Partizan i Budućnostu u prvom polufinalu Superkupa ABA lige

Objavljeno: 21.9.2018.

Košarkaši Partizana savladali su Mornar iz Bara u četvrtfinalu ABA Superkupa rezultatom 91:77 (22:18, 25:26, 20:19, 24:14).

Partizan se revanširao Mornaru za poraz u prošlogodišnjem izdanju Superkupa, ali i za poraza u oba meča prošlosezonskog izdanja ABA lige.

Crno-beli su se plasirali u polufinale takmičenja u kojem se sastaju sa ekipom Budućnostikoja je bila bolja od Igokee, domaćina turnira.

Od samog starta meča videlo se da će se meč igrati u brzom ritmu, jer se “letelo” an obe strane a odbrane nisu bile prioritet.

Partizan je dobro otvorio meč, a raspucani su bili australijsko pojačanje Džok Lendejl i Đorđe Gagić, dok je Mornar držao u životu Kadin Kerington koji je već na kraju prve deonice meča imao četiri postignute trojke i postigao maltene sve poene svoje ekipe u tom delu igre. U tim trenucima meča najbolji akter bio je, uz Keringtona, Džok Lendejl.

Do kraja prvog poluvremena Barani su zaigrali mnogo bolje, i više nisu tražili toliko Keringtona u napadu. Partizanu je imao dosta propusta u odbrani, a Mornar je uspeo da podigne nivo igre i da razigra još neke igrače, te dođe u sam egal.

Drugo poluvreme počelo je jako sporo, sa dosta faulova i bez puno poena. Partizan je u jednom trenutku “zategao” odbranu i od tad nije puštao Mornar da pronađe svoj prepoznatljivi ritam.

Meč je odlikovalo dosta izgubljenih lopti Mornara na koje ih je Partizan naterao, a u napadu je jednostavno dominirao Đorđe Gagić koji je odigrao jedan do svojih najboljih mečeva u crno-belom dresu.

Partizan u četvrtoj deonici duela prosto “leteo” po terenu, a opet je među boljima bio Gagić. Ipak, dobra odbrana koja je terala protivnike na grešku, ali i pogođeni šutevi i trojke Nikolića, Pejdža, pa čak i Gavrilovića, odlepile su vicešamiona Srbije na veliku dvocifrenu prednost.

Ekipa Nenada Čanka imala je +16 na nekih pet minuta do kraja utakmice, a crnogorski predstavnik je video da nema šta više da traži, te se samo čekalo da se vidi konačni rezultat.

Već pomenuti Gagić bio je najbolji igrač utakmice sa 23 poena i šest skokova, Vanja Marinković upisao je 16, a poen manje Lendejl. Odliču ol-araund partiju imao je Zagorac, koji je utakmicu završio sa devet poena, šest skokova, isto toliko uspešnih dodavanja i četiri ukradene lopte.

U Mornaru ubedljivo najbolji bio je Kadin Kerington sa 20 poena (4/6 za tri), dok je Lukoviću za malo izmakao dabl-dabl (12 poena, devet skokova). Nemanja Vranješ meč je završio sa 11 postignutih poena.

Crno-beli su zabeležili važnu pobedu, posle nekoliko katastrofalnih pripremnih utakmica, ali i osvetu Mornaru za poraze u prošloj sezoni

Mečevi polufinala igraju se u subotu.

Košarkaši Budućnosti pobedili su domaćina ABA Superkupa Igokeu u četvrtfinalu rezultatom 90:86 (19:21, 20:24, 25:22, 26:19)

Budućnost je pobedom nad Igokeom ostvarila plasman u polufinale takmičenja, a za finale boriće se sa Partizanom.

Domaćin Superkupa Igokea mnogo je bolje otvorila duel i dobrim zalaganjem u odbrani i napada imala vođstvo posle prve deonice.

Budućnost je zaigrala bolje sredinom druge četvrtine, ali je Igokea neutralisala sve napore šampiona ABA lige i na pauzu otišla sa solidnih +5.

U trećem kvartalu Budućnost je krenula da se “budi”, međutim Igokea je još jedanput stala na put povratku Podgoričana i “odlepila” se na deset poena prednosti.

Ipak, Nikola Ivanović je nekim solo akcijama, uz pomoć Kotija Klarka, doveo svoju ekipu na samo dva poena zaostatka pred poslednjih deset minuta.

Budućnost je na “krilima” dobrog kraja treće deonice počela četvrtu, igrala odlično u napadu i mnogo bolje u odbrani. Šampion ABA lige je došao do +8, ali je onda ušao u seriju nepromišljenih grešaka i nespomtrenih poteza.

Erl Klark je dosta dopriniosio u napadu, ali ga nije bilo u odbrani. Trener Podgoričana Džikić je igrao sa jako niskom petorkom, koja je imala svoje prednosti, ali i mane.

Orlando Džonson, novi igrač Igokee, bio je najbolji pojedinac svoje ekipe, ali je nekim zaletanjima u finišu meča ipak propustio priliku da vrati svoj tim u meč.

Igokea je imala dva slobodna bacanja da dođe na samo jedan poen minusa na 28 sekundi do kraja, posle glupog faula Kotija Klarka, ali je Adamović bio polovičan. Gordić je bio oba puta precizan, odveo svoju ekipu na +4 i time rešio meč.

Nemanja Gordić je meč završio sa 19 poena i šest asistencija, po 15 su imali Erl Klark i Nikola Ivanović, a poen manje ubacio je Aleksa Ilić.

Kod poraženih domaćina istakao se pomenuti Orlando Džonson sa 18 poena, a Toma Zubčić ubacio je 21 uz šest skokova. Još jedini dvocifreni bio je Sava Lešić sa 12 poena.