reglenda do kraja nije bilo rešenja pa je on individualnim kvalitetima priveo meč kraju i doneo prvu pobedu za Crvenu zvezdu u novoj sezoni ABA lige.

IV četvrtina

StarSport

40′ – Rozić je prošao na polaganje i pogodio za 76:68.

39′ – Nezaustavljivi Reglend! Kakav krosover i novi koš, Beograđani vode 75:66. Tri uzastopna promašaja sa linije penala za Cibonu nakon faula Odža i tehničke klupi Zvezde.

38′ – Ljubičić ide na prodor i pogađa uz slobodno bacanje pa samo za minut i po Cibona smanjuje prednost Zvezde na pet razlike, 71:66. Novi poeni Reglenda uz faul – posle promašenog bacanja njegov tim ima 73:66.

37′ – Cibona smanjuje zaostatak slobodnim bacanjima Kraljevića – 71:63.

36′ – Reglend prolazi do koša i pogađa, Zvezda opet vodi deset razlike, 71:61! Dobra odbrana domaćih u narednom napadu i onda težak promašaj Cirbesa na drugom obruču.

35′ – Trojka Reglenda uz faul Ljubičića!Zvezda vodi 69:61, a u narednom napadu Marić pravi faul, što Zvezda ne koristi da se dodatno odvoji jer je ličnu grešku napravio i Cirbes.

34′ – Deseta trojka Cibone – Gilbert ne greši posle dobrog kruženja lopte. Faje ne uspeva da ga izblokira i ovaj iz ćoška smanjuje na 65:61.

33′ – Bilinovac faulira Cirbesa koji pogađa posle dodavanja Reglenda za 2+1! Nemac pogađa dodatno bacanje i Zvezda ima 65:58.

32′ – Ljubičić neprecizan, Kraljević ga ispravlja posle ofanzivnog skoka – 62:58.

31′ – Gilbert krade loptu, Cibona ne koristi napad, a Reglend to kažnjava trojkom – Zvezda vodi 62:56.

III četvrtina

StarSport

30′ – Dobriiiiiić! Nova ukradena lopta i poeni za 58:56. Cirbes fauliran pod košem pogađa jedan od dva penala pa Zvezda u poslednju četvrtinu ulazi sa tri poena prednosti 59:56.

29′ – Dva poena Rozića, pa trojka Gilberta, Cibona opet u egalu, 56:56!

27′ – Trojka Čovića iz ugla, Zvezda ima +5! Domaći vode 56:51.

26′ – Dobrić pogađa kada treba, dve akcije za 53:49. Atraktivni poeni Rozića preko Zvezdinog centra za 53:51.

24′ – Dobrić pogađa u prodoru za 47:47. Marić konačno promašuje trojku, a Zvezda preko Odža iz reketa postiže poene i vraća prednost 49:47.

23′ – Nova trojka Marića, treća! Cibona prilazi na 45:44! Simanić ne vraća trojku, Uljarević asistira Bilinovcu, a ovaj posterizuje Dobrića i Cibona vodi 47:45 (2+1). Prvo vođstvo za Cibose još od 20:19.

22′ – Beron pronalazi Cirbesa u reketu, ovaj pogađa, ali anulira to Marić novom trojkom za Cibonu, 45:41 za crveno-bele. Uljarević promašuje oba slobodna bacanja posle faula u kontri.

21′ – Trojka Marića, serija Cibone 9:0, Zvezdi pod hitno potrebni poeni 42:38. Cirbes prekida seriju posle faula sa slobodnih bacanja 43:38.

18.00 FMP – Zadar

20′ – Trojka Ljubičića, trojka Novačića!Reglend je promašio za tri, a Cibona se za dva napada u poslednjem minutu vratila u igru,42:35. Novačić je prvi igrač Cibone pored Ljubičića koji je poentirao u drugoj četvrtini. To je ostao i konačan rezultat prvog dela igre.

19′ – Dobra saradnja Fajea i Ristića u reketu posle ukradene lopte Branka Lazića, Zvezda vraća dvocifrenu prednost 40:29. Ristić realizuje dva penala 42:29.

18′ – Trojka Reglenda, prodor Lazića i asistencija za Fajea koji je fauliran pod košem i Zvezda se opet odmiče na 38:29.

17′ – Ljubičić krade loptu Ristiću, trči kontru i pogađa za 33:26. Nova ukradena lopta Cibone, ovog puta Rozić i nova kontra Ljubičića, poeni uz faul Simanića 33:29. Poene za CIbonu je davao samo Ljubičić.

16′ – Zicer promašuje Novačić, Beron fauliran u napadu Zvezde i realizuje dva bacanja za33:24 u korist Zvezde.

15′ – Trojka Ljubičića i njegovim poenima Cibona hvata priključak 31:24.

14′ – Nesporazum u odbrani Odža i Berona na skoku, Cibona dobija gratis napad koji ne koristi. Ljubičić probija i dobija faul pa Cibona konačno prekida seriju Zvezde slobodnim bacanjima 31:21.

13′ – Punih pet minuta Cibona bez poena. Gube loptu pod košem Zvezde, Simanić u tranziciji promašuje trojku, a novi ofanzivni skok hvata Odžo koga faulira Kraljević – 28:20 za Zvezdu. Trojka Berona iz bloka povećava tu razliku u odnosu na protivnika – 31:20, serija 17:0.

12′ – Čović posle dobre finte i duplog bloka Čović pogađa trojku i Zvezda odlazi na prvu osetniju prednost, 26:20. Serija Crvene zvezde je 12:0.

11′ – Alej up Čovića i Odža! Bacio je loptu visoko plej Zvezde, a Odžo je “poklopio” za 23:20.

I četvrtina

StarSport

10′ – Dobrić propušta šansu da trojkom preokrene rezultat prvi put od početka meča. Odžo dobija loptu pod košem pored Novačića i koristi svoju snagu da izvuče faul i pogodi oba bacanja. Zvezda pravi preokret 21:20. Novi promašaj Dobrića u kontri, Uljarević je prošetao driblingom Odža, ali bacio er bol, a Dobrić je promašio novu otvorenu trojku u finišu četvrtine.

9′ – Reglend krade loptu i pogađa u kontri,Zvezda se ekspresno vratila na 20:19 za Cibonu.

8′ – Trojka Uljarevića, Cibona ima +6, 20:14. Uzvraća Faje trojkom za 20:17.

7′ – Trojka Rozića, lep prodor Reglenda, 17:14 za Cibonu. Imali su Zagrepčani seriju 5:0, a Zvezda probleme sa izgubljenim loptama.

6′ – Tanko, tanko van linije 6.75. Otvorene pozicije i četiri promašene trojke Zvezde…Na sreću Beograđana promašuje i Rozić trojku, ali Uljarević krade loptu Fajeu i u kontri pogađa polaganje 14:12 Cibone.

5′ – Promašuju sa krila Reglend i Perperoglu sa iste pozicije, Cirbes skače u napadu i dobija faul – 12:12.

4′ – Dobro probijaju igrači Cibone u napadu, Zvezda za sada nema rešenje za igru u reketu, a obe ekipe su gotovo bez greške. Zvezda 5/6 iz igre, Cibona 6/6. Hrvatska ekipa posle poena Marina Rozića vodi 12:10.

3′ – Fajeeeee iz odbojke! Novi skok u napadu i novi poeni! 6:6!

2′ – Faje zakucava posle skoka u napadu, ali Ljubičić koristi konfuziju u odbrani Zvezde u narednom napadu za 6:4 za Cibonu.

1′ – Brendis Reli-Ros solo akciju rešava pogotkom iz okreta za 2:0 u korist Cibone na startu. Faje odgovara sa poludistance za 2:2, ali onda lep okret i horog Kraljevića za 4:2 u korist gostiju.